الکترولیت بدن چیست؟ علائم عدم تعادل الکترولیت در بدن

دسته بندی :زیبایی 24 فروردین 1400 زهرا فرجامی نژاد 7445

الکترولیت بدن چیست؟ علائم عدم تعادل الکترولیت در بدن

الکترولیت بدن چیست

دلایل نیاز بدن به الکترولیت

الکترولیت ها در بسیاری از فرآیندهای اساسی بدن نقش دارند. آنها برای اداره کردن تکان های عصبی، انقباض عضله ها، هیدراته نگه داشتن و تنظیم pH  بدن نقش مهمی دارند. بنابراین، برای اینکه بدن به خوبی کار کند باید مقدار کافی از الکترولیت ها را در برنامه غذایی قرار داد.

این مقاله به شما کمک خواهد کرد که نگاهی دقیق به الکترولیت ها، عملکرد آنها و خطر عدم تعادل بین آنها و وجود منابع احتمالی داشته باشید.

الکترولیت چیست؟

“الکترولیت” اصطلاحا چتری است که دارای بار الکتریکی مثبت و منفی است. در تغذیه، این اصطلاح به مواد معدنی ضروری موجود در خون، عرق و ادرار گفته می شود. زمانی که این مواد معدنی در مایعات حل می شوند الکترولیت ها را تشکیل می دهند.یونهای مثبت و منفی در فرآیندای متابولیکی استفاده می شوند.

الکترولیت هایی که در بدن یافت می شوند عبارتند از:

 • سدیم
 • پتاسیم
 • کلرید
 • کلسیم
 • منیزیم
 • فسفات
 • بی کربنات

این الکترولیت ها برای فرآیند های مختلف بدن، از جمله عملکرد صحیح عصب و عضله، حفظ تعادل بین اسید و باز و حفظ رطوبت بدن مورد نیاز هستند.

در این لینک > قرص منیزیم مای ویتامینز

خلاصه

الکترولیت ها مواد معدنی هستند که بار الکتریکی دارند. آنها در خون، ادرار و عرق یافت می شوند و برای فرآیندهای خاصی که عملکردهای بدن را آنگونه که باید خوب کار کنند نگه می دارد بسیار حیاتی و مهم  است.

راه کارهایی که برای حفظ سلامت بدن ضروری است

الکترولیت ها برای حفظ عملکرد سیستم عصبی و عضلات و متعادل بودن محیط داخلی بدن بسیار مهم هستند.

عملکرد سیستم عصبی

مغز از طریق سلول های عصبی سیگنالهای الکتریکی می فرستد که با بقیه سلولهای موجود در بدن ارتباط برقرار کند. این سیگنال ها، تکان های عصبی نامیده می شوند و با تغییر در پوسته الکتریکی سلول عصبی ایجاد میشوند. این تغییرات به دلیل حرکت سدیم الکترولیت در پوسته سلول عصبی رخ می دهد. زمانی که این اتقفاق رخ می دهد یک واکنش زنجیره ای ایجاد می شود. یون های سدیم بیشتر (و تغییر بار) در طول آکسون سلول عصبی حرکت می کنند.

عملکرد ماهیچه ها

کلسیم الکترولیت برای انقباض عضله مورد نیاز است.

کلسیم الکترولیت باعث می شود فیبرهای عضلانی کوتاه و منقبض شوند و همچنین روی هم بلغزند و حرکت کنند. در این فرآیند منیزیم نیز مورد نیاز است تا فیبرهای عضلانی به بیرون بلغزاند و عضلات پس از انقباض شل شوند.

آب رسانی های مناسب در بدن

آب در داخل و خارج از سلول های بدن باید به مقدار مناسب نگه داشته شود. الکترولیت ها به ویژه سدیم، از طریق اسمز به حفظ تعادل مایعات داخل بدن کمک میکنند.

اسمز، فرآیندی است که در آن آب از دیواره ی پوسته سلول از محلول رقیق ( آب بیشتر، الکترولیت کمتر) به سمت محلول غلیظ ( آب کم ، الکترولیت بیشتر) حرکت می کند. این امر مانع از ترکیدن سلول های این فرآیند می شود و از اینکه سلول هایی که دچار کم آبی هستند بترکن و یا خشک شوند جلوگیری می کند.

سطح های pH های داخلی بدن

برای اینکه سالم بمانید، بدن شما باید pH خود را تنظیم کند. اندازه گیری مقدار اسیدی یا قلیایی بودن محلول را  pH می نامند. pH ها در بدن توسط بافرهای شیمیایی یا اسیدها و بازهای ضعیف تنطیم می شوند که این امر برای به حداقل رساندن تغییرات در محیط داخلی بدن کمک می کند. به عنوان مثال، زمانی خون تنظیم می شود که pH آن حدود 35.7 تا 45.7 باقی بماند. در غیر این صورت، بدن به درستی کار نمی کند و حال شما بد می شود. برای حفظ سطح pH خون داشتن تعادل الکترولیت بسیار اساسی و مهم است.

خلاصه مطالب فوق

وجود الکترولیت ها برای عملکرد سیستم عصبی و عضلانی بسیار ضروری است. آنها همچنیین با حفظ رطوبت و کمک به تنظیم pH بدن، مطلوب بودن محیط داخلی بدن را تضمین می کنند.

عدم تعادل الکترولیت ها برای سلامتی مضر است

در برخی شرایط، سطح الکترولیت خون می تواند خیلی زیاد و خیلی کم شود که این امر باعث عدم تعادل در بدن می شود. اختلالات در الکترولیت ها می تواند سلامتی را به خطر بیندازد و گاها در موارد نادر کشنده نیز باشد. اغلب عدم تعادل بین الکترولیت ها به دلیل کم آبی ناشی از گرمای بیش از حد، اسهال و یا استفراغ می باشد. به همین علت باید مراقب باشیم در فواصلی که هوا گرم است و یا مریض شده اید و مایعات بدنتان در اثر بیماری از دست رفته است این کم آبی ها را جایگزین کنید تا دچار مشکل نشوید.

برخی بیماری ها از جمله بیمار یهای کلیوی، اختلالات غذا خوردن و آسیب های ناشی از سوختگی های شدید می تواند باعث عدم تعادل بین الکترولیت ها شود. اگر یک اختلال اکترولیت خفیف داشته باشید به احتمال زیاد هیچ علائمی نخواهید داشت. با این حال، داشتن عدم تعادل بیشتر می تواند علائم زیر را ایجاد کند:

 • خستگی *ضربان قلب بالا و نامنظم
 • بی حسی و گز گز
 • گیجی
 • ضعف و گرفتگی عضلات
 • سردرد
 • تشنج

اگر مشکوک به عدم تعادل الکترولیت هستید، حتما علائم خود را با پزشک در میان بگذارید.

 خلاصه مطالب فوق

عدم تعادل الکترولیت ها معمولا زمانی که افراد به دلیل بیمار استفراغ، اسهال و یا تعریق زیاد دچار کمبود شدید آب شده اند اتفاق می افتد. عدم تعادل شدید می تواند در عملکرد بدن اختلال ایجاد کند.

آیا کسانی که زیاد عرق می کنند الکترولیت بیشتری نیاز دارند؟

هنگام تعریق، هم آب و هم الکترولیتها به خصوص سدیم و کلرید از بین می روند. در نتیجه، فعالیت های زیاد و ورزشهای طولانی مدت به ویژه در فصل گرما می تواند باعث از دست رفتن مقادیر زیادی از الکترولیت ها شود.

تخمین زده شده است که به طور متوسط حدود 60-40 میلی مول سدیم در هر لیتر عرق وجود دارد. اما مقدار الکترولیت های از دست رفته از طریق عرق کردن می تواند در افراد مختلف متفاوت باشد.

در ایالات متحده میزان توصیه شده برای مصرف سدیم حداکثر 2300 میلی گرم در روز می باشد که معادل 6 گرم یا یک  قاشق چای خوری نمک است.

از آنجایی که حدود 90 درصد بزرگسالان آمریکایی بیش از این مقدار مصرف نمک دارند. اکثر مردم نیازی به جایگزین کردن سدیم بعد از تعریق ندارند. با این حال، برخی افراد مانند ورزشکاران که بیش از 2 ساعت در روز ورزش می کنند یا افرادی که در گرمای شدید ورزش و یا فعالیت می کنند، نوشیدنی های ورزشی غنی از الکترولیت را جایگزین ضررهای ناشی از تعریق می کنند.  

دریافت مقدار طبیعی سدیم از غذاها و آب آشامیدنی برای هیدراته ماندن بدن برای همه کافی است.

خلاصه مطالب فوق

زمانی که عرق می کنید  بدن آب و اکترولیت ها به ویژه سدیم را از دست می دهد. با این حال، سدیم مصرفیاز طریق رژیم غذایی به طور معمول جبران این خسارت را می دهد.

منابع غذایی سرشار از الکترولیت ها

بهترین راه برای حفظ تعادل اکترولیت ها داشتن رژیم غذایی سالم است. میوه ها و سبزیجات از منابع اصلی الکترولیت ها هستند. با این حال، استفاده از سدیم و کلرید در برنامه غذایی غربی ها بسیار مرسوم است.

در زیر نمونه ای از منابع و غذاهایی که الکترولیت ها را تامین می کنند نام برده شده است:

 • کلرید: نمک سفره
 • پتاسیم: میوه و سبزیجات مانند موز،آووکادو و سیب زمینی
 • منیزیم: دانه ها و آجیل ها
 • کلسیم: لبنیات، لبنیات غنی شده، سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج، کاهو، کلم بروکلی و ..

الکترولیت ها مانند بی کربنات ها به طور طبیعی در بدن تولید می شوند بنابراین نیازی نیست که نگران قرار دادن آنها در برنامه غذاییتان باشید.

خلاصه مطالب فوق

الکترولیت ها در بسیاری از غذاها از جمله میوه ها، سبزیجات، لبنیات، آجیل و دانه ها یافت می شوند.

آیا باید برنامه غذایی را با الکترولیت ها تکمیل کرد؟

برخی افراد برای اطمینان از اینکه بدنشان آب کافی دریافت کند مکمل های الکترولیت مانند سدیم و کلسیم می نوشند. با این حال، یک برنامه غذایی متعادل که شامل منابع الکترولیت باشد برای اکثر افراد کافی است.

به طور معمول بدن می تواند الکترولیت ها را را به طور موثر تنظیم کرده و آنها را در سطح مناسب نگه دارد.

اما در برخی شرایط مانند زمانی که دچار اسهال و استفراغ شده اید و مصرف الکترولیت در بدن بیشتر شده است استفاده از مکمل های الکتریکی میتواند بسیار موثر باشد.

میزان مصرفی الکترولیت در بدن بستگی به مقداری دارد که از آن استفاده می کنید. همیشه دستورالعمل های مربوط به راه حل های جایگزینی بدون نسخه الکترولیت از دست رفته را بخوانید و به یاد داشته باشید.

همچنین به خاطر داشته باشید اگر چه مقداری الکترولیت در بدن دارید اما بیش از حد از آن استفاده کرده بکنید، مصرف مکمل ها می تواند باعث ایجاد سطح غیر طبیعی و بروز بیماری شود.

قبل از مصرف مکمل های الکتروایت بهتر است با پزشک و یا داروساز خود مشورت کنید.

خلاصه مطالب فوق

اگر برنامه غذایی متعادل که حاوی منابع خوبی از الکترولیت ها می باشد را مصرف می کنید استفاده از مکمل های الکترولیت ضروری نمی باشد.

سخن آخر

الکترولیت ها مواد معدنی هستند که با حل شدن در آب بار الکتریکی به دست می آورند.آنها برای سیستم عصبی، عضلات و حفظ دمای مطلوب بدن بسیار حیاتی و مهم هستند. بیشتر افراد نیازهای الکترولیتی بدن خود را از طریق یک برنامه غذایی متعادل برطرف می کنند. با این وجود زمانی که بیمار هستید و یا در هوای بسیار گرم بدنتان دچار کمبود آب شده است ممکن است عدم تعادل در بدنتان ایجاد شود. اگر مشکوک به عدم تعادل الکترولیت هستید، با پزشک خود مشورت کنید.

در این لینک > قرص الکترولیت

زهرا فرجامی نژاد

ما یک راه ساده تر برای برقراری ارتباط با کاربران خود پیدا کرده ایم: اینستاگرام مهرین مدیکال را دنبال کنید:

موارد زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال نظر در سایت

اگر دیدگاه توهین آمیز و متوجه مدیران، نویسندگان و سایر کاربران باشد، تایید نمی شود.

اگر نظر شما جنبه تبلیغاتی داشته باشد تایید نمی شود.

در صورتی که از لینک سایر وبسایت ها استفاده کرده باشید یا وبسایت شما در کامنت تایید نخواهد شد.

در صورتی که در کامنت خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

اگر دیدگاهی غیر مرتبط با موضوع آموزشی مطرح شود تایید نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: