شش مزیت برتر استفاده از مکمل‌های کلاژن

دسته بندی :زیبایی 24 اسفند 1399 مهرین مدیکال 865

شش مزیت برتر استفاده از مکمل‌های کلاژن

مزیت کلاژن کاربرد

کلاژن فراوانترین پروتئین موجود در بدن شماست. این ماده، عنصر اصلی بافت‌های پیوندی است که بخش‌های متعددی از بدن را تشکیل می‌دهند، از جمله تاندون‌ها، رباط‌ها، پوست و عضلات. کلاژن عملکردهای مهم بسیاری دارد که از این میان می‌توان به تشکیل ساختار پوست و تقویت و استحکام استخوان‌ها اشاره داشت.

در سال‌های اخیر، مکمل‌های کلاژن محبوبیت پیدا کرده‌اند. اکثر این مکمل‌ها هیدرولیزشده هستند، بدین معنا که کلاژن تجزیه شده و در نتیجه جذب آن آسانتر شده است.

مواد غذایی متنوعی وجود دارد که می‌توانید برای افزایش تولید کلاژن در بدن مصرف نمایید، از جمله پوست خوک و سوپ استخوان.

مصرف کلاژن فواید متعددی برای سلامتی دارد، از تسکین درد مفاصل گرفته تا بهبود سلامت پوست.

این مقاله، شش مزیت مصرف کلاژن را مورد بررسی قرار می‌دهد که از لحاظ علمی نیز به اثبات رسیده‌اند.

1. مصرف کلاژن می‌تواند سلامت پوست را بهبود بخشد.

کلاژن عنصر اصلی سازنده‌ی پوست شماست. این ماده نقش مهمی در استحکام پوست ایفا می‌کند، به علاوه برای خاصیت کشسانی و آبرسانی پوست نیز مفید است. با افزایش سن، بدن شما کلاژن کمتری تولید می‌کند که این امر منجر به ایجاد پوستی خشک و تشکیل چین و چروک می‌شود. با این وجود، مطالعات متعددی نشان داده‌اند که ممکن است پپتیدهای کلاژن یا مکمل‌های حاوی کلاژن با کاهش چین و چروک و خشکی پوست، به کندکردن فرآیند پیرشدن آن کمک نمایند. در یکی از این پژوهش‌ها، زنانی که به مدت 8 هفته، 2 الی 5.5 گرم کلاژن مصرف کردند، نسبت به افرادی که از مکمل کلاژن استفاده نکردند، شاهد کاهش خشکی و افزایش خاصیت کشسانی پوست خود بودند.

یک مطالعه‌ی دیگر نشان داد که زنانی که به مدت 12 هفته به صورت روزانه از یک نوشیدنی حاوی مکمل کلاژن استفاده کردند، برخلاف کسانی که در گروه کنترل حضور داشتند و این مکمل‌ها را مصرف نکردند، شاهد افزایش رطوبت پوست و کاهش چشمگیر عمق چروک پوستی خود بودند.

اثرات کاهش چین و چروک مکمل‌های کلاژن به توانایی آنها در تحریک بدن برای تولید خودبه‌خودی کلاژن نسبت داده شده است. علاوه بر این، مصرف مکمل‌های کلاژن می‌تواند سبب تولید پروتئین‌های دیگری شود که به تشکیل بافت‌های پوستی کمک می‌کنند، از جمل الاستین و فیبریلین.

همچنین ادعاهای ثابت‌نشده‌ی بسیاری مبنی بر تاثیر مکمل‌های کلاژن بر جلوگیری از آکنه و سایر بیماری‌های پوستی وجود دارد، که این موارد به لحاظ علمی به اثبات نرسیده‌اند.

شما می‌توانید مکمل‌های کلاژن را به صورت آنلاین نیز تهیه نمایید.

خلاصه‌ی این بخش: استفاده از مکمل‌های حاوی کلاژن می‌تواند به روند پیرشدن پوست را به تاخیر بیاندازد. با این وجود، برای اثبات اثرات کلاژن به شواهد علمی محکمتری نیاز است.

2. به تسکین درد مفاصل کمک می‌کند

کلاژن به حفظ یکپارچگی غضروف بدن شما کمک می‌کند، غضروف بافتی لاستیک مانند است که از مفاصل شما محافظت می‌کند. مقدار کلاژن موجود در بدن با افزایش سن کم و کمتر می‌شود، و بدین ترتیب خطر ابتلا به اختلالات مفصلی تحلیل‌برنده مانند آرتروز افزایش می‌یابد.

برخی مطالعات حاکی از آنند که مصرف مکمل‌های کلاژن می‌تواند به بهود علایم آرتروز و کاهش کلی درد مفاصل کمک کند.

در یک پژوهش، 73 ورزشکار حضور داشتند که به مدت 24 هفته روزانه 10 گرم کلاژن مصرف کردند و در مقایسه با افرادی که از کلاژن استفاده نکردند، درد مفصلی آنان در هنگام حرکت‌کردن و استراحت با کاهش قابل توجهی روبرو شد.

در پژوهشی دیگر، افراد بزرگسال به مدت 70 روز، روزانه 2 گرم کلاژن مصرف می‌کردند. آنهایی که کلاژن را استفاده کرده بودند، درد مفصلی آنها کاهش چشمگیری داشته و می‌‌توانستند نسبت به افرادی که کلاژن مصرف نکرده بودند، فعالیت بدنی بیشتری داشته باشند.

محققین این نظریه را مطرح کرده‌اند که امکان دارد مکمل کلاژن در غضروف تجمع پیدا کرده و سبب تحریک بافت‌های بدن به تولید کلاژن شود. به گفته‌ی آنان، این امر می‌تواند منجر به کاهش التهاب، پشتیبانی بهتر از مفاصل و کاهش درد شود.

اگر می‌خواهید از مکمل‌های کلاژن برای تاثیرات تسکین‌دهندگی بالقوه‌ی آن استفاده کنید، طبق پژوهش‌های انجام‌شده بهتر است با دوز روزانه‌ی 8 الی 12 گرم شروع کنید.

خلاصه‌ی این بخش: ثابت شده است که مصرف مکمل‌های کلاژن می‌تواند به کاهش التهاب و تحریک سنتز کلاژن در بدن کمک کند. این امر ممکن است در افراد مبتلا به اختلالات مفصلی مانند آرتروز موجب تسکین درد شود.

3. از پوکی استخوان جلوگیری می‌کند

قسمت اعظم استخوان‌های بدن شما از کلاژن ساخته شده است، که در شکل‌دادن به ساختار آنها موثر است و سبب استحکام استخوانها می‌شود.

همانطور که با افزایش سن، کلاژن موجود در بدن کاسته می‌شود، تراکم استخوانها نیز کاهش می‌یابد. این امر ممکن است موجب بروز بیماری‌هایی چون پوکی استخوان شود، که از علایم آن می‌توان به کاهش تراکم استخوان اشاره کرد و با خطر شکستگی استخوان نیز ارتباط مستقیم دارد.

مطالعات نشان داده‌اند که ممکن است مصرف مکمل‌های کلاژن تاثیرات خاصی را در بدن داشته باشد که به مهار تجزیه‌ی استخوان و عدم ابتلا به پوکی استخوان کمک نماید.

یک مطالعه‌ی دیگر نتایج مشابهی را در 66 زن نشان داد که به مدت 12 ماه روزی 5 گرم کلاژن مصرف می‌کردند.

زنانی که کلاژن مصرف می‌کردند، در مقایسه با زنانی که از کلاژن استفاده نمی‌کردند، افزایش 7 درصدی تراکم مواد معدنی استخوان (BMD) تجربه کردند.

BMD سنجش تراکم مواد معدنی موجود در استخوانهای شما، مانند کلسیم است. مقدار BMD کم با ضعیف‌شدن استخوانها و ابتلا به پوکی استخوان در ارتباط است.

این نتایج امیدبخش هستند، اما بایستی قبل از تایید نقش مکمل‌های کلاژن در سلامت استخوان، مطالعات بیشتری را برروی انسانها انجام داد.

خلاصه‌ی این بخش: مصرف مکمل‌های کلاژن می‌تواند به کاهش ریسک ابتلا به اختلالات استخوانی مانند پوکی استخوان کمک کند. این مکمل‌ها قابلیت افزایش تراکم مواد معدنی استخوان و کاهش سطح پروتئین‌های موجود در خون که سبب تحریک تجزیه‌ی استخوان می‌شوند را دارا هستند.

4. می‌تواند سبب افزایش توده‌ی عضلانی شود

حدود 1 الی 10% از بافت عضلانی بدن ما از کلاژن تشکیل شده است. این پروتئین برای استحکام عضلات و عملکرد صحیح آنها ضروری است.

مطالعات حاکی از آنند که مکمل‌های کلاژن به افزایش توده‌ی عضلانی در افراد مبتلا به سارکوپنی – از بین رفتن توده‌ی عضلانی که با افزایش سن رخ می2دهد – کمک می‌کنند.

در یک پژوهش، 27 مرد که از ضعف بدنی رنج می‌بردند، به مدت 12 هفته روزی 12 گرم کلاژن مصرف می‌کردند و در عین حال در یک برنامه‌ی ورزشی نیز شرکت می‌کردند. این مردان، در مقایسه با افرادی که بدون مصرف کلاژن به ورزش می‌پرداختند، شاهد افزایش قابل توجه توده‌ی عضلانی و قدرت بدنی بودند.

به گفته‌ی محققین، مصرف کلاژن می‌تواند سبب سنتز پروتئین‌های عضلانی مانند کراتین شود و همچنین رشد عضلات را پس از انجام فعالیت‌های ورزشی تحریک نماید.

تحقیقات بیشتری برای بررسی قابلیت کلاژن در افزایش حجم توده‌ی عضلانی لازم است.

خلاصه‌ی این بخش: تحقیقات نشان داده‌اند که مصرف مکمل‌های کلاژن سبب افزایش رشد و قدرت عضلانی در افرادی می‌شود که با افزایش سن دچار کاهش توده عضلانی می‌شوند.

5. سلامت قلب را ارتقاء می‌دهد

پژوهشگران بر این باورند که ممکن است مصرف مکمل‌های کلاژن با کاهش خطر ابتلا به بیماریهای قلب و عروق در ارتباط باشد.

کلاژن ساختار عروق شما را تشکیل می‌دهد، که رگهای خونی‌ای هستند که خون را از قبل به سایر نقاط بدن منتقل می‌کنند. بدون وجود کلاژن کافی امکان دارد عروق خونی ضعیف و شکننده شوند.

این امر می‌تواند منجر به بیماری آترواسکلروز شود، نوعی بیماری که تنگی عروق از علایم آن است. آترواسکلروز می‌تواند حمله قلبی و سکته مغزی را در پی داشته باشد.

در یک پژوهش، 31 فرد بزرگسال سالم به مدت 6 ماه روزبی 16 گرم کلاژن مصرف می‌کردند. در پایان این دوره، در مقایسه با دوران قبل از مصرف کلاژن، شاهد کاهش چشمگیری در میزان سفتی و تنگی عروق بودند.

علاوه بر این، سطح کلسترول خوب (HDL) بدنشان نیز تا 6% افزایش داشت. HDL از فاکتورهای مهم ابتلا به بیماریهای قلبی عروقی، از جمله تصلب شرایین یا آترواسکلروز است. با این وجود، لازم است که مطالعات بیشتری در خصوص نقش مکمل‎های کلاژن در بهبود سلامت قلب و عروق صورت گیرد.

خلاصه‌ی این بخش: مصرف مکمل‌های کلاژن ممکن است به کاهش عوامل خطر مرتبط با بیماری‌های قلبی عروقی مانند تصلب شرایین کمک کند.

6. سایر فواید مرتبط با سلامتی

مکمل‌های کلاژن فواید دیگری نیز برای سلامتی بدن دارند، اما این موارد به صورت گسترده مورد مطالعه قرا نگرفته‌اند.

  • مو و ناخن: مصرف مکمل‌های کلاژن می‌تواند با جلوگیری از شکننده‌شدن ناخن‌ها، استحکام آنها را افزایش دهد. علاوه بر این، می‌تواند سبب رشد بیشتر مو و ناخن شما گردد.
  • سلامت روده: اگرچه هیچگونه شواهد علمی مبنی بر اثبات این ادعا وجود ندارد، اما برخی از متخصصین بهداشت استفاده از مکمل‌های کلاژن را برای درمان نفوذپذیری روده‌ای یا سندروم روده‌ی نشت‌کننده موثر می‌دانند.
  • سلامت مغز: تاکنون هیچ مطالعه‌ای نقش مکمل‌های کلاژن بر سلامت مغز را بررسی نکرده است. با این حال، برخی افراد ادعا می‌کنند که این مکمل‌ها سبب بهبود خلق و خو و کاهش علایم اضطراب خواهند شد.
  • کاهش وزن: برخی بر این باورند که مصرف مکمل‌های کلاژن می‌تواند سبب کاهش وزن و افزایش سرعت سوخت و ساز بدن شود. تاکنون هیچ مطالعه‌ای مبنی بر اثبات این ادعا صورت نگرفته است.

اگرچه موارد فوق امیدبخش هستند، اما قبل از نتیجه‎گیری رسمی و نهایی بایستی تحقیقات بیشتری صورت گیرد.

خلاصه‌ی این بخش: باور بر این است که مکمل‌های کلاژن سبب تقویت سلامت مغز، قلب و روده می‌شوند و همچنین به کنترل وزن و سلامت مو و ناخن کمک می‌نمایند. با این حال، شواهد اندکی مبنی بر اثبات چنین ادعاهایی وجود دارد.

کلاژن در کدام مواد غذایی یافت می‌شود؟

کلاژن در بافت‌های پیوندی حیوانات یافت می‌شود. از این رو، مواد غذایی‌ای مانند پوست مرغ، پوست خوک و ماهی از منابع غنی کلاژن به حساب می‌آیند.

مواد غذایی حاوی ژلاتین، مانند سوپ استخوان نیز حاوی کلاژن هستند. ژلاتین پروتئینی است که پس از پخته‌شدن کلاژن ایجاد می‌شود.

تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود که آیا مصرف غذاهای غنی از کلاژن به افزایش ساخت کلاژن در بدن کمک می‌کند یا خیر. تاکنون هیچگونه مطالعه‌ی انسانی در مورد این که آیا تاثیر مصرف غذاهای حاوی کلاژن و مکمل‌های کلاژن یکسان است یا خیر صورت نگرفته است.

آنزیم‌های گوارشی کلاژن موجود در غذا را به اسیدهای آمینه و پپتیدهای مجزا تجزیه می‎کنند. با این حال، کلاژن موجود در مکمل‌ها از قبل تجزیه یا هیدرولیز شده است و به این دلیل بهتر از کلاژن موجود در غذاها جذب میشود.

خلاصه‌ی این بخش: مواد غذایی متعددی وجود دارند که حاوی کلاژن هستند، از این میان می‌توان به غذاهای حیوانی و سوپ استخوان اشاره کرد. با این حال، جذب کلاژن موجود در مواد غذایی به اندازه‌ی کلاژن هیدرولیزشده خوب و موثر نمی‌باشد.

عوارض جانبی کلاژن

در حال حاضر خطرات و عوارض چندانی در خصوص مصرف مکمل‎های کلاژن شناخته نشده است.

با این وجود، برخی مکمل‌ها از مواد غذایی حساسیت‌زایی مانند ماهی، صذف و تخم‌مرغ ساخته می‌شوند. افرادی که به این مواد غذایی آلرژی دارند باید از مصرف مکمل‌های کلاژن حاوی چنین ترکیباتی اجتناب ورزند تا دچار واکنش‌های آلرژیک نشوند.

برخی افراد همچنین گزارش کرده‌اند که مکمل‌های کلاژن طعم نامطبوعی را در دهانشان ایجاد می‌کنند.

علاوه بر این، مکمل‌های کلاژن این قابلیت را دارند که عوارض گوارشی مانند احساس سیری و سوزش معده را در پی داشته باشند.

صرف نظر از همه‎ی اینها، به نظر می‌رسد که این مکمل‎ها برای اکثر افراد بی‌خطر هستند.

خلاصه‌ی این بخش: ممکن است مکمل‌های کلاژن دارای عوارض جانبی مانندبوی نامطبوع در دهان، سوزش معده و احساس سیری باشند. در صورتی که آلرژی دارید، حتما مکمل‌هایی را بخرید که از منابع کلاژن آلرژیک و حساسیت‌زا ساخته نشده باشند.

حرف آخر

مصرف کلاژن دارای مزایای فراونی برای سلامتی و خطرات شناخته‌شده‌ی اندکی است.

قبل از همه باید بدانید که مصرف مکمل‌ها می‌تواند از طریق کاهش چین و چروک و خشکی پوست، سلامت پوست را بهبود بخشند. این مکمل‌ها همچنین ممکن است به افزایش توده‌ی عضلانی، جلوگیری از پوکی استخوان و تسکین دردهای مفصلی کمک کنند.

مردم فواید دیگری را نیز برای مکمل‌های کلاژن مطرح کرده‌اند، اما این ادعاها به لحاظ علمی بررسی نشده‌اند.

اگرچه مواد غذایی متعددی وجود دارند که غنی از کلاژن هستند، اما مشخص نیست که آیا تاثیر کلاژن موج.د در غذا مشابه مکمل‌های کلاژن است یا خیر.

مکمل‌های کلاژن به طور کلی ایمن و بی‎خطر هستند، استفاده از آنها بسیار آسان است و قطعا ارزش آن را دارند که از مزایای بالقوه‌اشان استفاده نمایید.

کلید واژه :

انواع کلاژن ، کلاژن برای مفاصل ، پودر کلاژن چیست ، ساختار کلاژن ، پودر کلاژن در داروخانه ، کلاژن مو چیست ، قرص کلاژن چیست ، عکس کلاژن

مهرین مدیکال

ما یک راه ساده تر برای برقراری ارتباط با کاربران خود پیدا کرده ایم: اینستاگرام مهرین مدیکال را دنبال کنید:

موارد زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال نظر در سایت

اگر دیدگاه توهین آمیز و متوجه مدیران، نویسندگان و سایر کاربران باشد، تایید نمی شود.

اگر نظر شما جنبه تبلیغاتی داشته باشد تایید نمی شود.

در صورتی که از لینک سایر وبسایت ها استفاده کرده باشید یا وبسایت شما در کامنت تایید نخواهد شد.

در صورتی که در کامنت خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

اگر دیدگاهی غیر مرتبط با موضوع آموزشی مطرح شود تایید نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: