مراقبت های بعد عمل ژنیکوماستی

دسته بندی :لیپوساکشن 12 آذر 1400 مهرین مدیکال 1241

مراقبت های بعد از عمل جراحی ژنیکوماستی

مراقبت های بعد از ژنیکوماستی

بهترین نکات کاربردی و مدت زمان بهبودی

عمل جراحی کوچک کردن سینه مردان یا ژنیکوماستی می تواند به مسطح ساختن، بهبود شکل ظاهری و کانتورینگ سینه آقایان کمک کند. بایستی پس از انجام عمل جراحی، توصیه ها و اقدامات لازم را به طور کامل انجام دهید تا ریکاوری سریعتری داشته باشید و نتایج مطلوب و دلخواه خود را به دست آورید.

با وجود این که مدت زمان بهبودی به مقدار بافت اضافی برداشته شده بستگی دارد و از فردی به فرد دیگر متغیر است، اما دستورالعمل های بعد از عمل برای همه افراد یکسان است. به طور متوسط زمان بهبودی ۴ الی ۶ هفته طول می کشد. اکنون بیایید نگاهی به دوره ی بهبودی بعد از عمل ژنیکوماستی بیندازیم.

دو الی سه روز بعد از جراحی ژنیکوماستی

در روزهای اولیه ی بعد از عمل جراحی، ممکن است احساس درد خفیف، بی حسی و حساس شدن ناحیه قفسه سینه را تجربه کنید. ممکن است پزشک جراح تعدادی مسکن و آنتی بیوتیک را برای کمک به تسکین درد و بهبودی آسان شما تجویز نماید. برخی بیماران نیز ممکن است به دلیل عوارض بیهوشی، دچار تهوع شوند. بلافاصله پس از عمل جراحی می توانید نتایج حاصله را مشاهده نمایید. اما به خاطر داشته باشید که در چند روز اول پس از جراحی، تورم ناحیه سینه کاملا نمایان خواهد بود. ضروری است در این مدت استراحت مطلق داشته و از این طریق به بدنتان اجازه دهید با سرعت بیشتری بهبود یابد. در صورت امکان از کسی بخواهید در منزل پیشتان باشد.

قیمت گن بعد از جراحی

یک هفته پس از ژنیکوماستی

پس از گذشت یک هفته، درد و احساس ناراحتی شما به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. در این مدت می توانید کار و فعالیت خود را از سر بگیرید، البته در صورتی که کار شما به لحاظ فیزیکی دشوار نباشد. از انجام هرگونه فعالیتی که عضلات ناحیه ی سینه را تحت فشار قرار می دهد، دوری کنید. یک هفته پس از عمل، جراحتان بخیه های غیرجذبی را خواهد کشید. لازم است همچنان سینه بند فشاری اتان را بپوشید و از خوابیدن به صورت دمر و به پهلو خودداری نمایید.

دو هفته پس از ژنیکوماستی

تا پایان هفته دوم احساس بهبودی کامل خواهید داشت و می توانید تمام فعالیت های معمول خود را از سر بگیرید. از انجام هر گونه فعالیت شدید دوری کنید. پس از مشورت با جراح خود می توانید به پهلو بخوابید.

سه الی چهار هفته پس از ژنیکوماستی

تا هفته ی چهارم بخش عمده ای از تورم و التهاب ناشی از عمل جراحی از بین خواهد رفت. پس از هفته چهارم می توانید پوشیدن سینه بند فشاری را متوقف کنید. در این مدت، برش های جراحی کاملا بهبود یافته اند و می توانید به راحتی دوش بگیرید. تا هفته چهارم، تورم و کبودی های ناحیه سینه به طور کامل از بین خواهند رفت. در این زمان است که می توانید نتایج واقعی جراحی ژنیکوماستی را مشاهده کنید.

شش هفته پس از ژنیکوماستی

هفته ششم آخرین مرحله ی بهبودی و ریکاوری است. در این مدت می توانید روتین تمرینات خود و همچنین انواع فعالیت های سنگین را از سر بگیرید. علاوه بر این، می توانید به هر حالتی که دوست دارید بخواید و روال روزانه ی زندگی خود را از نو آغاز کنید.

گن لیپوماتیک اینو

مراقبت های بعد از ژنیکوماستی – نکات مربوط به بهبودی پس از عمل جراحی کوچک کردن سینه مردان

در ادامه، دستورالعمل ریکاوری بعد از ژنیکوماستی آورده شده است که رعایت آن ضروری تلقی می شود.

۱. درمان و کنترل تهوع

پس از ژنیکوماستی، جراح بایستی اطمینان حاصل کند که حالت تهوع نداشته باشید. با این حال، برخی بیماران بیش از دیگران به بیهوشی واکنش نشان می دهند و حساستر هستند. اگر شما چنین حالتی دارید بهتر است با جراح خود صحبت کرده و برای درمان و کنترل آن دارو مصرف نمایید. نوشیدن چای زنجبیل و لیمو نیز می تواند یک روش طبیعی برای کاهش عوارض بیهوشی باشد. برای جلوگیری از بروز حالت تهوع بایستی تمام داروهای خود را همراه غذا میل نمایید.

۲. با انجام فعالیت های کوچک تر و ساده تر به روتین عادی زندگی خود بازگردید

سه یا چهار روز اول پس از عمل جراحی از شما خواسته می شود که استراحت مطلق داشته باشید. پس از این که حالتان بهتر شد و خودتان از پس دوش گرفتن و غذاخوردن برآمدید، باید روزی حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه به آرامی در منزل قدم بزنید. این قدم زدن و تحرک، گردش خون را بهبود بخشیده و به جلوگیری از لخته شدن خون کمک می کند. پس از اتمام هفته دوم می توانید پیاده روی و انجام ورزش های سبک را از سر بگیرید. تا اتمام هفته ششم و تا زمانی که جراح اجازه نداده است باید از بلندکردن وزنه های سنگین خودداری نمایید.

۳. هیدراته بمانید

هیدراته بودن بعد از عمل جراحی اهمیت ویژه ای برای سلامتی شما دارد. همواره یک بطری آب را در کنار خود داشته باشید و کم کم آن را بنوشید.

۴. خوب بخوابید

هنگامی که می خوابیم بدن ما به بهبود و التیام خود می پردازد. پس از عمل جراحی تنها یک حالت صحیح برای خوابیدن وجود دارد. سه تا چهار روز اول بایستی به صورت طاق باز و با زاویه ۴۵ درجه بخوابید. بهتر است دو هفته اول با پشت صاف بخوابید. رعایت این مورد از اهمیت بسزایی برخوردار است، چون خوابیدن به پهلو یا دمر می تواند برش های جراحی شما را تحت فشار قرار دهد. اگر به خواب رفتن برای شما دشوار است، این مشکل را با جراح خود در میان بگذارید تا با تجویز داروی خواب آور آن را حل کند. شما باید هشت ساعت در شبانه روز بخوابید.

۵. سینه بند فشاری و بانداژهای خود را طبق دستورالعمل های ارائه شده استفاده نمایید

پوشیدن گن ژنیکوماستی در دو روز اول پس از عمل ضروری است و ناحیه ی سینه ی شما با بانداژ پوشانده می شود و برروی آن، یک سینه بند فشاری قرار می گیرد. ممکن است جراح از شما بخواهد برای برداشتن بانداژها و اطمینان از عدم وجود علایم عفونت، به مطب مراجعه نمایید. احتمالا پزشک به شما خواهد گفت که در صورت برون ریزی مایع از محل برش های جراحی، از پد استفاده کنید. در موارد خاص، جراح از فرد می خواهد که در سه روز اول پس از جراحی، سینه بند فشاری بپوشید. در این صورت، باید هر چند ساعت یکبار سینه بند فشاری را در جای خود فیکس کنید تا جا به جا نشود. دقت کنید که سینه بند فشاری بیش از حد تنگ و سفت نباشد، زیرا این حالت می تواند گردش خون را محدود نماید.

تا حداقل چهار هفته پس از عمل جراحی، سینه بند فشاری خود را بپوشید. سینه بند فشاری سبب کاهش تورم و افزایش سرعت بهبود می شود.

خرید گن لیپوماتیک

۶. دوش گرفتن و استحمام

بهتر است در ۲۴ ساعت اول پس از عمل جراحی از دوش گرفتن و استحمام خودداری نمایید. توصیه می شود که در دو روز اول پس از عمل، بدن خود را با اسفنج/ پارچه تمیز کنید. پس از آن، می توانید مانند قبل دوش بگیرید. دقت کنید که آب مستقیما با سینه شما تماس پیدا نکند و از خیس شدن برش های جراحی خودداری نمایید. در صورت امکان بروز عفونت، استحمام نکنید. پوستتان را به آرامی و با یک حوله ی نرم خشک کنید. ضروری است همواره برش های جراحی خود را پاکیزه و خشک نگه دارید.

۷. از کمپرس یخ استفاده کنید

بسیاری از افراد در خصوص استفاده از کمپرس یخ برروی پوست خود دغدغه مند و نگران اند. کمپرس یخ راهی فوق العاده برای به حداقل رساندن تورم است، اما استفاده از آن نیازمند دقت مضاعف است. یخ را مستقیما روی پوست خود قرار ندهید. باید آن را در یک حوله بپیچید و هر بار به مدت چند دقیقه روی ناحیه موردنظر بگذارید. تا چند روز پس از جراحی، ناحیه قفسه سینه شما بی حس خواهد بود، بنابراین مراقبت باشید نسوزد.

۸. از برش های جراحی خود مراقبت کنید

اکثر جراحان ار بخیه های قابل جذب استفاده می کنند که به صورت خود به خودی جذب می گردند. در چند روز اول، بخیه های شما با چسب جراحی پوشانده شده است که سبب بهبودی بهتر شما می شود. همواره برش های جراحی خود را پاکیزه و خشک نگه دارید و داروهایتان را به موقع مصرف کنید.

۹. رانندگی ممنوع است

در روز جراحی باید یکی از دوستان یا اعضای خانواده اتان شما را به خانه ببرد. بهتر است حداقل سه الی پنج روز پس از جراحی رانندگی نکنید.

۱۰. از مصرف داروهای رقیق کننده خون اجتناب کنید

حداقل تا دو هفته پس از عمل جراحی از مصرف داروهای رقیق کننده خون خودداری کنید، زیرا ممکن است سبب ایجاد کبودی شوند.

۱۱. ورزش کردن را محدود کنید

حداقل تا دو هفته پس از جراحی نباید ورزش کنید. پس از آن، به استثنای تمرینات ورزشی متمرکز بر سینه، می توانید سایر تمرینات خود را از سر بگیرید. بدین ترتیب بهتر است حداقل به مدت شش هفته یا تا زمانی که جراح به شما اجازه دهد، از بلندکردن وزنه های سنگین خودداری کنید. هر کار و فعالیتی که سبب احساس ناراحتی در شما می شود را انجام ندهید. اگر علایم و حالاتی دارید که غیرطبیعی به نظر می رسد، به خودتان استراحت دهید.

12. بازگشت به کار به شغل و حرفه ی شما بستگی دارد

اکثر افراد می توانند در بازه زمانی دو هفته ای به محل کار خود بازگردند. اگر شغل شما مستلزم انجام فعالیت های جسمانی سنگین است، توصیه می شود حداقل دو هفته یا بیشتر مرخصی بگیرید. به خاطر داشته باشید که سرعت بهبودی در افراد مختلف، متفاوت است. صبور باشید و اجازه دهید بدنتان با سرعت طبیعی خود بهبود یابد.

13. قرارگرفتن در معرض نور آفتاب را کاهش دهید

اکثر افراد در خصوص قرارگرفتن در معرض نور آفتاب اطلاعات چندانی ندارند، اما بهتر است از انجام چنین کاری پرهیز کنید. قرارگرفتن برش های جراحی در معرض آفتاب می تواند ظاهر تیره رنگی به آنها بدهد. اگر نگران اسکارهای بعد از جراحی هستید، بهتر است هنگام بیرون رفتن از کرم ضدآفتاب استفاده کنید. درصورت امکان، به طور کلی از قرارگرفتن در معرض نور آفتاب خودداری نمایید.

کرم سیکالفیت اون

14. از استعمال دخانیات یا مصرف الکل خودداری کنید

تا جایی که ممکن است قبل و بعد از عمل جراحی، مصرف سیگار و مشروبات الکلی را کنار بگذارید. مصرف الکل و کشیدن سیگار می تواند به طور قابل توجهی بر روند بهبود شما تاثیر بگذارد، کبودی را افزایش داده و سرعت بهبود را کاهش دهد. اگر شما دائما سیگار می کشید یا مشروب می نوشید، ترک آن کار دشواری خواهد بود اما برای بهبودی شما ضروری و حائز اهمیت است. سیگارکشیدن بعد از عمل جراحی می تواند بهبودی شما را ماه‌ها به تاخیر انداخته و سبب بروز عوارض جدی مانند مرگ بافت شود.

15. داروها را طبق دستورالعمل مصرف نمایید

اگر می خواهید بهبودی آرام، بدون درد و بدون عفونتی داشته باشید بایستی تمام داروها را به موقع و طبق دستورالعمل پزشک جراح خود مصرف نمایید. درصورت احساس درد شدید در دوران نقاهت، فورا با جراح خود تماس بگیرید.

۱۶. کبودی پس از عمل

در برخی بیماران، کبودی بیش از حد شایع است. اگر کبودی ظرف مدت دو هفته به طور کامل از بین نرود بایستی با جراح خود تماس حاصل نمایید. پزشک پمادهای موضعی را به شما تجویز می کند که به از بین رفتن کبودی کمک می کنند. مصرف قرص آرنیکا یا استفاده از کرم آرنیکا می تواند به کاهش کبودی پس از بهبود زخم کمک نماید.

۱۷. از لباس های راحت و آزاد استفاده کنید

بایستی حداقل به مدت چهار هفته از سینه بند فشاری استفاده کنید. لباس های گشاد، راحت و آزاد بپوشید. از پوشیدن لباس هایی که خیلی تنگ هستند یا احساس ناخوشایندی در آنها دارید، خودداری نمایید.

۱۸. تغذیه و رژیم غذایی سبب تسریع بهبودی می شوند

از خوردن مواد غذایی فرآوری شده خودداری کنید. مصرف سدیم را محدود نمایید. میوه و سبزیجات فراوان مصرف کنید. تغذیه ی صحیح سبب سلامت درونی شما خواهد شد و به شما کمک می کند تا با سرعت بیشتری بهبود پیدا کنید. برای کسب نتایج بهتر، تغذیه صحیحی داشته باشید.

۱۹. بعد از عمل جراحی به صورت مرتب پزشک معالج خود را ملاقات کنید

بسیاری از افراد بعد از عمل جراحی دیگر پزشک جراح خود را ملاقات نمی کنند و ویزیت های بعدی را نادیده می گیرند. حضور در این ملاقات ها از آن جهت مهم است که جراح از طریق آنها می تواند اطمینان حاصل کند که بدن شما در شرایط خوبی قرار دارد و برش های جراحی با سرعت طبیعی بهبود می یابند.

علایم هشداردهنده ای که باید در دوران نقاهت پس از جراحی ژنیکوماستی از آنها مطلع باشید

قبل از انجام عمل جراحی بهتر است که جراحتان شما را در جریان اقدامات احتمالی خود در صورت بروز شرایط غیرعادی در حین عمل و یا عوارض غیرقابل پیش بینی قرار دهد. پزشک جراح یک شماره تماس اورژانسی را دراختیار شما قرار می دهد که در صورت بروز هرگونه عارضه می توانید با آن تماس بگیرید.

به این علایم توجه کنید و در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها با جراح خود تماس حاصل نمایید:

۱. عفونت

اگر محل برش جراحی شما خونریزی و یا برونریزی مایعات دارد، ممکن است یک عفونت بسیار جدی داشته باشید که نیازمند مراقبت فوری پزشکی باشد.

۲. تب

اگر تب دارید بهتر است با جراح خود صحبت کنید و داروهای مربوطه را به موقع دریافت نمایید. ممکن است علت تب، وجود عفونت زمینه ای در بدن شما باشد.

۳. تورم غیرمعمول یا درد پا – اثرات لخته خون

لخته شدن خون یکی از خطرات مرتبط با جراحی ژنیکوماستی است. هرگونه تورم و درد در ناحیه ی پا را جدی بگیرید. اگر علایم شما در یک پا بیشتر باشد، احتمال لخته شدن خون وجود دارد.

۴. تنگی نفس

اگر مشکل تنفسی دارید باید در اسرع وقت با جراح یا بیمارستان خود تماس بگیرید.

۵. درد شدید

بهبودی و دوران نقاهت جراحی ژنیکوماستی با درد خفیف تا متوسط همراه است. اگر درد شدید دارید با شماره ی اضطراری پزشک معالج خود تماس بگیرید.

۶. یبوست

اگر با وجود مصرف ملین همچنان یبوست دارید، با جراح خود تماس بگیرید و گزینه های درمانی مناسب را بررسی کنید. آب بیشتری بنوشید و همچنین از غذاهای سرشار از فیبر استفاده نمایید.

درصورت داشتن هرگونه نگرانی، با تیم جراحی حاضر در کلینیک تماس بگیرید.

سوالات متداول مربوط به بهبودی پس از جراحی ژنیکوماستی

× سریعترین راه برای بهبودی پس از جراحی ژنیکوماستی کدام است؟

سریع‌ترین راه برای بهبودی بعد از جراحی ژنیکوماستی، رعایت دقیق دستورالعمل‌های بعد از عمل جراحی، استراحت زیاد، رعایت یک رژیم غذایی سالم، مراقبت از برش‌های جراحی و مصرف به موقع داروها است.

× تورم بعد از جراحی ژنیکوماستی چقدر طول می کشد؟

پس از جراحی، مدتی طول می کشد تا بدن شما بهبود یابد. بخش عمده ای تورم تا هفته ششم بعد از عمل، از بین می رود.

× بعد از جراحی ژنیکوماستی چه مدت باید سینه بند فشاری پوشید؟

حداقل چهار هفته پس از جراحی باید از سینه بند فشاری استفاده کنید.

× تا چند روز بعد از جراحی ژنیکوماستی باید استراحت کرد؟

پس از عمل جراحی باید حداقل یک یا دو هفته استراحت کنید و پس از آن می توانید به روال عادی زندگی خود بازگردید.

× چه مدت بعد از جراحی ژینو می توان به پهلو خوابید؟

به مدت سه تا چهار هفته بعد از عمل جراحی از خوابیدن به پهلو خودداری کنید.

× آیا می توان بعد از جراحی ژنیکوماستی دوش گرفت؟

یک روز بعد از عمل جراحی می توانید دوش بگیرید. توجه داشته باشید که از قراردادن مستقیم برش های جراحی در معرض آب خودداری نمایید.

× آیا بعد از جراحی ژنیکوماستی درد خواهیم داشت؟

جراحی ژنیکوماستی معمولا بهبودی بسیار ملایمی دارد. ممکن است در سه روز اول بعد از عمل، احساس درد خفیفی داشته باشید، اما شدید نخواهد بود.

× برای بهبودی بهتر و سریعتر بعد از جراحی ژنیکوماستی باید از چه مواد غذایی استفاده کرد؟

باید به دنبال یک رژیم غذایی سالم سرشار از میوه و سبزیجات باشید. حتما مقدار زیادی آب نیز مصرف نمایید.

× چه مدت بعد از جراحی ژنیکوماستی می توان ورزش کرد؟

حداقل 3 تا 4 هفته پس از جراحی باید از انجام فعالیت های سنگین از جمله ورزش اجتناب کنید.

× آیا انجام جراحی ژنیکوماستی سودمند است و ارزش دارد؟

اگر از سینه خود راضی نیستید، انجام جراحی زیبایی بهترین راه برای داشتن بدن دلخواه و بازگرداندن اعتماد به نفس شماست.

مهرین مدیکال

ما یک راه ساده تر برای برقراری ارتباط با کاربران خود پیدا کرده ایم: اینستاگرام مهرین مدیکال را دنبال کنید:

موارد زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال نظر در سایت

اگر دیدگاه توهین آمیز و متوجه مدیران، نویسندگان و سایر کاربران باشد، تایید نمی شود.

اگر نظر شما جنبه تبلیغاتی داشته باشد تایید نمی شود.

در صورتی که از لینک سایر وبسایت ها استفاده کرده باشید یا وبسایت شما در کامنت تایید نخواهد شد.

در صورتی که در کامنت خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

اگر دیدگاهی غیر مرتبط با موضوع آموزشی مطرح شود تایید نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: