انواع امگا 3

دسته بندی :زیبایی 21 فروردین 1400 زهرا فرجامی نژاد 1283

انواع امگا 3

همه چیز راجع به امگا 3

اسیدهای چرب امگا 3 چربی های مهمی هستند که باید در برنامه غذایی هر فردی قرار بگیرند. با این وجود، اکثر مردم از آنها اطلاعی ندارند. این مقاله اطلاعاتی که باید از اسیدهای چرب امگا 3 و انواع مختلف آن و عملکردهایشان را بدانید گزارش می دهد .

امگا 3 چیست؟

خانواده ای از اسیدهای چرب ضروری هستند که نقش مهمی در سلامتی بدن ایجاد می کنند . از آنجایی  که بدن انسان نمی تواند به تنهایی امگا 3 تولید کند، باید آنها را از برنامه های غذایی دریافت کرد.

ازانواع مهم و ضروری امگا سه ها می توان ALA (  آلفا لینولینیک اسید)، DHA (دوکوزاهگزانوئیک اسید) و EPA (ایکوز اپنتانوئیک اسید) را نام برد. ALA معمولا در گیاهان یافت میشود، در حالیکه DHA و EPA بیشتر در فراورده های حیوانی و جلبک ها یافت می شود.

غذاهای رایج سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 عبارتند از ماهی های چرب، روغن ماهی، دانه های کتان ، دانه های چیا، روغن بذر کتان و گردو.

به افرادی که در برنامه غذاییشان امگا 3 ها را  نمیخورند استفاده از داروهای مکمل امگا 3 مانند روغن ماهی یا روغن جلبک توصیه می شود .

خلاصه

اسیدهای چرب امگا 3 از خانواده چربی های مهم هستند که سه نوع اصلی آن عبارتند از ALA، DHA  و EPAو حتما باید در برنامه غذایی قرار بگیرند.

ALA چیست؟

آلفا لینولنیک اسید (ALA) از متداول ترین اسیدهای چرب امگا 3 در برنامه غذایی هر فردی است.

به طور عمده بدن از ALA برای دریافت انرژی استفاده میکند و همچنین می توانند تبدیل به بیولوژیک های فعالی از امگا 3، EPAو PHA بشود.با این وجود این روند تبدیل شدن بی فایده است و درصد کمی از ALA  ها فعال می شوند. ALA  در غذاهایی مانند تخم کتان، روغن بذر کتان، روغن کانولا، دانه های چیا، گردو، دانه های شاهدانه و دانه های سویا یافت میشود.

EPA چیست؟

ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) بیشتر در فراورده های حیوانی مانند ماهی های چرب و روغن ماهی یافت می شود. با این وجود، بعضی از جلبک های کوچک نیز حاوی EPA هستند. عملکردهای مختلفی در بدن وجود دارد که بخشی از آن می تواند تبدیل به PHA شوند.

DHA چیست؟

دکوزاهگزانوئیک اسید مهمترین اسید چرب امگا 3 در بدن است. DHA ساختار اصلی در تقویت مغز، شبکیه چشم و بخش های زیادی از بدن است.

DHA مانند EPA عمدتا در فراورده های حیوانی مانند ماهی های چرب و روغن ماهی وجود دارد. گوشت، تخم مرغ و لبنیات حیوانهایی که از چمن تغذیه میکنند حاوی مقادیر قابل توجهی از EPA هستند.

خلاصه

اسیدهای چرب امگا 3 که اصلی ترین آنها EPA،ALA و DHA هستند باید در برنامه غذایی هر فردی قرار بگیرند.EPA و DHA اصولا در فراورده های حیوانی یافت میشوند اما ALA بیشتر در فراورده های گیاهی وجود دارد.

نسبت استفاده کردن امگا 6 به امگا 3

اسیدهای چرب امگا 6 مانند امگا 3 نقش مهمی در بدن داردند. هر دو برای تولید مولکول های علامت دهی به نام ایکوزانوئیدها استفاده می شوند که نقش های مختلفی در ارتباط با التهاب و لخته شدن خون دارند. با این حال، امگا 3 ضد التهاب است و فرضیه دانشمندان این است که مصرف بیش از حد امگا 6 میتواند مضر نیز باشد.

در برنامه غذایی غربی ها  مصرف امگا 6 نسبت به امگا 3 بسیار بیشتر است. بنابراین، در حال حاضر نسبت مصرف امگا 6 به امگا 3 بالاتر است. حفظ تعادل مصرف بین این دو چربی که معمولا آن را نسبت مصرف امگا 6 به امگا 3 می نامند برای سلامتی هر فرد بسیار مهم است.

اگرچه شواهدی مبتنی بر این که مصرف بیش از حد امگا 6 مضر است وجود ندارد، اما اکثر متخصصان بهداشت بر این باورند که دریافت کافی امگا 3 برای سلامتی هر فرد بسیار مهم و ضروری است.

خلاصه

از چربی های امگا 3 و 6 برای تولید مولکول های علامت دهنده به نام ایکوزانوئیدها استفاده میشود. تعادل در میزان مصرف این اسیدهای چرب برای سلامتی مهم تلقی می شود.

اسیدهای چرب امگا3 چه کارهایی انجام میدهند؟

اسیدهای چرب امگا 3 به ویژه PHA برای مغز و شبکیه چشم ها بسیار حیاتی و مهم است. مصرف DHA کافی برای زنان باردار و شیرده بسیار مهم است زیرا میتواند بر سلامت و هوش کودک تاثیر بگذارد.

علاوه بر این،مصرف کافی از امگا 3 برای بزرگسالان نیز می تواند فواید زیادی بر روی سلامتیشان داشته باشد مطالعات نشان میدهد که مصرف اسیدهای چرب امگا 3 می تواند در برابر انواع بیماری ها از جمله سرطان پستان، افسردگی، بیش فعالی و بیماری های مختلف التهابی محافظت کند.

اگر ماهی و یا سایر مواد غذایی شامل امگا 3 را مصرف نمیکنید، از داروی مکمل آنها استفاده کنید که هم ارزان تر هستند وهم موثر.

خلاصه

اسیدهای چرب امگا 3 نقش های مهمی در بدن دارند آنها اثرات ضد التهاب دارند و جز اساسی از مغز و چشم هستند.

سخن آخر

اسیدهای چرب امگا 3 خانواده ای از چربی های اشباع نشده چند ماده است که برای سلامت بسیار مفید است. مصرف کافی از آن باعث کاهش خطر بیماری های التهابی و افسردگی است.

اگرچه منابع طبیعی که سرشار از امگا 3 باشند کم است، اما می توان آن را در روغن ماهی، ماهی های چرب، روغن بذر کتان و گردو دریافت کرد.

از آنجایی که مصرف امگا 3 در کشور ما کم است، متخصصان بهداشت برای افرادی که در برنامه غذاییشانبه مقدار کافی امگا 3 دریافت نمی کنند استفاده از داروهای مکمل امگا 3 را توصیه می کنند.

در این لینک > خرید کپسول امگا3 مای ویتامینز

زهرا فرجامی نژاد

ما یک راه ساده تر برای برقراری ارتباط با کاربران خود پیدا کرده ایم: اینستاگرام مهرین مدیکال را دنبال کنید:

موارد زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال نظر در سایت

اگر دیدگاه توهین آمیز و متوجه مدیران، نویسندگان و سایر کاربران باشد، تایید نمی شود.

اگر نظر شما جنبه تبلیغاتی داشته باشد تایید نمی شود.

در صورتی که از لینک سایر وبسایت ها استفاده کرده باشید یا وبسایت شما در کامنت تایید نخواهد شد.

در صورتی که در کامنت خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

اگر دیدگاهی غیر مرتبط با موضوع آموزشی مطرح شود تایید نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: