اوزون تراپی چیست؟

دسته بندی :زیبایی 31 فروردین 1400 مهرین مدیکال 1365

ازن تراپی چیست؟

اوزون تراپی چیست؟

ازن درمانی به فرآیند تزریق گاز ازن به بدن فرد بیمار برای درمان یک بیماری یا زخم اشاره دارد. اوزون یک گاز بی رنگ است که از سه اتم اکسیژن (O3) تشکیل شده است.

برخی از منابع تحقیقاتی معتقدند که ازن ممکن است برای تحریک شرایط سیستم ایمنی در معالجه شرایط پزشکی استفاده شود. همچنین ممکن است برای ضد عفونی و درمان طیف وسیعی از بیماری ها استفاده شود. در بیمارستان، گاز ازن درمانی از منابع اکسیژن درجه پزشکی ساخته می شود.

چگونه کار می کند؟

بیش از 100 سال است که اوزون پزشکی برای ضد عفونی لوازم پزشکی و درمان شرایط مختلف استفاده می شود. همچنین ممکن است به جلوگیری از عفونت در زخم ها کمک کند.

طبق تحقیقات سال 2018، وقتی اوزون با مایعات بدن تماس پیدا می کند، واکنش های حاصل پروتئین ها و گلبول های قرمز بیشتری را تشکیل می دهد. این میزان اکسیژن رسانی در بدن شما را افزایش می دهد.

ازن درمانی همچنین ممکن است روند ناسالم در بدن شما را مختل کند. تحقیقات نشان داده است که ازن درمانی می تواند غیرفعال کند:

  • باکتری ها
  • ویروس ها
  • قارچ
  • مخمر
  • تک یاخته ای

در چه مواردی به درمان کمک می کند؟

ازن درمانی ممکن است در شرایط مختلفی مورد استفاده قرار گیرد. تحقیقات در مورد اثربخشی و ایمنی این روش ادامه دارد.

1- اختلالات تنفسی

افراد مبتلا به اختلالات تنفسی ممکن است کاندیداهای خوبی برای اوزون درمانی باشند، اگرچه تحقیقات بیشتری لازم است. با افزایش سطح اکسیژن در خون، ازن درمانی ممکن است به کاهش فشار در ریه ها کمک کند. ریه ها وظیفه تأمین اکسیژن خون را بر عهده دارند.

مطالعه ای در سال 2014 برای درمان COPD ازن تراپی وریدی یا تزریق ازن مخلوط با خون را بررسی کرد. این مطالعه نشان داد که این روش درمانی کیفیت زندگی و توانایی ورزش را در افراد سابقا سیگاری مبتلا به COP بهبود می بخشد. توجه داشته باشید که تنفس ازن ممکن است ریه ها را تحریک کند یا صدمه بزند، خصوصاً در افرادی که بیماری های تنفسی دارند. اگرچه ازن ممکن است کاربردهای مفیدی داشته باشد، اما همچنین یک آلاینده هوا است و نباید استنشاق شود. در نتیجه، آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) توصیه نمی کند از دستگاه های تصفیه هوا ازنی استفاده کنید.

2- دیابت

ازن درمانی همچنین نویدبخش کاهش خطر عوارض ناشی از دیابت است. عوارض دیابت اغلب به دلیل فشار اکسیداتیو در بدن ایجاد می شود. تحقیقات سال 2018 نشان داد که ازن میتواند با فعال سازی سیستم ایمنی و آنتی اکسیدانی بدن و کاهش التهاب، استرس اکسیداتیو را اصلاح کند. طبق مطالعه ای در سال 2019، ازن درمانی در افراد مبتلا به زخم پای دیابتی به بسته شدن زخم کمک کرده و احتمال عفونت را در آن ها کاهش می دهد. یک مطالعه معتبر 2015 همچنین نشان داد که ازن درمانی می تواند برای بهبود زخم که یک عارضه جانبی رایج دیابت است، مفید باشد.

3- اختلالات ایمنی

ازن درمانی ممکن است برای افراد مبتلا به اختلالات ایمنی فوایدی داشته باشد زیرا به نظر می رسد به تحریک سیستم ایمنی کمک می کند. یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که ازن مخلوط با خون و تزریق به افراد مبتلا به اچ آی وی به طور قابل توجهی باعث کاهش بار ویروسی آنها در طی یک دوره 2 ساله می شود. بار ویروسی کمتر به این معنی است که ویروس کمتری وجود دارد که می تواند سلامتی طولانی مدت را بهبود بخشد. این مطالعه خاطر نشان کرد که تحقیقات بیشتری در مورد استفاده از ازن درمانی برای درمان HIV لازم است.

نحوه آماده سازی برای ازن درمانی چگونه است؟

با پزشک خود در مورد بهترین روش آمادگی برای درمان خود صحبت کنید. آنها ممکن است اوزون درمانی را با برداشتن خون از بدن شما، سپس مخلوط کردن آن با گاز ازن و جایگزینی آن فراهم کنند. اگر ازن درمانی با خون شما انجام می شود، با خواب کافی از شب قبل و خوردن صبحانه سالم آن روز، برای خون گیری خود آماده شوید. همچنین به خاطر داشته باشید، حتماً مقدار زیادی آب بنوشید.

چه اتفاقی در طول درمان می افتد؟

روشهای مختلفی برای ازن درمانی وجود دارد. پزشکتان به شما در مورد بهترین گزینه ها برای شما و با توجه به شرایط تان مشاوره خواهد داد. سه شکل اصلی درمان شامل موارد زیر است:

  • مستقیم به بافت: اگر برای از بین بردن یک مشکل خارجی و یا زخم تحت ازن درمانی باشید، به احتمال زیاد گاز ازن مستقیماً روی بافت قسمت آسیب دیده بدن شما قرار می گیرد. گاز در یک پوشش محافظتی تجویز می شود.
  • به صورت داخل وریدی: برای درمان اختلالات داخلی، مانند اچ آی وی، گاز ازن معمولاً در خونی که از شما گرفته شده حل می شود. سپس، خون همراه با گاز محلول از طریق IV به شما تزریق می شود. استفاده روش داخل وریدی می تواند خطر ایجاد آمبولی از طریق تشکیل حباب های هوا را به همراه داشته باشد.
  • عضلانی: ازن درمانی به صورت تزریق عضلانی نیز در دسترس است. برای این تزریق، گاز ازن اغلب قبل از تجویز با اکسیژن مخلوط می شود.

اثربخشی تا چه حد است؟

تحقیقات در مورد ازن درمانی نتایج متفاوتی را نشان می دهد، اگرچه بسیاری از نتایج امیدوار کننده هستند. چندین آزمایش بالینی ازن درمانی برای شرایط بیماری قلبی تا آرتروز در حال انجام است.تحقیقات سال 2018 نشان میدهند که ازن درمانی ممکن است با بهبود دامنه حرکت و به تأخیر انداختن افت حرکتی، به آرتروز زانو کمک کند.

براساس این تحقیقات، افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید یا کمر درد ناشی از فتق دیسک نیز میتوانند از ازن درمانی بهره مند شوند. با این حال، هنوز مطالعات کافی در مورد این شرایط وجود ندارد.

ازن علاوه بر این در بسیاری از جنبه های دندانپزشکی مورد استفاده و بررسی قرار گرفته است.تحقیقات سال 2019 نشان داده است که آب ازن دار میتواند به عنوان ضد عفونی کننده در عمل روت کانال دندان موثر باشد. این ماده همچنین می تواند به حساسیت زدایی عاج در معرض دنتین نیز کمک کند. بسیاری از محصولات درمانی که برای خرید در دسترس هستند که ادعا می کنند نوعی از ازن درمانی را ارائه می دهند، اما هیچ یک موثر نبوده اند. ازن درمانی باید توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی آموزش دیده یا یک متخصص طب طبیعی انجام شود.

در حال حاضر، شواهد کافی درFDA برای حمایت از استفاده ازن درمانی وجود ندارد. برای نشان دادن اثربخشی و ایمنی این روش، مطالعات گسترده تری در مورد انسان مورد نیاز است.

اثرات جانبی ازون تراپی چیست؟

در حال حاضر اوزون درمانی به طور گسترده استفاده نمی شود چرا که خطراتی در مورد آن وجود دارد. گاز اوزون دارای تعداد عجیبی از اتمها است، که آن را بی ثبات می کند. این بی ثباتی به معنای غیرقابل پیش بینی بودن آن است. از این رو ارائه دهندگان خدمات بهداشتی هنگام استفاده ازن درمانی باید بسیار احتیاط کنند. ازن باید به مقدار مناسب و در مکان صحیح استفاده شود و نباید استنشاق شود. در سال 2019، FDA هشدار در مورد استنشاق ازن را منتشر کرد زیرا می تواند ریه ها را تحریک کند و باعث تجمع مایعات شود که نفس کشیدن را دشوار می کند. هنگام استفاده از ازن به صورت وریدی، در دوزهای بالا یا به مدت طولانی خطرات قابل توجهی وجود دارد. با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد همه خطرات احتمالی صحبت کنید و آنها را در برابر مزایای احتمالی بسنجید. شما همچنین باید سایر گزینه های درمانی را با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در میان بگذارید تا در تعیین بهترین برنامه درمانی برای شرایط شما کمک کند.

هزینه ها و پوشش بیمه در مورد این روش به چه صورت است؟

برآورد هزینه ازن درمانی دشوار است زیرا درمان ها براساس شرایط پزشکی و مدت زمان درمان شما به صورت جداگانه انجام می شوند. همچنین بیمه ها معمولا ازون تراپی را پوشش نمیدهند.

چشم اندازکلی

اوزون درمانی بحث برانگیز است، اما ممکن است نویدبخش باشد. آزمایشات بالینی جدید برای استفاده ازن درمانی در دست انجام است.FDA استفاده از ازن درمانی در درمان بیماری را تأیید نمی کند. علاوه بر این گفته شده است که ازن “هیچ کاربرد پزشکی مفیدی ندارد”.همچنین مطالعات طولانی مدت کافی برای درک همه عوارض جانبی بالقوه این روش وجود ندارد. اگر در مورد این روش درمانی و اینکه آیا این روش برای شما مناسب است تردید دارید بهتر است با پزشک خود صحبت کنید. اگر می خواهید آن را امتحان کنید، حتماً پزشکی با تجربه در ازن درمانی را انتخاب کنید.

مهرین مدیکال

ما یک راه ساده تر برای برقراری ارتباط با کاربران خود پیدا کرده ایم: اینستاگرام مهرین مدیکال را دنبال کنید:

موارد زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال نظر در سایت

اگر دیدگاه توهین آمیز و متوجه مدیران، نویسندگان و سایر کاربران باشد، تایید نمی شود.

اگر نظر شما جنبه تبلیغاتی داشته باشد تایید نمی شود.

در صورتی که از لینک سایر وبسایت ها استفاده کرده باشید یا وبسایت شما در کامنت تایید نخواهد شد.

در صورتی که در کامنت خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

اگر دیدگاهی غیر مرتبط با موضوع آموزشی مطرح شود تایید نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: