عمل جراحی ماستکتومی چیست ؟

دسته بندی :زیبایی, لیپوساکشن 1 اسفند 1399 بهاره پاشایی 3689

ماستکتومی یا جراحی برداشتن پستان | عوارض ماستکتومی

عمل جراحی ماستکتومی چیست ؟

ماستکتومی عمل جراحی برداشتن تمام بافت پستان به عنوان راهی برای درمان یا پیشگیری از سرطان پستان است.

ماستکتومی ممکن است برای کسانی که در مراحل اولیه سرطان پستان هستند ، یکی از گزینه های درمانی باشد. جراحی حفظ پستان (لومپکتومی) که در آن فقط تومور از پستان خارج می شود نیز ممکن است گزینه دیگری باشد.

تصمیم گیری بین انجام ماستکتومی و لامپکتومی گاهی می تواند دشوار باشد. هر دو روش درمانی برای جلوگیری از عود مجدد سرطان پستان به یک اندازه موثرند. اما انجام لامپکتومی برای همه مبتلایان به سرطان پستان گزینه مناسبی نیست و بعضی ها ترجیح می دهند تحت عمل جراحی ماستکتومی قرار بگیرند.

در تکنیک های جدید ماستکتومی می توان پوست پستان را حفظ کرده ودر نتیجه این متد ظاهر طبیعی تری از سینه را به دنبال دارد. این عمل به نام ماستکتومی محافظ پوست نیز شناخته می شود.

جراحی بازگرداندن حالت و شکل طبیعی پستان شما – که بازسازی پستان نامیده می شود – ممکن است همزمان با جراحی ماستکتومی یا در حین عمل جراحی دوم در موعد بعدی انجام شود.

دلایل انجام ماستکتومی

اگر سرطان پستان دارید یا در معرض خطرابتلا به سرطان بسیار بالایی قرار دارید ، از ماستکتومی برای از بین بردن تمام بافت های پستان استفاده می شود. شما ممکن است برای برداشتن یک پستان (ماستکتومی یک طرفه) یا هر دو پستان (ماستکتومی دو طرفه)  عمل جراحی ماستکتومی انجام دهید.

ماستکتومی برای درمان سرطان پستان

ممکن است ماستکتومی گزینه درمانی مناسبی برای بسیاری از انواع سرطان های پستان باشد ، از جمله:

 • سرطان پستان داکتال یا مجاری پستان (DCIS) یا همان سرطان پستان غیرتهاجمی
 • مراحل I و II (مراحل اولیه) سرطان پستان
 • مرحله III (به طور کلی مرحله پیشرفته) سرطان پستان – پس از شیمی درمانی
 • سرطان سینه ی التهابی – پس از شیمی درمانی
 • بیماری پاژه پستان
 • سرطان پستان موضعی

امکان دارد که پزشک شما به جای لامپکتومی به همرا اشعه،انجام ماستکتومی رابه شما پیشنهاد دهد. اگر:

 • شما در مناطق جداگانه ای از پستان دو یا چند تومور دارید.
 • شما در کل پستانتان رسوبات کلسیم (میکروکلسیفیکیشن) گسترده یا بدخیمی دارید که پس از نمونه برداری از پستان مشخص شده است که سرطانی هستند.
 • شما قبلاً تحت پرتودرمانی پستان بوده اید و سرطان پستان در پستانتان دوباره عود کرده است.
 • شما باردار هستید و پرتودرمانی خطر غیر قابل قبولی را برای کودک متولد نشده تان، ایجاد می کند
 • شما قبلا جراحی لامپکتومی انجام داده اید، اما سرطان هنوز در لبه های ناحیه عمل شده وجود داشته وترس و نگرانی گسترش دوباره سرطان به جاهای دیگری از پستان وجود دارد.
 • شما دارای جهش ژنی که احتمال ابتلا به سرطان دوم را در پستان شما بالا می برد، هستید.
 • شما نسبت به اندازه کلی سینه خود یک تومور بزرگ دارید. بعد از عمل لامپکتومی ممکن است به اندازه کافی بافت سالم برای رسیدن به نتیجه ی ظاهری زیبای سینه نداشته باشید.
 • شما به بیماری بافت همبند مانند اسکلرودرمی یا لوپوس مبتلا هستید و ممکن است اثرات جانبی پرتو درمانی به پوست را تحمل نکند.

انجام ماستکتومی برای جلوگیری از سرطان پستان

اگر سرطان پستان ندارید ، اما در معرض خطر بسیار بالای ابتلا به این بیماری هستید ، ممکن است انجام ماستکتومی را نیز در نظر بگیرید.

ماستکتومی پیشگیرانه (پیشگیری کننده) یا کاهش دهنده ریسک، شامل برداشتن هر دو پستان شده و به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان پستان را در آینده کاهش می دهد.

ماستکتومی

ماستکتومی پروفیلاکتیک مخصوص کسانی است که خطر ابتلا به سرطان پستان در انها بسیار زیاد است ، که توسط سابقه خانوادگی قوی ابتلا به سرطان پستان و یا وجود جهش های ژنتیکی خاص میشود خطر ابتلا به سرطان پستان را تعیین کرد.

خطرات

خطرات انجام ماستکتومی شامل موارد زیر است:

 • خون ریزی
 • عفونت
 • درد
 • در صورت تشریح گره زیر بغل ، تورم ( لنف ادم ) در بازوی شما به وجود خواهد امد
 • تشکیل بافت اسکار سخت در محل جراحی شده
 • درد و سفتی شانه
 • بی حسی ، به ویژه زیر بازو ، از بین بردن غدد لنفاوی
 • تجمع خون در محل جراحی (هماتوم)

آماده شدن برای انجام ماستکتومی

با جراح خود ملاقات کرده و در مورد گزینه های جراحی خود بحث کنید.

قبل از جراحی ، شما با یک جراح و یک متخصص بیهوشی ملاقات خواهید کرد و در مورد عمل مرور سوابق پزشکی خود صحبت کرده و  برنامه بیهوشی خود را تعیین کنید.

زمان مناسبی برای طرح سوالات و اطمینان یافتن از اینکه شما جراحی را از جمله خطرات و دلایل انجام ان را درک میکنید، است.

مسئله ایی که باید در مورد ان بحث شود این است  که آیا شما عمل بازسازی پستان انجام می دهید و چه زمانی ممکن است انجام بازسازی بلافاصله پس از جراحی ماستکتومی باشد ، در حالی که هنوز بیهوش هستید، گزینه ی مناسبی باشد.

بازسازی پستان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • استفاده از منبساط کننده های پستان با ایمپلنت نمکی یا سیلیکون
 • استفاده از بافت خود بدن (بازسازی بافت اتولوگ)
 • استفاده از ترکیبی از بازسازی بافت و ایمپلنت

بازسازی پستان عملی پیچیده و سخت است که توسط جراح پلاستیک انجام می شود ، که جراح ترمیمی نیز نامیده می شود. اگر همزمان با جراحی ماستکتومی قصد بازسازی پستانتان را دارید ، قبل از انجام جراحی با جراح پلاستیکتان ملاقات خواهید کرد.

آماده شدن برای جراحی

در مورد هرگونه محدودیت های قبل از جراحی و سایر مواردی که باید بدانید ، به شما دستورالعمل هایی داده می شود ، از جمله:

 • در مورد هر دارو ، ویتامین یا مکمل مصرفی به پزشک خود اطلاع دهید. برخی از مواد می توانند در عمل جراحی اختلال ایجاد کنند.
 • مصرف آسپرین یا سایر داروهای رقیق کننده خون را متوقف کنید. یک هفته قبل یا بیشتر از جراحی ، با جراح خود در مورد منع مصرف بعضی از داروها صحبت کنید زیرا مصرفی بعضی از داروها می تواند خطر خونریزی بیش از حد را افزایش دهد. این موارد شامل آسپیرین ، ایبوپروفن (Advil ، Motrin IB ،غیره) و سایر داروهای تسکین دهنده درد و داروهای رقیق کننده خون (داروهای ضد انعقاد خون) مانند وارفارین (کومادین ، ​​ژانتوون) میشود.
 • 8 تا 12 ساعت قبل از جراحی چیزی نخورید یا ننوشید. شما دستورالعمل های خاصی را از تیم مراقبت های بهداشتی خود دریافت خواهید کرد.
 • برای اقامت و ماندن در بیمارستان آماده شوید. از پزشک خود بپرسید که چه مدت ممکن است  در بیمارستان بمانید. یک دست لباس و دمپایی به همراه داشته باشید تا به راحتی شما در بیمارستان کمک کند. کیفی را از مسواک و چیزهایی که می تواند در گذراندن وقت به شما کمک کند  همانند کتاب ، اماده کنید .

آنچه که شما می توانید انتظار آن را داشته باشید

ماستکتومی اصطلاحی مادر و فراگیر است که برای چندین متد جراحی برداشتن یک یا هر دو پستان استفاده می شود. علاوه بر این ، جراح ممکن است غدد لنفاوی مجاور را نیز برای تعیین گسترش سرطان بردارد.

در طی تشریح گره زیر بغل ، جراح تعدادی از غدد لنفاوی زیر بغل که در کنار تومورهستند را خارج می کند.

در نمونه برداری از غدد لنفاوی نگهبان ، جراح شما فقط چند گره اول را که توموربر روی آن تخلیه شده (گره های نگهبان) را خارج می کند .

سپس غدد لنفاوی برداشته شده در طی ماستکتومی از نظر سرطانی بودن انها مورد آزمایش قرار می گیرند. در صورت عدم وجود سرطان ، دیگر نیازی به برداشتن غدد لنفاوی نیست. اگر سرطان وجود داشته باشد ، جراح گزینه هایی همانند پرتودرمانی زیر بغل ، را مورد بحث قرار می دهد. اگر این کار همان کاری است که تصمیم دارید انجام دهید ، دیگر نیازی به برداشتن غدد لنفاوی نیست.

از بین بردن تمام بافت پستان و بسیاری از غدد لنفاوی ، ماستکتومی رادیکالی اصلاح شده نیز نامیده می شود. تکنیک های جدید ماستکتومی بافت کمتر و غدد لنفاوی کمتری را از بین می برد.

انواع دیگر ماستکتومی عبارتند از:

 • ماستکتومی کامل. ماستکتومی کامل ، که به عنوان ماستکتومی ساده نیز شناخته می شود ، شامل برداشتن کل پستان ، از جمله بافت پستان ، آرئول و نوک سینه میشود. نمونه برداری از غدد لنفاوی نگهبان ممکن است در زمان انجام ماستکتومی کامل انجام شود.
 • ماستکتومی محافظ پوست. ماستكتومي صرفه جويي در پوست شامل برداشتن تمام بافت پستان ، نوك سينه و آرئول اما نه پوست پستان میشود. نمونه برداری از غدد لنفاوی نگهبان نیز ممکن است در این جراحی انجام شود. بازسازی پستان را می توان بلافاصله پس از جراحی ماستکتومی انجام داد.ماستکتومی محافظ پوست ممکن است برای تومورهای بزرگتر مناسب نباشد.
 • ماستکتومی نجات دهنده نوک پستان. ماستکتومی بدون برداشتن نوک پستان یا آرئولا شامل برداشتن فقط بافت پستانشده و از پوست ، پستانک و آرئول محافظت میشود. نمونه برداری از غدد لنفاوی نگهبان نیز ممکن است در این جراحی انجام شود. بازسازی پستان بلافاصله پس از این جراحی انجام می شود.

قبل از عمل

پزشک یا پرستارتان به شما می گویند که چه زمانی باید به بیمارستان بروید. ماستکتومی بدون بازسازی معمولاً یک تا سه ساعت طول می کشد. جراحی اغلب به صورت سرپایی انجام می شود و بیشتر افراد در همان روز عمل به خانه می روند و ترخیص میشوند.

اگر هر دو پستان را برداشته اید (جراحی ماستکتومی مضاعف) ، باید انتظار داشته باشید زمان بیشتری را در جراحی و احتمالاً یک روز اضافی را در بیمارستان سپری کنید. اگر جراحی ماستکتومی به دنبال جراحی بازسازی پستان دارید ، این عمل نیز بیشتر طول می کشد و ممکن است چند روز دیگر در بیمارستان بستری بمانید.

اگر از بیوپسی گره نگهبان استفاده می کنید ، قبل از جراحی یک ردیاب رادیواکتیو و یک رنگ آبی در ناحیه اطراف تومور یا پوست بالای تومور، به شما تزریق می شود. ردیاب و رنگ به سمت گره یا گره های نگهبان حرکت می کنند و به پزشک اجازه می دهند تا در حین جراحی مکان آنها را دیده و آنها را بردارند.

در طول عمل

عمل ماستکتومی معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شود ، بنابراین در حین جراحی بیدارو هوشیار نیستید. جراح شما با ایجاد یک برش بیضوی شکل در اطراف پستان، جراحی شما را شروع می کند. بافت پستان برداشته می شود و بسته به مدل جراحی شما ، سایر قسمت های پستان نیز ممکن است برداشته شود.

صرف نظر از نوع ماستکتومی ، بافت پستان و غدد لنفاوی برداشته شده برای تجزیه و تحلیل و ازمایش به آزمایشگاه ارسال می شود.

اگر همزمان با جراحی ماستکتومی اقدام به انجام عمل بازسازی پستان می کنید ، جراح پلاستیک با جراح پستان هماهنگی می کند تا در زمان جراحی در دسترس باشد.

گزینه ایی برای بازسازی پستان شامل قرار دادن منبسط کننده های موقت بافتی درقسمت قفسه سینه میشود. این منبسط کننده های موقت قسمت تپه مانند جدید پستان را تشکیل می دهند..

برای زنانی که پس از جراحی پرتودرمانی انجام می دهند ، یک گزینه قرار دادن منبسط کننده های موقت بافتی در قفسه سینه است. تا پوست پستان را در جای خود نگه دارند. با این کار می توانید بازسازی نهایی پستان را تا بعد از پرتودرمانی به تأخیر بیندازید.

اگر بعد از جراحی قصد انجام پرتودرمانی را دارید ، قبل از جراحی با یک انکولوژیست پرتوی ملاقات کرده و در مورد فواید و خطرات و همچنین تأثیر پرتودهی بر گزینه های بازسازی پستان صحبت و مشورت کنید.

با اتمام جراحی ، برش های ایجاد شده با بخیه هایی که یا جذب می شوند یا بعداً باید کشیده شوند،بسته میشود. همچنین ممکن است یک یا دو لوله پلاستیکی کوچک در محلی که سینه ی شما از ان تخلیه شده داشته باشید . این لوله ها مایعات جمع شده پس از جراحی را تخلیه می کنند. لوله ها در جای خود دوخته شده و بخیه زده میشوند ، و انتهای آن به یک کیسه تخلیه ی کوچک متصل می شود.

بعد از عمل

پس از جراحی می توانید انتظار داشته باشید:

 • به اتاق بهبودی یا ریکاوری که در آن فشار خون ، نبض و تنفس شما کنترل می شود، منتقل شوید.
 • پانسمان (باند) روی محل جراحی داشته باشید
 • مقداری درد ، بی حسی و احساس خارش در ناحیه زیر بغل خود احساس کنید
 • در مورد نحوه مراقبت از خود در خانه دستورالعمل هایی را  از جمله مراقبت از برش های ایجاد شده و تخلیه ، تشخیص علائم عفونت و درک محدودیت های فعالیتی؛ دریافت کنید.
 • با تیم مراقبت های بهداشتی خود در مورد زمان استفاده مجدد از گن بعد از جراحی و سوتین طبی یا استفاده از پروتز سینه صحبت کنید.
 • داروهای ضد درد و احتمالاً آنتی بیوتیک برایتان تجویز میشود.

در این لینک > سوتین طبی ماستکتومی

نتایج

نتایج گزارش آسیب شناسی شما باید ظرف یک یا دو هفته پس از عمل جراحی در دسترس باشد و به شما داده شود. در ویزیت بعدی ، پزشک می تواند گزارش را برایتان توضیح دهد.

در صورت نیاز به درمان بیشتر ، پزشک ممکن است شما را به موارد زیر ارجاع دهد:

 • یک انکولوژیست پرتویی برای بحث در مورد پرتودرمانی. که ممکن است در صورت داشتن تومور بزرگ ، بسیاری از غدد لنفاوی که از نظر سرطان مثبت بودند ، سرطانی که به پوست یا نوک پستان گسترش یافته است ، یا سرطان پس از جراحی باقی مانده است ، ممکن است انجام پرتو درمانی به شما را توصیه شود.
 • یک انکولوژیست پزشکی برای بحث در مورد سایر روشهای درمان بعد از عمل ، مانند هورمون درمانی که اگر سرطانتان  به هورمونها یا شیمی درمانی یا هر دو حساس هستند.
 • یک جراح پلاستیک .اگر قصد بازسازی پستانتان را دارید.  
 • یک مشاور یا گروه پشتیبانی. به شما در کنار آمدن با سرطان پستان کمک میکنند.

آزمایشات بالینی

برای کمک به پیشگیری ، تشخیص ، درمان یا مدیریت شرایط ، آزمایشات و مطالعات کلینیک مایو را جستجو کنید.

بهاره پاشایی

ما یک راه ساده تر برای برقراری ارتباط با کاربران خود پیدا کرده ایم: اینستاگرام مهرین مدیکال را دنبال کنید:

موارد زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال نظر در سایت

اگر دیدگاه توهین آمیز و متوجه مدیران، نویسندگان و سایر کاربران باشد، تایید نمی شود.

اگر نظر شما جنبه تبلیغاتی داشته باشد تایید نمی شود.

در صورتی که از لینک سایر وبسایت ها استفاده کرده باشید یا وبسایت شما در کامنت تایید نخواهد شد.

در صورتی که در کامنت خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

اگر دیدگاهی غیر مرتبط با موضوع آموزشی مطرح شود تایید نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: