یازده راز درباره رتینول که نباید باور کنید!

دسته بندی :زیبایی 19 فروردین 1400 مهرین مدیکال 2886

یازده راز درباره رتینول که نباید باور کنید!

بحث پیرامون حرف (ر) یک بحث جنجال‌برانگیز است. رتینوئیدها (یک اصطلاح کلی برای اشاره به محصولات حاوی رتینول) به اندازه‌ای قدرتمند هستند که فقط چند قطره از یک سرم یا مقدار کمی کرم رتینول کافی‌ست تا بافت، رنگدانه‌ها و توناژ پوست شما بهبود پیدا کند. اثرات دگرگون‌کننده‌ی این نوع محصولات برروی پوست شما، به دلیل فرمولاسیون بسیار قوی‌ آنهاست که سبب شده دیدگاه‌ها و حتی پرسش‌های متعددی در خصوص رتینول‌ها پدید آید. چه زمانی باید از محصولات حاوی رتینول استفاده نمود؟ (درکنار اینها، چه زمانی باید استفاده از این محصولات را متوقف نمود؟) اثرگذاری فرمولاسیون آنها به چه شکل است؟ آیا با پوستهای حساس سازگارند؟ و حتی، چگونه باید به چنین محصولاتی دسترسی پیدا کرد؟ و رتین A چیست؟ این سوالات و موارد دیگر سبب سردرگمی طرفداران مراقبت از پوست شده‌اند.

متخصصین پوست از شما می‌خواهند که این یازده افسانه درباره رتینول را باور نکنید!

ما در این مقاله برخی نکات مبهم را روشن می‌کنیم. با وجود این که اطلاعات نادرست بسیاری درخصوص رتینوئیدها وجود دارد، ما با کمک بهترین متخصصین پوست به بررسی افسانه‌ای‌ترین و نادرست‌ترین ادعاهای موجود پرداخته‌ایم. در ادامه 11 افسانه‌ی مربوط به رتینول‌ها و حقایق پشت پرده را بررسی کرده‌ایم.

1. تمامی ترکیباتی که با حرف ر شروع می‌شوند (رتینول، رتینوئیک اسید) اساسا یک کار را انجام می‌دهند.

بله و خیر! فرمولاسیون‌های نیازمند نسخه حاوی رتینوئیک اسید هستند – ماده‌ی جادویی‌ای که با علایم پیری مبارزه می‌کند؛ سایر محصولات بدون نسخه باید توسط پوست و در سطح سلولی تبدیل به رتینوئیک اسید شوند. در فرمولاسیون‌های بدون نسخه، ماده‌ای که رتینول نام دارد، تنها مشتق ویتامین A است که ارزش استفاده دارد. «پژوهش‌های بسیاری وجود دارد که نشان می‌دهند با وجود این که رتینول ملایم‌تر از رتینوئیک اسید است، اما به لحاظ بیوشیمیایی دقیقا همان کار رتینوئیک اسید را انجام می‌دهد – فقط ممکن است زمان بیشتری طول بکشد تا اثرات و نتایج آن قابل مشاهده باشد». البته نمی‌توان در خصوص مشتقاتی که پرو-رتینول نامیده می‌شوند (موسوم به رتینول پالمتات، رتینیل استات و رتینیل لینولئات) و از همه ملایم‌تر و ضعیف‌تر نیز هستند چنین ادعایی داشت. در میان این فرمولاسیون‌ها، رتین A نیازمند نسخه‌ی پزشک است، اما سایر موارد بدون نسخه نیز به فروش می‌رسند.

سرم شب  برند لوریل پاریس

می‌توانید برای این که مقدار اندک اما اثرگذاری از قدرت جوانسازی رتینول خالص 0.3% را ملاحظه کنید از سرم شب L’Oréal Paris Revitalift Derm Intensives Night Serum برند لوریل پاریس استفاده کنید که عکس آن این قسمت نشان داده شده است. گزینه‌ی دیگر: این سرم را با یک مرطوب‌کننده مانند Skinceuticals’s Retinol 0.5 یا کرم شب Murad Retinol Youth Renewal Night Cream (که شامل فرمی از ویتامین A است که تحریک‌کنندگی کمتری دارد و به عنوان رتینول پروپیونات شناخته می‌شود) مخلوط کنید.


2. رتینول از طریق لایه‌برداری پوست اثر خود را نشان می‌دهد.

در حقیقت، ما نیز گمان کردیم که رتینول و ترکیبات آن سلولهای مرده‌ی پوست را از بین می‌برند. پس از استفاده از رتینول اغلب لایه‌برداری و قرمزی پوست ایجاد می‌شود، اما این یکی از عوارض جانبی تحریک پوست است، نه یک لایه‌برداری صحیح و یکنواخت مانند زمانی که از ترکیباتی چون گلیکولیک اسید استفاده می‌کنید. «این لایه‌برداری قطعا چیزی نیست که سبب بهبود حالت ظاهری پوست افراد شود. در واقع، به همین دلیل است که اکثر مردم استفاده از این محصولات حاوی رتینول را قطع می‌کنند. رتینوئیدها با تاثیر بر ژن و افزایش تولید کلاژن، به صاف و یکنواخت شدن پوست و از بین رفتن تیرگی‌ها کمک میکنند و از این طریق در سطح عمیقتری تاثیر می‌گذارند.

3. نباید در طول روز از رتینوئیدها استفاده کنید، زیرا این کار احتمال آفتاب‌سوختگی را افزایش می‌دهد.

این یکی از بزرگترین افسانه‌های موجود است. درست است که رتینوئیدها اگر در معرض نور خورشید قرار بگیرند تجزیه میشوند، و به همین دلیل نیز در بسته‌بندی مات قرار داده می‌شوند و بهتر است شبها استفاده شوند تا اطمینان حاصل گردد که غیرفعال نشده‌اند. اما با این حال، پوست را مستعد آفتاب‌سوختگی نمی‌کنند. این تصور غلط به این دلیل به وجود آمده است که در برخی مطالعات اولیه، افرادی که رتینوئید مصرف می‌کردند و در معرض آفتاب قرار می‌گرفتند بلافاصله دچار آفتاب‌سوختگی می‌شدند. اما این حالت قرمزی بیشتر مربوط به قرارگرفتن در معرض گرما است. «مطالعات بالینی به صورت کاملا قطعی نشان داده‌اند که رتینوئیدها میزان MED یا همان دوز حداقل ارتیم پوست بدن انسان را کاهش نمی‌دهد – دوز حداقل اریتم مقدار اشعه‌ی فرابنفشی است که می‌توانید قبل از این که دچار سوختگی پوست شوید، دریافت نمایید.

4. همواره باید رتینوئیدها را روی پوست خشک بمالید.

گاهی اوقات، حتی پزشکان نیز قواعد را زیر پا می‌گذارند: یک متخصص پوست میگوید: “من می‌دانم که معمولا دستورالعمل‌های درج‌شده برروی جعبه توصیه می‌کنند که قبل از استعمال رتینوئیدها، حتما صبرکنید تا پوستتان کاملا خشک شود. اما بنده هیچ شواهد علمی مبنی بر این که پوست مرطوب یا نم‌دار سبب تشدید حساسیت به رتینوئیدها میشود ندیده‌ام”. یک نکته‌ی دیگر که به بحث ما مرتبط است این است که استعمال رتینوئیدها روی پوست مرطوب و نم‌دار سبب افزایش حداکثری قدرت آن نمی‌شود. درحقیقت این نوع ویتامین A به کار رفته است که پوست را ترمیم می‌کند و نحوه‌ی استعمال آن هیچ ارتباطی به مقدار تبدیل رتینول به رتینوئیک اسید ندارد». «این موضوع صرفا مربوط به شیمی پوست شما و گیرنده‌های رتینوئید است».

5. بایستی شش هفته صبرکنید تا رتینوئید روی پوست شما اثرکند.

امیدواریم که اینطور باشد. اما به گفته‌ی متخصصان، این زمان دو یا حتی سه برابر خواهد بود. بسیاری از فرمولاسیونهای بدون نسخه ادعا میکنند که ظرف چند هفته نتایج قابل مشاهده‌ای را ایجاد می‌کنند. اما تجربه ثابت کرده است که به طور میانگین 12 هفته طول می‌کشد تا رتینوئیک اسید تغییرات قابل توجهی را در پوست پدید آورد. از این رو، باید حداقل تا پایان این مدت زمان صبر کنید تا بتوانید فواید و اثرات محصول را مشاهده نمایید».

6. رتینوئیدهای ملایم می‌توانند به اندازه‌ی رتینوئیدهای قوی موثر عمل کنند.

کرم شب RoC Retinol Correxion Sensitive Night Cream

درج عباراتی مانند “پوست حساس” روی برچسب محصولات (مانند کرم شب RoC Retinol Correxion Sensitive Night Cream که در اینجا نشان داده شده است) اغلب نشان‌دهنده‌ی غلطت اندک ترکیبات فعال هستند». با این حال، متخصصین پوست استفاده از آنها را توصیه می‌کنند، زیرا این غلظت‌های کم (و مواد تسکین‌دهنده‌ی مکمل آنها) چنین محصولاتی را تبدیل به یک نقطه‌ی شروع عالی برای استفاده از رتینوئید می‌کنند. هنگامی که بیماری با پوست حساس یک تیوب از محصول را طی چند هفته مصرف کند، بعد از آن میتوانیم یک رتینوئید قویتر را به کار ببریم، چرا که اکنون مطمئن هستیم سلولهای پوست فرد سازگاری بیشتری برای کنترل این ماده دارند.

7. درصورت تحریک پوست باید استفاده از رتینوئید را متوقف نمایید.

این موضوع را نیز جدی نگیرید. تحریک‌پذیری‌ای که پس از افزودن ویتامین A به روتین پوستی ایجاد می‌شود خود بخشی از پروسه‌ی درمان است. از نظر بالینی مشاهده شده که پس از دو الی سه هفته پوست با رتینوئیک اسید تطابق پیدا کرده و شروع به تحمل و عادت به این ماده می‌کند. هشدار: منظور از تحریک پوستی، علایمی مانند پوستی کاملا برافروخته و خشک‌تر از حد معمول و لایه‎برداری ملایم پوست است. اگر چنین علایمی طولانی یا آزاردهنده شدند، بهتر است هفته‌ای یک مرتبه محصول را مصرف کنید و یا از فرمولاسیون ضعیفتر و ملایمتری استفاده نمایید.

8. نمی‌توانید محصول حاوی رتینوئید را در مسافرت و تعطیلات مصرف کنید.

اگر از روزهای قبل و در منزل از محصولات حاوی رتینوئید استفاده کرده‌اید و با آنها مشکلی نداشته‌اید، تغییرات آب و هوایی نمی‌توانند به صورت ناگهانی سبب واکنش پوست شما به رتینوئید ‌شوند. پس از این که سلولهای پوست شما با قدرت رتینوئیدی که استفاده می‌کنید سازگاری پیدا کردند، هرگونه تحریک پوستی (که درماتیت رتینوئید نام دارد) به طور کلی متوقف میشود. تازمانی که محصولات قوی‌تر را استفاده نکنید بعید است پوستتان دچار حساسیت و واکنش شود». اما با وجود همه‌‌ی اینها بهتر است اگر پرواز طولانی‌مدت دارید یا به اسکی می‌روید، یک لایه مرطوب کننده را روی رتینوئید بزنید تا از خشکی پوست که سبب حساسیت بیشتر آن به سوزش و تحریک میشود، جلوگیری نمایید.

9. بسیار خب، اما نباید محصولات حاوی رتینوئید را با خود به تعطیلات ساحلی ببرید.

ما هنوز در حال بررسی این موضوع هستیم که آیا رتینوئیدها خطر آفتاب سوختگی را افزایش میدهند یا خیر. اما به خاطر داشته باشید که: ترکیب رتینوئیدها در سفرهای کوتاه حتی ممکن است یک پدیده‌ی مثبت و خوب باشد. آنها نه تنها تولید کلاژن را تقویت میکنند، بلکه ممکن است حتی از بروز پیری پوست ناشی از آفتاب نیز جلوگیری کنند. ثابت شده است که آنها از افزایش کلاژناز جلوگیری می‌نمایند – کلاژناز آنزیمی است که پس از قرارگرفتن در معرض اشعه‌ی فرابنفش، کلاژن را تجزیه می‌کند.

در این لینک> کلاژن چیست و چه فواید و مضراتی برای بدن ما دارد ؟

10. رتینوئیدها را نباید به دور چشم بزنید، زیرا پوست دور چشم بسیار حساس است.

شما نه تنها می‌توانید این کار را انجام دهید، بلکه بهتر است حتما انجامش دهید. چرا که دور چشم جایی است که بیشترین آسیب پوستی را از خود بروز می‌دهد. مطالعات حاکی از آنند که افرادی که رتینوئید را به شیوه‌ای صحیح روی پوست دور چشم استعمال می‌کنند، بهترین نتیجه را می‌گیرند. و اگر رتینوئید وارد چشم ما شود چه اتفاقی می‌افتد؟ ممکن است کمی سوزش ایجاد کند اما هیچ آسیب و صدمه‌ای به دنبال نخواهد داشت. علاوه بر این، پوست دور چشم قابلیت این را ندارد که بیش از سایر نقاط صورت، قرمز شود یا پوست‌اندازی کند.

11. فواید و اثرات صاف‌کنندگی پوست رتینوئیدها پس از شش ماه ثابت می‌ماند.

پژوهش‌های بالینی متعددی نشان داده‌اند که رتینوئیدهایی که نیازمند نسخه‌ی پزشک هستند، مشکلات پوستی را برای بیش از یک سال تا حد زیادی بهبود می‌بخشند. – و شرکت جانسون اند جانسون اخیرا آزمایشی را به اتمام رسانده است که نشان می‌دهد رتینول بدون نسخه نیز به مدت بیش از 12 ماه چروک‌ها را صاف کرده و لکه‌ها را محو می‌کند. حالا پس از اتمام این یک سال باید چکار کنیم؟ پاسخ این است که لازم نیست عجله کرده و به دنبال ترکیبات جدید بگردید (پپتیدها و غیره). در این زمان، پوست شما آمادگی پذیرش یک رتینوئید قوی‌تر را دارد که نیازمند به نسخه پزشک نیز باشد.     

مهرین مدیکال

ما یک راه ساده تر برای برقراری ارتباط با کاربران خود پیدا کرده ایم: اینستاگرام مهرین مدیکال را دنبال کنید:

موارد زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال نظر در سایت

اگر دیدگاه توهین آمیز و متوجه مدیران، نویسندگان و سایر کاربران باشد، تایید نمی شود.

اگر نظر شما جنبه تبلیغاتی داشته باشد تایید نمی شود.

در صورتی که از لینک سایر وبسایت ها استفاده کرده باشید یا وبسایت شما در کامنت تایید نخواهد شد.

در صورتی که در کامنت خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

اگر دیدگاهی غیر مرتبط با موضوع آموزشی مطرح شود تایید نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: