مراقبت های بعد از عمل جراحی لیپوساکشن

دسته بندی :لیپوساکشن 4 دی 1399 مهرین مدیکال 2738

روش های بهبودی سریع پس از عمل جراحی لیپوساکشن

مراقبت های بعد از عمل لیپوساکشن

مراقبت های بعد از عمل لیپوساکشن

تصمیم برای انجام جراحی پلاستیک کاملاً شخصی است. شما باید تصمیم بگیرید که آیا این مزایا با اهداف شما سازگار است و آیا خطرات و عوارض احتمالی لیپوساکشن برای شما قابل قبول است. قبل از عمل از شما خواسته می شود که فرم های رضایت نامه را امضا کنید تا اطمینان حاصل کنند که هر گونه خطرات و عوارض احتمالی را کاملاً درک می کنید.

مطالعه بیشتر > لیپوساکشن چیست ؟ فواید و عوارض

خطرات لیپوساکشن عبارتند از:

 • خطرات بیهوشی
 • کبودی
 • تغییر در احساس پوستی که ممکن است ادامه داشته باشد
 • آسیب به ساختارهای عمیق تر مانند اعصاب ، رگ های خونی ، عضلات ، ریه ها و اندام های شکمی
 • ترومبوز ورید عمقی ( dvt ) ، عوارض قلبی و ریوی
 • تجمع مایعات
 • عفونت
 • خطوط نامنظم یا عدم تقارن
 • رنگدانه نامنظم
 • نیاز به جراحی مجدد
 • تورم مداوم
 • بهبود ضعیف زخم
 • موج دار شدن یا شلی پوست ، بدتر شدن سلولیت
 • تورم
 • سوختگی حرارتی یا آسیب حرارتی ناشی از سونوگرافی با روش لیپوپلاستی به کمک سونوگرافی
گن لیپوماتیک اینو

این خطرات و سایر موارد قبل از رضایت شما به طور کامل مورد بحث قرار می گیرند. مهم است که شما تمام سوالات خود را مستقیماً با جراح پلاستیک خود مطرح کنید.بعضی اوقات ممکن است روش های ثانویه برای کاهش پوست اضافی توصیه شود. در هنگام ساکشنِ مقادیر زیاد چربی – معمولاً بیش از پنج لیتر چربی – ملاحظات ویژه مورد نیاز است.

نتایج جراحی لیپوماتیک

نتایج جراحی لیپوماتیک در هر ناحیه ای که انجام شود، بین 3 تا 6 ماه زمان می برد که به طور کامل شکل بگیرد. البته پوشیدن گن بعد از جراحی موجب بهتر شدن نتیجه خواهد شد.

بیشتر بخوانید > انواع عمل لیپوساکشن

آمبولی بعد از جراحی لیپوماتیک

آمبولی بعد از جراحی زمانی ایجاد میشود که چربی از ناحیه مورد نظر به طور اشتباه چربی وارد خون شود و با جریان خون وارد قلب شود که در آخر فرد سکته خواهد کرد. در جراحی لیپوماتیک، آمبولی به ندرت اتفاق می افتد ولی در لیپوساکشن ممکن است، رخ دهد. همچنین در افرادی که دارای فشار خون هستند و لیپوماتیک کرده اند، نیز آمبولی ریه دیده می شود. پس جراح نباید اجازه ی جراحی دهد. برای این منظور استفاده از دستگاه ضد آمبولی و جوراب آنتی آمبولی اکیداً توصیه می شود.

در این لینک > علائم آمبولی

درد بعد از لیپوماتیک

عمل لیپوماتیک زیاد سخت نیست و به عنوان عمل سرپایی حساب می شود. بعد از جراحی نیازی به بستری شدن نیست.

مراقبت های پس از عمل جراحی لیپوساکشن

رفتن به خانه

مانند هر عمل جراحی دیگری ، نباید تنهایی به منزل برگردید. حتما یک شخص بزرگسال باید شما را همراهی کند.

رژیم غذایی

اگر به طور کامل با بی حسی موضعی لیپوساکشن انجام داده اید ، می توانید بلافاصله رژیم معمول خود را از سر بگیرید. برای جلوگیری از کمبود آب ، مقدار کافی آب ، آب میوه یا نوشابه بنوشید. 48 ساعت قبل از جراحی و 48 ساعت بعد از جراحی از نوشیدن مشروبات الکلی خودداری کنید.

فعالیت بدنی

استراحت آرام در چند ساعت اول بلافاصله پس از جراحی لیپوساکشن توصیه می شود. بعد از جراحی 18 ساعت رانندگی یا کار با ماشین آلات خطرناک را انجام ندهید. به مدت 24 ساعت بعد از جراحی هیچ تصمیم مهم شخصی نگیرید. بعداً در روز یا عصر جراحی در صورت تمایل ممکن است بتوانید کمی قدم بزنید. روز بعد از جراحی لیپوساکشن باید احساس بهتری داشته باشید. در حدی که می توانید کمی رانندگی کنید و به فعالیت های بدنی سبک تا متوسط بپردازید. ممکن است 2 تا 4 روز پس از جراحی بتوانید، ورزش و فعالیت بدنی شدید را با دقت از سر بگیرید. پیشنهاد می شود که با 25٪ تمرین عادی خود شروع کنید و سپس فعالیت روزانه خود را تا حد تحمل افزایش دهید. اکثر افراد می توانند ظرف یک تا دو روز پس از جراحی به میز کار خود برگردند ، اگرچه فرد باید انتظار داشته باشد که چند روزاول زخم ها اذیت کننده باشند.

گن لیپوماتیک

لباس فشرده سازی به طور خاص برای لیپوساکشن طراحی شده است. این لباس ها پس از لیپوساکشن شکم ، باسن ، کمر ، پهلوها ، پشت یا پستانها استفاده می شود. این لباس ها به طور خاص برای استفاده با پدهای فوق جاذب و ایجاد فشرده سازی بالا برای تحریک حداکثر تخلیه محلول بیهوشی باقیمانده  محلول در خون طراحی شده اند. از روز بعد از جراحی ، لباس های بعد از عمل باید روزانه برای دوش دراورده شوند و شسته شوند. لباس های فشرده سازی مخصوص باید شبانه روز پوشیده شود تا 24 ساعت بیش از زمانی که تخلیه کاملاً متوقف شده باشد. اگر چندین روز تخلیه دارید نگران نباشید. قطع خیلی زود استفاده از لباس و چسب می تواند منجر به تخلیه طولانی تر شود. به طور معمول ، بیماران باید 3 تا 6 روز لباس را بپوشند. برخی از بیماران ، به خصوص پس از مقدار زیادی لیپوساکشن ، بیش از یک هفته تخلیه خواهند شد. بسياري از بيماران صرفاً به دليل راحتي لباس براي مدت طولاني تري گن لیپوماتیک را مي پوشند. پوشیدن لباس بعد از عمل برای مدت بیش از حد هیچ مزیت قابل توجهی ندارد.

سرگیجه و غش کردن

ممکن است صبح ها بیمار احساس سرگیجه مختصری بعد از جراحی داشته باشد. خصوصا هنگامی که لباس ها را برای دوش گرفتن از بدن درمیآورد. احساس سبکی سر شبیه چیزی است که ممکن است هنگام ایستادن سریع تجربه کنید. این نتیجه کاهش سریع فشار پس از دراوردن پوشاک فشرده سازی بعد از عمل است. در صورت بروز سرگیجه ، کافی است بنشینید یا دراز بکشید تا زمانی که از بین برود. با دراوردن لباس فشرده سازی خارجی 10 دقیقه قبل از دراوردن لباس دوم ، می توان از سرگیجه جلوگیری کرد.

غش با دیدن خون

بعضی از افراد با دیدن خون تمایل به غش دارند. هنگام تعویض پانسمان بعد از لیپوساکشن ، چنین افرادی هنگام برداشتن پد های جاذب آغشته به خون ، باید چنین مشکلی را پیش بینی کنند.

غش بعد از ادرار کردن

زنانی که به تازگی زایمان کرده اند اگر صبح روز بعد از زایمان بلافاصله پس از ادرار خیلی سریع بایستند در معرض خطر غش کردن قرار می گیرند که سنکوپ پس از عمل شناخته می شود. وضعیت مشابه صبح روز بعد از لیپوساکشن اتفاق می افتد. بیمار لیپوساکشن پس از ادرار باید به آرامی بایستد. برای جلوگیری از آسیب جدی ناشی از زمین خوردن ، در صورت بروز سرگیجه ، بیمار باید بلافاصله روی زمین بنشیند یا دراز بکشد. به بیماران توصیه می شود درب سرویس بهداشتی خود را قفل نکنند تا کسی در صورت لزوم برای کمک به آنها بیاید.

مدیریت خارج سازی خون آلوده پس از عمل

باید انتظار داشت که طی 24 تا 48 ساعت اول پس از لیپوساکشن حجم زیادی از محلول بیهوشی آغشته به خون از برش های کوچک روی بدن تخلیه شود. به طور کلی ، هرچه میزان تخلیه بیشتر باشد ، میزان کبودی و تورم کاهش می یابد. برای 24 تا 48 ساعت اول ، بالشتک های فوق جاذب بزرگ بر روی مناطق تحت درمان ، و در زیر لباس های فشرده سازی استفاده می شود. پس از متوقف شدن بیشتر خون ریزی ، بیماران فقط باید پدهای جاذب را روی محل های برش قرار دهند.

خونریزی

هنگامی که پدِ جاذب به درستی استفاده می شود ، باید تمام خونریزی را جذب کند. با این حال ، ممکن است در طول 36 ساعت اول خونریزی فراتر از توان پد رخ دهد، پس هنگام نشستن یا دراز کشیدن ، باید پد جاذب یا یک حوله جاذب را در زیر خود قرار دهید تا مبلمان خود را از هر گونه نشت غیر منتظره خون محافظت کنید. هنگامی که خون ریزی زیاد است ، توصیه می شود که یک نایلون پلاستیکی زیر حوله قرار دهید.

مراقبت و استحمام زخم

برش ها را تمیز نگه دارید. روزانه یک یا دو بار دوش بگیرید. ابتدا دستان خود را بشویید ، سپس برش ها را به آرامی با آب و صابون بشویید. پس از آن به آرامی برش ها را با حوله تمیز خشک کنید. پدهای جاذب جدید بزنید. هنگامی که برش بیش از 24 ساعت متوقف شد ، دیگر نیازی به پوشاندن آن نیست.

مصرف آنتی بیوتیک

آنتی بیوتیک ها را طبق دستورالعمل مصرف کنید تا نسخه پزشک به پایان برسد. آنتی بیوتیک را همراه غذا مصرف کنید. در صورت مشاهده علائم عفونت مانند تب ، تخلیه بوی بد ، یا قرمزی کانونی ، تورم یا درد در ناحیه تحت درمان با پزشک خود تماس بگیرید.

این کار ها را نکنید

 • کیسه های یخ یا پد گرم کننده را روی پوست ناحیه تحت لیپوساکشن قرار ندهید.
 • از پراکسید هیدروژن یا Band-Aids پلاستیکی در محل های برش استفاده نکنید. محل های برش لیپوساکشن بدون آنتی بیوتیک های موضعی سریعتر و بهتر بهبود می یابند.
 • حداقل 7 روز پس از جراحی، از حمام کردن ، جکوزی ، استخر دوری کنید ، و ناحیه تحت عمل را خیس نکنید تا خطر عفونت را به حداقل برسانید.

مطلب مفید > انواع عمل جراحی زیبایی

حالت تهوع

حالت تهوع و استفراغ از جمله عوارض جانبی است که ممکن است با لیپوساکشن همراه باشد. حالت تهوع می تواند ناشی از آنتی بیوتیک ، لورازپام یا بی حسی موضعی باشد.

بی نظمی قاعدگی

بی نظمی در قاعدگی ممکن است حدود یک ماه پس از انجام لیپوساکشن رخ دهد. شروع زودرس یا تاخیر قاعدگی از عوارض جانبی احتمالی هر عمل جراحی است.

افزایش دمای بدن

کمی افزایش دما ( تب ) در 48 ساعت اول پس از جراحی نتیجه طبیعی واکنش بدن به جراحی است.

التهاب ، تورم

التهاب ، تورم و درد از عواقب مورد انتظار لیپوساکشن است. برای کاهش درد و التهاب بعد از عمل ، باید هر 4 ساعت در مواقع بیداری ، دو عدد تایلنول اضافی مصرف شود. ناراحتی و درد روز دوم پس از جراحی بدتر است ، سپس به مرور بهبود می یابد.

از مصرف آسپرین و ایبوپروفن خودداری کنید

به مدت 3 روز پس از جراحی از آسپرین یا ایبوپروفن یا داروهای مشابه (داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی) مانند بوفیرین ، آناسین ، ادویل یا نوپرین استفاده نکنید. این دارو ها با اختلال در عملکرد پلاکت خون می تواند باعث خونریزی شود. همچنین با اختلال در عملکرد گلبول های سفید خون ، پاسخ ایمنی به عفونت را کاهش می دهد.

کبودی

هرچه عمل جراحی لیپوساکشن گسترده تر باشد ، انتظار کبودی بیشتری نیز وجود دارد. کبودی در بعضی از بیماران بیشتر از بقیه است.

درد و تورم

درد و تورم ناشی از واکنش التهابی به جراحی ممکن است رخ دهد و 5 تا 10 روز پس از جراحی افزایش یابد. در صورت افزایش چشمگیر درد یا تورم ، به جراح خود اطلاع دهید.

خارش

خارش در مناطق تحت درمان چندین روز پس از جراحی ممکن است به عنوان بخشی از روند طبیعی بهبودی رخ دهد. برای تسکین خارش ، ممکن است بنادریل یا دیفن هیدرامین را طبق دستور پزشک مصرف کنید. توجه داشته باشید که بنادریل باعث خواب آلودگی می شود. همچنین از استفاده صابونِ بلغور جو دوسر توصیه می شود. 7 روز بعد از عمل ، به شرطی که برش ها خوب ترمیم شده باشند ، می توانید در یک وان حمام “غلات جو دوسر” غوطه ور شوید. محصولات بنادریل و بلغور جو دوسر را می توان در بیشتر داروخانه ها خریداری کرد.

Dr. Norma Kassardjian

کلید واژه: مراقبت های بعد از عمل جراحی لیپوساکشن

مهرین مدیکال

ما یک راه ساده تر برای برقراری ارتباط با کاربران خود پیدا کرده ایم: اینستاگرام مهرین مدیکال را دنبال کنید:

موارد زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال نظر در سایت

اگر دیدگاه توهین آمیز و متوجه مدیران، نویسندگان و سایر کاربران باشد، تایید نمی شود.

اگر نظر شما جنبه تبلیغاتی داشته باشد تایید نمی شود.

در صورتی که از لینک سایر وبسایت ها استفاده کرده باشید یا وبسایت شما در کامنت تایید نخواهد شد.

در صورتی که در کامنت خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

اگر دیدگاهی غیر مرتبط با موضوع آموزشی مطرح شود تایید نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: