لیپوساکشن چیست ، خطرات و عوارض عمل لیپوساکشن

دسته بندی :لیپوساکشن 4 دی 1399 مهرین مدیکال 2257

درباره لیپوساکشن ، خطرات و عوارض آن بیشتر بدانیم

لیپوساکشن ، خطرات و عوارض

لیپوساکشن نوعی عمل جراحی است که با استفاده از یک روش مکش ، چربی را از نواحی خاص بدن مانند شکم ، باسن ، ران ، باسن ، بازوها یا غبغب خارج می کند. لیپوساکشن همچنین به این نواحی که نام برده شد “فرم” میدهید . نام های دیگر لیپوساکشن شامل لیپوپلاستی و پیکر تراشی بدن است.

بیشتر بخوانید > انواع عمل جراحی پلاستیک

لیپوساکشن به طور معمول یک روش کلی برای کاهش وزن یا یک گزینه کاهش وزن در نظر گرفته نمی شود. پزشکان توصیه میکنند اگر اضافه وزن دارید ، با رژیم و ورزش یا سایر روشهای لاغری – مانند جراحی بای پس معده – بیشتر از لیپوساکشن، وزن کم می کنید.

اگر چربی بیش از حد در نقاط خاصی از بدن داشته باشید، مانند شکم و سینه، عمل لیپوساکشن برای شما مناسب است.

گن لیپوماتیک اینو

چه کسانی کاندید عمل لیپوساکشن هستند؟

  • بازوهای بالایی
  • شکم
  • باسن
  • ساق پا و مچ پا
  • سینه و پشت
  • باسن و ران
  • چانه و گردن (غبغب)

علاوه بر این ، گاهی اوقات می توان از لیپوساکشن برای کاهش حجم پستان یا درمان ژنیکوماستی استفاده کرد.

با افزایش وزن ، سلولهای چربی از نظر اندازه و حجم افزایش می یابند. به نوبه خود ، لیپوساکشن تعداد سلولهای چربی در یک منطقه خاص را کاهش می دهد. میزان چربی خارج شده به ظاهر منطقه و حجم چربی بستگی دارد. معمولاً  تغییرات نواحی که با استفاده از لیپوساکشن فرم داده شده اند، تا زمانی که وزن شما ثابت بماند، دائمی هستند.

پس از لیپوساکشن ، پوست خود را به خطوط جدید مناطق تحت درمان می رساند. اگر از رنگ و قابلیت ارتجاعی پوست خوبی برخوردار باشید ، خیلی زود پوست شما صاف میشود و اثرات جراحی ازبین میرود. اگر پوست بدن شما نازک و با قابلیت کشسانی ضعیف است ، ممکن است پوست مناطق تحت درمان شل به نظر برسد.

لیپوساکشن باعث کاهش فرورفتگی سلولیت یا سایر بی نظمی های سطح پوست نمی شود. به همین ترتیب ، لیپوساکشن علائم کششی را برطرف نمی کند.

برای اینکه مناسب عمل لیپوساکشن تشخیص داده شوید ، باید در سلامت و بدون شرایطی باشید که می تواند جراحی را پیچیده کند – مانند محدود شدن جریان خون ، بیماری عروق کرونر ، دیابت یا سیستم ایمنی ضعیف.

لیپوساکشن چه عوارض وخطراتی دارد؟

مانند هر عمل جراحی بزرگ ، لیپوساکشن خطراتی مانند خونریزی و واکنش به بیهوشی را به همراه دارد. عوارض احتمالی خاص لیپوساکشن عبارتند از:

بی نظمی های کانتور: اگر خاصیت کشسانی پوست ضعیف باشد، اگر زخم به شیوه ای غیر معمولی بهبود یابد، یا اگر حذف چربی ناهموار باشد، ممکن است پوست چروکیده و موج دار باشد. این تغییرات ممکن است دائمی باشد. ممکن است یک لکه دائمی ناشی از آسیب در زیر پوست توسط لوله نازک (کانولا) که در طی لیپوساکشن استفاده می شود ، باقی بماند.

تجمع مایعات: ورم بعد از لیپوساکشن و آب آوردن ، نشانه ای طبیعی در دوره نقاهت عمل لیپوساکشن است. ممکن است لازم باشد این مایع با سوزن تخلیه شود.

بی حسی: ممکن است احساس بی حسی موقت یا دائمی در ناحیه مورد جراحی داشته باشید. تحریک موقت عصب نیز ممکن است پیش بیاید.

عفونت: عفونت های پوستی نادر، اما ممکن است و از خطرناک ترین عوارض لیپوساکشن به شمار میاید

پنچری داخلی: به ندرت ، یک کانولای لیپوساکشن (لوله ای باریک جهت برداشت چربی با استفاده از دستگاه ساکشن) که بیش از حد عمیق نفوذ می کند ممکن است عضوی داخلی را سوراخ کند که نیاز به ترمیم فوری جراحی دارد.

آمبولی چربی: ممکن است تکه های چربی شل شده ، پخش گردد و در رگ خونی گیر کرده و در ریه ها جمع شده و یا به مغز منتقل شوند. آمبولی چربی یک فوریت پزشکی است.

در این لینک > انواع آمبولی

مشکلات کلیوی و قلبی: تغییر در سطح مایعات به دلیل تزریق و مکش مایعات می تواند باعث مشکلات تهدید کننده زندگی در کلیه ، قلب و ریه شود.

سمیت لیدوکائین: لیپوساکشن در ابتدا بدون استفاده از محلول انجام می شد. لیپوساکشن بدون محلول عوارض خیلی بدی برای بیمار در پی داشت. اگر منطقه مکش چربی را صد در صد در نظر بگیریم، خونریزی تا ۴۵ درصد اتفاق می افتاد.  همچنین، درد شدید، عفونت و احتمال مرگ سلول بافت سالم (نکروز) پس از عمل نیز وجود داشت. بعدها، پیش از مکشِ چربی، از محلول برای کنترل درد و هموستاسیس (بندآوردن خون) استفاده شد. لیدوکائین یک ماده بیهوشی است که اغلب با مایعات تزریق شده در طی لیپوساکشن برای کمک به کنترل درد تجویز می شود. اگرچه به طور کلی بی خطر است ، اما در شرایط نادر ، سمیت لیدوکائین می تواند ایجاد شود ، که باعث مشکلات جدی در قلب و سیستم عصبی مرکزی می شود.

اگر جراح روی سطوح بزرگتر از بدن شما کار کند یا چندین عمل را در همان عمل انجام دهد ، خطر عوارض افزایش می یابد.

چطور باید برای عمل لیپوساکشن آماده شویم؟

بایدها ونباید های غذایی و دارویی

قبل از عمل جراح شما را معاینه کرده و برای تأیید وضعیت سلامتی شما آزمایش هایی را تجویز می کند. معاینه قبل از عمل لیپوساکشن شامل بررسی کامل سوابق پزشکی و گزارشی دقیق از تغییرات وزن شما است. ممکن است جراح قبل از عمل داروهای خاصی برایتان تجویز کند یا مصرف برخی داروهای خاص مانند آسپیرین، بسیاری از داروهای ضد التهابی و مکمل های گیاهی را برای مدت 2 هفته قبل از عمل منع کند .جراح به شما توصیه می کند حداقل سه هفته قبل از جراحی مصرف برخی از داروها مانند داروهای رقیق کننده خون یا NSAID را متوقف کنید. همچنین ممکن است لازم باشد آزمایشات آزمایشگاهی خاصی را انجام دهید.

اقدامات احتیاطی و مهم

اگر عمل شما به حذف فقط مقدار کمی چربی نیاز دارد ، ممکن است جراحی در محیط مطب انجام شود. اگر مقدار زیادی چربی برداشته شود – یا اگر می خواهید سایر اقدامات را به طور همزمان انجام دهید – جراحی ممکن است در بیمارستان انجام شود و به دنبال آن یک شب بستری خواهید شد. در هر صورت ، نیاز است به حضور یکی از نزدیکان شما است که برای جابجایی به منزل و یا بستری شدن در بیمارستان با شما همراه باشد.

پروسه انجام عمل لیپوساکشن که بهتر است بدانیم

قبل از عمل

قبل از انجام روش لیپوساکشن ، جراح ممکن است حلقه ها و خطوطی را در نواحی بدن شما برای درمان مشخص کند. همچنین ممکن است عکس گرفته شود تا بتوان تصاویر قبل و بعد را مقایسه کرد.

نحوه انجام لیپوساکشن به روش خاصی که استفاده می شود بستگی دارد. جراح شما روش مناسب را بر اساس اهداف درمانی ، ناحیه ای از بدن شما برای درمان و اینکه آیا در گذشته روشهای دیگر لیپوساکشن نیز انجام داده اید ، انتخاب خواهد کرد.

انواع عمل لیپوساکشن

لیپوساکشن تامسنت: این متداول ترین نوع لیپوساکشن است. جراح یک محلول استریل – مخلوطی از آب نمک ، که به از بین بردن چربی ، داروی بیهوشی (لیدوکائین) برای تسکین درد و اپی نفرین که باعث انقباض رگ های خونی می شود ، به ناحیه تحت درمان تزریق می کند. مخلوط مایعات باعث تورم و سفت شدن ناحیه مورد جراحی می شود.

سپس جراح برش های کوچکی در پوست شما ایجاد می کند و یک لوله نازک به نام کانولا را زیر پوست شما قرار می دهد. کانول به پمپ خلائی متصل است که چربی و مایعات بدن شما را مکش می کند. مایعات بدن شما ممکن است از طریق یک سیم داخل وریدی (IV) دوباره پر شود. کبودی و خونریزی ناشی از روش لیپوساکشن تامسنت کمتر از دیگر روش‌ها است.

لیپوساکشن با کمک سونوگرافی (UAL): این نوع لیپوساکشن گاهی اوقات همراه با لیپوساکشن سنتی مورد استفاده قرار می گیرد. در طی UAL ، جراح یک میله فلزی را وارد می کند که امواج فراصوت را در زیر پوست شما ساطع می کند. این کار باعث از بین رفتن دیواره های سلول چربی و تجزیه چربی می شود تا راحت تر برداشته شود. نسل جدید UAL به نام لیپوساکشن با کمک VASER از دستگاهی استفاده می کند که می تواند کانتورینگ پوست را بهبود بخشد و احتمال آسیب های پوستی را کاهش دهد.

لیپوساکشن با کمک لیزر (LAL): در این روش از نور لیزر با شدت بالا برای از بین بردن چربی برای حذف استفاده می شود. در طی LAL ، جراح فیبر لیزر را از طریق یک برش کوچک در پوست وارد می کند و رسوبات چربی را امولسیون می کند. سپس چربی از طریق کانولا خارج می شود.

مطالعه بیشتر > انواع عمل لیپوساکشن

لیپوساکشن با کمک نیرو (PAL): در این نوع لیپوساکشن از یک کانولا استفاده می شود که با یک حرکت سریع عقب و جلو حرکت می کند. این ارتعاش به جراح اجازه می دهد تا چربی های سخت را با سهولت و سرعت بیشتری بیرون بکشد. PAL ممکن است بعضی اوقات درد و تورم کمتری ایجاد کند و به جراح اجازه دهد با دقت بیشتری چربی را از بین ببرد. اگر نیاز به برداشتن مقدار زیادی چربی یا روش قبلی لیپوساکشن باشد ، این روش برای شما بهتر است.

روند انجام عمل

برخی از روش های لیپوساکشن ممکن است فقط به بی حسی موضعی نیاز داشته باشند -یعنی بیهوشی محدود به یک منطقه خاص از بدن شما. سایر اقدامات ممکن است نیاز به بیهوشی عمومی داشته باشد که باعث بیهوشی موقتی می شود. ممکن است به شما یک آرامبخش نیز برای آرامش بیشتر بیمار تزریق شود .

تیم جراحی ضربان قلب ، فشار خون و سطح اکسیژن خون شما را در تمام مراحل کنترل می کند. در صورت انجام بی حسی موضعی و احساس درد در حین عمل ، لازم است به جراح خود بگویید.

این روش بسته به میزان حذف چربی ممکن است تا چند ساعت طول بکشد.

اگر بیهوشی عمومی داشته باشید ، در یک اتاق بهبودی بیدار می شوید. شما معمولاً حداقل چند ساعت را در بیمارستان یا کلینیک می گذرانید تا پرسنل پزشکی بتوانند بهبودی شما را کنترل کنند. اگر در بیمارستان هستید ، ممکن است یک شب بمانید تا از کمبود آب بدن یا شوک ناشی از از دست دادن مایعات مطمئن نشوید.

بعد از عمل

پس از اتمام عمل ، کمی درد ، تورم و کبودی دارید. جراح شما ممکن است برای کمک به کنترل درد و آنتی بیوتیک ها برای کاهش خطر عفونت دارو تجویز کند.

بعد از عمل ، جراح ممکن است برشهای شما را باز بگذارد و برای تخلیه مایعات تخلیه های موقتی انجام دهد. معمولاً باید چند هفته از لباس های فشرده و محکم ( گن لیپوماتیک ) استفاده کنید ، که به کاهش تورم کمک می کند.

ممکن است لازم باشد چند روز قبل از بازگشت به کار و چند هفته قبل از شروع فعالیت های عادی خود – از جمله ورزش صبر کنید.

مطالعه بیشتر > مراقبت های بعد از عمل لیپوساکشن

در طی این مدت ، با “جاگیری” چربی باقی مانده ، انتظار برخی بی نظمی های کانتور را داشته باشید. البته پوشیدن گن بعد از جراحی از اینگونه عوارض میکاهد.

نتایج لیپوساکشن، چه چیزی رو باید انتظار داشته باشیم؟

پس از لیپوساکشن ، تورم معمولاً طی چند هفته فروکش می کند. در این زمان ، ناحیه تحت درمان ممکن است ورم داشته باشد. طی چند ماه انتظار داشته باشید که ناحیه تحت درمان ظاهری لاغرتر داشته باشد.

طبیعی است که پوست با افزایش سن مقداری از استحکام خود را از دست بدهد ، اما نتایج لیپوساکشن به طور کلی تا زمانی که وزن خود را حفظ کنید ماندگار است. اگر بعد از لیپوساکشن اضافه وزن پیدا کنید ، ممکن است توزیع چربی تغییر کند. به عنوان مثال ، ممکن است چربی در اطراف شکمتان جمع شود فارغ از اینکه در چه مناطقی در ابتدا تحت درمان قرار گرفته بودید.

کلید واژه: لیپوساکشن چیست ، عوارض لیپوساکشن ، تصاویر لیپوساکشن ، فواید لیپوساکشن

مهرین مدیکال

ما یک راه ساده تر برای برقراری ارتباط با کاربران خود پیدا کرده ایم: اینستاگرام مهرین مدیکال را دنبال کنید:

موارد زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال نظر در سایت

اگر دیدگاه توهین آمیز و متوجه مدیران، نویسندگان و سایر کاربران باشد، تایید نمی شود.

اگر نظر شما جنبه تبلیغاتی داشته باشد تایید نمی شود.

در صورتی که از لینک سایر وبسایت ها استفاده کرده باشید یا وبسایت شما در کامنت تایید نخواهد شد.

در صورتی که در کامنت خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

اگر دیدگاهی غیر مرتبط با موضوع آموزشی مطرح شود تایید نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: