اسکار چیست و انواع اسکار پوستی کدامند؟

اسکار پوستی چیست | مهرین مدیکال

اسکار چیست

پوست بزرگترین عضو بدن است که ساختاری یکپارچه دارد و به پارچه‌ای ظریف می‌ماند که از دارایی‌های ارزشمند بدن ما، که همان ارگان‌های داخلی هستند، محافظت می‌کند. یک تکه ابریشم را تصور کنید. فقط یک درز کوچک می‌تواند تفاوت زیادی در حالت ظاهری آن ایجاد کند. پوست هم دقیقا همینگونه است. هرگونه سوختگی، جراحت و یا آسیب‌های دیگری مانند عمل جراحی می‌تواند سبب ایجاد اسکار – scars (جای زخم) برروی پوست شود و ظاهر آن را تحت تاثیر قرار دهد.

وجود یک اسکار کوچک برروی پوست یا اسکاری که در نقطه‌ای از بدن باشد که به راحتی قابل پنهان‌کردن باشد، مشکل جدی‌ای محسوب نمی‌شود. اما در غیر اینصورت، ممکن است از خود بپرسید آیا غیر از پنهان‌کردن اسکار در زیر لباس، راهی برای درمان و از بین رفتن آن وجود دارد یا روشی که حداقل ظاهر اسکار را بهبود بخشد.

در حقیقت، اسکار هیچوقت به طور کامل از بین نمی‌رود. اما روش‌هایی وجود دارد که می‌تواند به کوچک‌کردن، یا تغییر شکل ظاهری و بهبود آن کمک کند.

اسکار چگونه ایجاد می‌شود؟

پس از آسیب‌دیدن پوست، تشکیل اسکار بخشی طبیعی از روند بهبودی آن است. شکل ظاهری اسکار و درمان آن به عوامل مختلفی وابسته است. عمق و اندازه‌ی جراحت یا بریدگی و محل زخم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. علاوه بر این، عواملی مانند سن، ژنتیک، جنسیت و نژاد نیز حائز اهمیت هستند.

انواع اسکارها کدامند؟

اسکارها انواع مختلفی دارند که از این میان، می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • اسکارهای کلوئیدی: این نوع اسکارها در نتیجه‌ی روند بهبود به‌شدت تهاجمی پوست پدید می‌آیند. اندازه‌ی اسکارهای کلوئیدی از زخم اصلی بزرگتر است. با گذشت زمان، امکان دارد اسکار کلوئیدی منجر به مختل‌شدن حرکت و فعالیت گردد. درمانهای این مشکل شامل عمل جراحی برای از بین بردن اسکار و همچنین تزریق استروئید یا ورقه‌های سیلیکون برای صاف‌ و یکنواخت‌کردن محل اسکار می‎باشند. اسکارهای کلوئیدی کوچکتر را می‌توان با استفاده از کرایوتراپی (انجماد درمانی با استفاده از نیتروژن مایع). علاوه بر این، می‌توان پس از آسیب‌دیدگی پوست، با استفاده از فشاردرمانی یا پدهای ژلی آغشته به سیلیکون از تشکیل و بروز اسکار جلوگیری کرد. اسکارهای کلوئیدی بیشتر در بین افرادی رایج است که دارای پوست تیره هستند.
  • اسکارهای انقباضی: اگر پوست شما دچار سوختگی شود، ممکن است جای زخم ایجادشده به صورت اسکار انقباضی باقی بماند. این اسکارها پوست را سفت می‌کنند که این امر می‌تواند در حرکت و فعالیت شما نیز اختلال ایجاد کند. ممکن است اسکارهای انقباضی عمیق‌تر و فرورفته‌تر شوند و بر عضلات و اعصاب نیز تاثیر بگذارند.
  • اسکارهای هایپرتروفیک: این نوع اسکارها، دارای ظاهر قرمزرنگ و برجسته هستند که به اسکارهای کلوئیدی شباهت دارند اما برخلاف آنها، اندازه‌اشان از خود زخم بزرگتر نیست. درمانهای این نوع اسکار شامل تزریق استروئید برای کاهش التهاب و یا استفاده از ورق‌های سیلیکونی است که برای صاف و یکنواخت کردن محل اسکار هستند.
  • اسکارهای ناشی از آکنه (جای جوش): اگر مبتلا به آکنه‌ی شدید بوده باشید، احتمالا جای جوش‌هایی که باقی مانده‌اند، شاهدی بر این موضوع هستند. اسکارهای ناشی از آکنه انواع مختلفی دارند که از فرورفتگی‌های عمیق تا زخم‌هایی که از نظر ظاهری حالت زاویه‌ای یا موج‌مانند دارند را شامل می‌شوند. روش‌های درمانی نیز به نوع اسکارهای آکنه بستگی دارد.

کلید واژه : اسکار چیست ؟ انواع اسکار ، انواع اسکار پوستی ، معنی اسکار چیست ، اسکار فرورفته ، جای زخم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *