10 خطر و فایده‌ی لیپوساکشن

دسته بندی :لیپوساکشن 5 بهمن 1399 مهرین مدیکال 1034

مقایسه خطرات و فواید لیپوساکشن

لیپوساکشن یک فرآیند درمانی از طریق جراحی است که توسط ساکشن (مکش) چربی را از نواحی خاصی از بدن شما برمی‌دارد. این فرآیند درمانی با استفاده از کانولا انجام میشود، که لوله‌های کوچک و باریک با نوک‌های بلانت هستند. پزشک کانولا را از طریق برش‌های کوچکی که در پوشت بیمار ایجاد کرده است، وارد میکند و در نتیجه چربی رسوب‌شده در زیر پوست از طریق لوله‌هایی که روی این چربی‌ها متمرکز شده‌اند، مکش میشود. لیپوساکشن را میتوان از طریق روشهای سنتی انجام داد، علاوه بر این میتوان از سونوگرافی یا لیزر هم کمک گرفت که هردوی آنها سبب مایع‌شدن چربی قبل از انجام مکش (ساکشن) می‌شوند.

بیشتر بدانید > لیپوساکشن چیست ، با خطرات و عوارض عمل لیپوماتیک آشنا شوید

این عمل زیبایی جزو رایج‌ترین جراحی‌های پلاستیک برای زنان و مردان است و از محبوبیت بالایی برخوردار است. با این حال، اغلب افراد درک صحیحی از آن ندارند. هدف لیپوساکشن لزوما کاهش وزن بدن یا از بین بردن سلولیت به عنوان درمانی برای چاقی نیست. بلکه هدف اصلی لیپوساکشن تغییرشکل نواحی خاصی از بدن است و معمولا بر”نواحی مشکل” بدن که به ورزش و رژیم پاسخ نمی‌دهند تمرکز دارد. اگرچه این روش درمانی صرفا جایگزینی برای ابزارهای کاهش وزن به حساب نمی‌آید اما میتواند تا حد زیادی به آن کمک کرده و مفید واقع شود.

✨ مهرین مدیکال وارد کننده انواع گن بعد از عمل جراحی مانند گن لیپوماتیک بازو ، گن لیپوماتیک ران ، گن لیپوماتیک شکم و پهلو ، گن ابدومینوپلاستی ، گن تزریق چربی ، سوتین طبی ، گن غبغب و لیفت صورت از کشور ترکیه می باشد. در صورت هرگونه سوال میتوانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

گن لیپوماتیک اینو

مزایای لیپوساکشن:

1. این روش درمانی میتواند بدن شما را شکل داده و کانتور کند (پیکرتراشی).

2. ممکن است لیپوماها را که تومورهای چربی خوش‌خیم در نواحی خاصی از بدن هستند به طور کامل از بین برده یا سبب کاهش آنها شود.

3. میتواند با برداشتن بافت چربی سینه، به مردانی که از ژنیکوماستی رنج میبرند (حالتی که در آن سینه‌ی مردان چربی بیش از حد تولید کند) کمک نماید.

قیمت گن ژنیکوماستی مردانه

4. لیپوساکشن میتواند در درمان سندروم لیپودایستروفی موثر باشد، این سندروم زمانی رخ میدهد که متابولیسم چربی با اختلال مواجه شده و در برخی نواحی بدن چربی بیش از اندازه تولید میشود و در نواحی دیگر تقریبا هیچگونه چربی وجود ندارد.

5. اثرات لیپوساکشن میتوانند بسیار طولانی مدت باشند، به شرطی که وزن بیمار پس از انجام عمل خیلی بالا نرود.

6. لیپوساکشن میتواند به بهبود فرم ظاهری بدن افراد کمک کند و در اشخاصی که دچار ناهنجاری‌های ناشی از کاهش وزن شده‌اند، مانند ایجاد پوست اضافی و یا در افرادی که باند معده یا عمل بای‌پس داشته‌اند، ظاهری طبیعی ایجاد نماید.

7. این عمل میتواند به درمان تعریق بیش از حد در نواحی زیر بغل و همچنین سوختگی کشاله‌ی ران کمک کند.

8. نتایج حاصل از لیپوساکشن در بیشتر مواقع فوری هستند، درنتیجه میتوانید شکل ظاهری بدن خود را در کمتر از یک روز بهبود ببخشید. جدای از تورم که ممکن است چند هفته پس از عمل فروکش کند، سایر بهبودی‌ها خیلی سریع اتفاق می‌افتند.

9. به دلیل این که باید در جهت حفظ نتایج حاصل از لیپوساکشن کوشا بود، در نتیجه سبب ایجاد عادات خوب مانند رژیم و ورزش میشود.

10. این روش درمانی میتواند با بهبود عدم توازن شدید و ناهنجاری‌های ظاهری بدن، به ایجاد حس و حال خوب در فرد کمک کند. گرچه لیپوساکشن جایگزین سبک زندگی سالم نخواهد بود اما می‌تواند احساس بهتری به شما بدهد.

در انتها بسیار مهم است که به خاطر بسپاریم با وجود تمام توضیحات فوق، جراحی لیپوساکشن هنوز هم یک جراحی محسوب میشود و از این رو ممکن است ریسک‌ها و خطرات احتمالی بسیاری در انجام این فرآیند درمانی وجود داشته باشد. برخی افراد ممکن است تجربه‌ای خفیف و متوسط از این ریسک‌ها را داشته باشند و دیگران شاید با خطرات جدی روبرو شوند که منجر به عوارض جانبی تهدیدکننده جان و زندگی آنان شود.

از این رو هر فردی که تمایل دارد عمل لیپوساکشن را انجام دهد باید به جای ناآگاهی و چشم و گوش بستن، از ریسک‌ها و خطرات آن مطلع باشد.

خطرات لیپوساکشن:

1. این عمل دارای یک فرآیند بهبودی تدریجی است که میتواند شامل زخم‌های خفیف و متوسط یا کبودی باشد که ممکن است تا 4 الی 5 ماه پس از انجام جراحی ادامه پیداکنند و چند روز ابتدایی پس از عمل هم استفراغ محتمل است.

2. لیپوساکشن ممکن است به کمبودهای تغذیه‌ای ناشی از جذب ناکافی مواد غذایی یا کم خونی منجر شود.

3. این روش درمانی میتواند سبب ایجاد ترومبوفلبیت شود، یعنی حالتی که در آن، یک لخته خون در رگ تیجاد می‌شود و سبب التهاب قایل توجه رگ می‌گردد. این عارضه بیشتر زمانی اتفاق می‌افتد که ناحیه‌ی تحت درمان داخل زانو یا بخش بالایی ران باشد.

4. ممکن است بیماران چندین هفته پس از عمل جراحی در نواحی خاصی از بدن خود نوعی بی‌حسی را تجربه کنند که البته این حالت موقتی است.

5. خطراتی مانند عفونت پوستی پس از انجام لیپوساکشن نیز وجود دارد. اگرچه این عارضه نادر است اما عفونت پوستی میتواند نیازمند جراحی باشد و سبب ایجاد زخم شود.

6. تورم و التهاب در اطراف نواحی تحت درمان میتواند تا 6 ماه پس از انجام جراحی رخ دهد، این التهاب ممکن است با خارج‌شدن مایعات از محل برش‌ها نیز همراه باشد. پوشیدن گن لیپوماتیک همراه با فوم مناسب بعد از عمل میتواند در این مورد کمک کند.

7. با توجه به پمپاژ و مکش حجم قابل توجهی از مایعات در طی عمل، ممکن است تغییر سطح مایعات سبب ایجاد مشکلات قلبی و کلیوی در آینده شود.

8. عمل لیپوساکشن ممکن است برای ریه‌ی بیماران مشکلساز باشد، چرا که می‌تواند منجر به بروز آمبولی ریه شود، حالتی که طی آن، چربی وارد جریان خون شده و از آنجا به قلب راه پیدا میکند و در نتیجه احتمال دارد سبب ایجاد ادم ریوی و تجمع مایعات در ریه شود.

بیشتر بدانید > آمبولی چیست

9. اصطکاک ناشی از کانولا میتواند سبب سوختگی پوست شود، که این امر منجر به آسیب‌دیدیگی پوست و اعصاب موجود در مناطق تحت درمان شود (پوست همواره در معرض آسیب‌های ناشی از لیپوساکشن است).

10. و البته همواره این احتمال و ریسک وجود دارد که فرد بیمار واکنش آلرژیک یا صرفا واکنشی بد به بیهوشی داشته باشد که این امر در بدترین حالت میتواند تهدیدکننده‌ی جان وی باشد.

لیپوساکشن خطرات و ریسک‌هایی به دنبال دارد، اما این ریسک‌ها نباید شما را به وحشت بیاندازند. جراحی لیپوساکشن معمولا روشی بسیار ایمن بوده است، به خصوص اگر توسط یک پزشک متخصص حاذق و در مطب، مرکز جراحی یا بیمارستان دارای تجهیزات مناسب انجام شود. با این وجود، مثل همیشه باید با پزشک خود مشوت کنید تا اطمینان حاصل نمایید که لیپوساکشن برای شما مناسب است یا خیر، زیرا وجود برخی شرایط خاص میتوانند احتمال خطرات و ریسک‌های این عمل را بالا ببرند. درغیر این صورت، لیپوساکشن هرساله برای بسیاری از افراد با موفقیت بالایی انجام میشود و از سوال پرسیدن و کسب اطلاعات در مورد آن نترسید.

بیشتر بخوانید > مراقبت های بعد از عمل جراحی لیپوساکشن

مهرین مدیکال

ما یک راه ساده تر برای برقراری ارتباط با کاربران خود پیدا کرده ایم: اینستاگرام مهرین مدیکال را دنبال کنید:

موارد زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال نظر در سایت

اگر دیدگاه توهین آمیز و متوجه مدیران، نویسندگان و سایر کاربران باشد، تایید نمی شود.

اگر نظر شما جنبه تبلیغاتی داشته باشد تایید نمی شود.

در صورتی که از لینک سایر وبسایت ها استفاده کرده باشید یا وبسایت شما در کامنت تایید نخواهد شد.

در صورتی که در کامنت خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

اگر دیدگاهی غیر مرتبط با موضوع آموزشی مطرح شود تایید نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: