ژنیوپلاستی چیست ؟ خطرات و عوارض

دسته بندی :زیبایی 6 بهمن 1399 بهاره پاشایی 2626

جراحی ژنیوپلاستی یا جراحی فک و چانه چیست؟

ژنیوپلاستی چیست

ژنیو پلاستی یا جراحی چانه | مهرین مدیکال

بررسی اجمالی:

جنیوپلاستی که به آن جراحی چانه یا منتوپلاستی نیز گفته می شود ، جراحی زیبایی است که برای تغییر شکل چانه با افزودن کاشت یا ایمپلنت برای افزایش اندازه چانه یا برداشتن استخوان فک برای کاهش اندازه چانه انجام میگرد. این روش اغلب برای بهبود تعادل در میان اعضای صورت پیشنهاد می شود.

مردان دارای چانه های بزرگتری نسبت به زنان هستند و بیشتر جراحی چانه را ترجیح می دهند.گزارش آماری که در سال 2019 توسط انجمن جراحان پلاستیک آمریکا انجام شد نشان میدهد که 57 درصد از کل این جراحی روی مردان انجام شده است. افرادی که برای جراحی چانه مراجعه می کنند اغلب فقط می خواهند که زیبایی ظاهری انها بهبود یابد.

زنان و مردان هر دو در افزایش جراحی های پلاستیک نقش دارند.

جنیوپلاستی چیست؟

تغییر شکل چانه از طریق ژنیوپلاستی می تواند با استفاده از ایمپلنت چانه و یا با جابه جایی استخوانی که از چانه حمایت میکند، حاصل شود. انواع مختلفی از ایمپلنت موجود است که از مواد مختلفی از جمله سیلیکون یا سایر مواد ساخته می شوند. افرادی که مایل به جراحی چانه هستند معمولاً از طریق ژنیوپلاستی استخوانی که روشی ایمن و موثر برای تغییر شکل ساختار استخوانی چانه است، ان را انجام میدهند.  این عمل همانطور که از نامش پیداست ، شامل اصلاح ساختار اسکلتی چانه میشود.

ژنیوپلاستی یا جراحی چانه

علاوه بر ژنیوپلاستی استخوانی ، روش های جراحی دیگری نیز برای تغییر شکل چانه وجود دارد:

 • ژینوپلاستی کشویی
 • ژینوپلاستی پرشی
 • ژینوپلاستی کاهشی
 • ژینوپلاستی گسترشی

عمل ژنیوپلاستی به طور معمول تحت بیهوشی عمومی و توسط جراح پلاستیک انجام می شود.

در سال 2019 ، گزارشی از انجمن جراحان پلاستیک آمریکا نشان داد که بیشتر بیمارانی که تحت عمل جراحی چانه قرار گرفتند ، بیش از 55 سال سن داشتند. جنیوپلاستی روشی کاملاً مشهور است و 39٪ کل روشهای جراحی پلاستیک را در آن سال تشکیل می دهد. این گزارش همچنین نشان داد که 9 درصد از کل عمل ژنیوپلاستی در نوجوانان 13-19 ساله انجام شده است.

ژینوپلاستی کشویی

ژنیوپلاستی کشویی روشی کمتر تهاجمی است که معمولاً برای اصلاح چانه بازگشتی یا نامرتب استفاده می شود که در ان برش V شکل معکوسی از یک دندان نیش به  نیش سمت دیگر زده می شود. سپس برای برش استخوان چانه از بقیه فک و اصلاح نقص در تراز فک از اره فشار و کششی استفاده می شود. در طول عمل پزشک از یک جمع کننده فوتوگرافیک  photographic retractorاستفاده میکند تا لب ها و گونه ها را از سر راه بردارد.

ژنیوپلاستی پرشی

ژنیوپلاستی پرشی جراحی است که در آن استخوان چانه هم به جلو و هم به سمت بالا حرکت می کند. این عمل با ایجاد برش در فک پایین و آوردن آن قسمت به جلو و بالا به گونه ای انجام می شود که لبه پایین چانه در مقابل منطقه فوقانی فک پایین قرار گیرد.این جراحی  به دلیل حرکت برش ازسمت فک پایین به سمت بالا ،ژینوپلاستی پرشی نامیده میشود.

ژنیوپلاستی کاهشی

ژنیوپلاستی کاهشی برای کاهش یا از بین بردن چربی اضافی چانه در صورت انجام می شود. همچنین از ان برای بیمارانی که احساس می کنند چانه آنها خیلی بزرگ است ، برای کاهش چانه استفاده می شود که در ان چانه را می توان به عقب برد ، یا کوچکتر ، باریک تر یا هر دو کرد. در طول جراحی دو برش موازی که عرض ان با عرض چانه یکسان است ایجاد میشود.

ژنیوپلاستی گسترشی

از ژنیوپلاستی گسترشی برای گسترش ددن و بزرگ کردن چانه که شامل برشی افقی برای جدا کردن قسمت پایین چانه از وسط، استفاده میشود. قطعات برش داده شده توسط پیوند استخوان که به عنوان تقسیم کننده ی خط وسط از ان استفاده میشود، وسعت داده میشوند.

موارد منع انجام ژنیوپلاستی

قبل از انجام عمل ژنیوپلاستی ، باید در نظر بگیرید که آیا این روش برای شما مناسب و بی خطر است.

افرادی که بیماری قلبی دارند در صورت رضایت پزشک می توانند کاشت چانه انجام دهند. همچنین ، اگر کسی اخیراً جراحی قلب کرده است ، توصیه می شود که جراحی های انتخابی ، از جمله عمل جراحی زیبایی را از شش هفته به سه ماه موکول کند تا بتواند به قلب خود فرصت بهبودی کامل دهد.

هر کسی که قصد ژنیوپلاستی را دارد نیز باید مصرف برخی از داروها را قبل از جراحی متوقف کند تا از تداخل ان با مواد بیهوشی در حین عمل جلوگیری کند. گروه جراحی پلاستیک در آمریکا توصیه می کند که قبل از عمل جراحی فقط از محصولات استامینوفن مانند تیلنول Tylenol برای تسکین درد استفاده شود.

خطرات احتمالی

اگرچه مطالعات متعدد نشان داده است که عمل ژنیوپلاستی یک روش ایمن است ، اما برخی از عوارض ناشی از این عمل شامل:

 • عفونت
 • خون ریزی
 • از بین رفتن یا جابجایی استخوان
 • آسیب کمی به عصب روانی
 • آسیب رساندن به قلمه های ریشه دندان
 • شکست مواد فلزی
 • آلرژی به مواد کاشت یا ایمپلنت
 • تاخیر در بسته شدن شکاف
 • پتوز چانه
 • افتادگی لب پایین

مشاوره کامل با جراح پلاستیک در مورد سوابق پزشکی شخصی شما ، می تواند از بروز بسیاری از این عوارض بعد از عمل جلوگیری کند. اگر بعد از عمل جراحی به جز آنچه در بالا ذکر شد ، عارضه دیگری نیز تجربه کردید ، با پزشک خود تماس بگیرید یا به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید. قبل از جراحی پلاستیک ، درباره  احتمال اتفاق افتادن هر عارضه ای جستجو کنید.

هدف ژنیوپلاستی

جراحی چانه  یا همان ژنیوپلاستی برای افرادی مناسب است که می خواهند شکل چانه خود را تغییر دهند تا صورتی زیباتر داشته باشند. این عمل به فرد اجازه میدهد تا موقعیت ، شکل و خط چانه خود را تغییر دهد و به کسانی که با چانه های عقب کشیده شده ، چانه ی نامرتب یا چانه ی اضافه به دنیا آمده اند ، کمک کند.

ژنیوپلاستی برای افرادی که دارای سلامت  کامل  بدون هیچ بیماری فعال و یا جدی و شرایط پزشکی موجود هستند، مناسب است.

دلایلی که ممکن است افراد بخاطر انها عمل ژنیوپلاستی انجام دهند شامل:

 • تصحیح نارضایتی ها
 • اصلاح ناهنجاری چانه مادرزادی
 • بهبود چانه
 • کاهش یا از بین بردن ظاهر دوچانگی

سوالاتی که باید قبل از جراحی با جراح پلاستیک خود در مورد آنها مشورت کنید.

چگونه می توان برای جراحی زیبایی آماده شد

افرادی که قصد جراحی چانه را دارند می توانند مراحل زیر را برای آماده سازی انجام دهند:

 • از جراح خود بخواهید صورت شما ، از جمله پوست و استخوان زیرین را معاینه کامل کند
 • خطرات و عوارض احتمالی را با پزشک خود در میان بگذارید
 • ممکن است برای تعیین متد مناسب عمل شما استفاده از اشعه ایکس لازم باشد
 • مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن یا مکمل های گیاهی را که خون را رقیق می کنند متوقف کنید ،زیرا خطر خونریزی را در حین و بعد از عمل افزایش داده و می تواند به طور بالقوه موجب طولانی شدن زمان مورد نیاز برای بهبودی شما شود.
 • سیگار کشیدن را ازچند هفته قبل از عمل جراحی ترک کنید زیرا یکی از ترکیبات سیگار، نیکوتین ، رگ های خونی شما را منقبض می کند ، که باعث طولانی شدن دوره درمان می شود.
 • برای انجام برش های جراحی ، از دو روز قبل از عمل کاملا باید صورت خود را با مواد شستشوی ضد باکتری بشویید.
 • برای جلوگیری ازبروز عوارض جانبی، از ساعت 12 شب قبل از جراحی از خوردن هر چیزی خودداری کنید.
 • برای جلوگیری از ناراحتی در روز عمل لباس های گشاد بپوشید.

در روز جراحی انتظار چه چیزی را داشته باشید:

در روز از قبل تعیین شده عمل ژنیوپلاستی ، بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی توسط داروهای بیهوشی انجام می شود. بعد از بیهوشی ، پزشک شما ابتدا یک برش کوچک در اطراف چانه ایجاد می کند که  شکاف را برای افزودن ایمپلنت یا پیوند استخوان ،در اطراف استخوان چانه ادامه خواهد داد. در آخر شکاف بخیه زده شده و چانه بانداژ می شود.

از آنجا که اکثر انواع ژنیوپلاستی مانند ژنیوپلاستی کشویی عمل هایی سرپایی هستند ، بنابراین انتظار داشته باشید که در عرض یک ساعت انجام شده و در صورت عدم وجود هرگونه عارضه ی جانبی پس از اتمام بیهوشی ترخیص شوید.

ریکاوری

 • پس از جراحی پزشک شما چه چیزهایی را برای شما تجویز میکند:
 • مسکن ها
 • یک دهانشویه ضد باکتری برای جلوگیری تجمع میکروب و عفونت در محل جراحی شده
 • یک آنتی بیوتیک برای پنج روز اول بعد از عمل

با این حال ، بسته به نوع جراحی چانه ، ممکن است این نسخه ها متفاوت باشد.

برای محافظت از چانه ، باید یکی دو هفته بعد از جراحی به پشت و صورت رو به بالا بخوابید. جراح پلاستیک شما ممکن است به شما بگوید که یک تا دو روز پس از جراحی فقط مایعات مصرف کنید. بعد از سه هفته شاید بتوانید دوباره بجویید . همیشه دستورات پزشک خود را دنبال کنید.

به طور کلی بعد از سه ماه یا زمانی که تورم فروکش کرد ، چانه شما کاملاً بهبود می یابد. عواملی که می توانند درمدت زمان بهبودی تأثیر بگذارند عبارتند از: سلامت عمومی بیمار ، نوع عمل ، وجود عوارض و میزان تغییرات  به وجود امده توسط جراحی .

مراقبت طولانی مدت

هنگامی که عمل شما توسط جراح با تجربه زیبایی انجام شود،یابد در طول زندگی شما ماندگار باشد. اینکه ژنیوپلاستی شما به چه خوبی انجام شده و دوام دارد به برنامه ریزی دقیق قبل از جراحی بستگی دارد که  این عمل هم می تواند احتمال  بروزعوارض طولانی مدت را کاهش دهد. معمولا عمل ژنیوپلاستی ملزم به مراقبت و پیگیری های طولانی مدت نیست.

نکاتی برای انتخاب یک جراح عالی

نتایج این نوع جراحی زیبایی به طور معمول قابل پیش بینی هستند. و مطالعه  و ارزیابی پایداری بافت استخوانی در کل خوب است. از مواردی مانند ضربه فیزیکی به ناحیه چانه خودداری کنید زیرا می تواند بر روی جراحی شما تأثیر گذاشته و حتی ملزم به جراحی دوباره شود.

بهاره پاشایی

ما یک راه ساده تر برای برقراری ارتباط با کاربران خود پیدا کرده ایم: اینستاگرام مهرین مدیکال را دنبال کنید:

موارد زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال نظر در سایت

اگر دیدگاه توهین آمیز و متوجه مدیران، نویسندگان و سایر کاربران باشد، تایید نمی شود.

اگر نظر شما جنبه تبلیغاتی داشته باشد تایید نمی شود.

در صورتی که از لینک سایر وبسایت ها استفاده کرده باشید یا وبسایت شما در کامنت تایید نخواهد شد.

در صورتی که در کامنت خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

اگر دیدگاهی غیر مرتبط با موضوع آموزشی مطرح شود تایید نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: