10 مشکل عمده پوست زنان + راه حل

10 مشکل عمده پوست زنان + راه حل

احتمال این وجود دارد که شما یک یا دو مشکل پوستی داشته باشید ،  به عنوان مثال لک های روی گونه ها باشد یا رگ های واریسی پشت ساق پا. اما شما مجبور نیستید این مشکلات را تحمل کنید. در این مقاله مشاوره تخصصی در مورد چگونگی کنترل این موارد و سایر بیماری های پوستی آورده شده است.

اکثر خانم ها می خواهند پوست زیبایی داشته باشند، اما زمانیکه با آکنه، واریس، لک های پیری، خال و … مواجه می شوند، کار سختی را پیش رو دارند. با این وجود داشتن پوستی سالم و درخشان رویایی و دست نیافتنی نیست.

در این مقاله از متخصصین پوست و مو راجع به 10 مورد از شایع ترین مشکلات پوستی که زنان با آن مواجه هستند اطلاعاتی کسب میکنید.  

با عواملی که باعث ایجاد مشکلات پوستی میشوند را آشنا میشوید و بهترین راه های درمان را توسط متخصص برای رفع این مشکلات انجام دهید.

 1. آکنه

وجود آکنه یک مشکل رایج است که حدود 20% افراد را تحت تاثیر قرار میدهد و در همه جا ظاهر میشوند

آکنه ی بزرگسالان در صورت، کمر و سایر نقاط حساس بدن توسط چندین عامل ایجاد میشود:

 • باکتری هایی به نام p.acnes که باعث قرمزی والتهاب میشوند
 • سلولهای پوستی چسبنده که منافذ پوست را مسدود میکند
 • تولید بیش از حد چربی پوست
 • وجود بیش از حد هورمون آندروژن در بدن
 • بیش از حد با تلفن صحبت کردن و فشار دادن گوشی تلفن به چانه و یا پوشیدن لباسهای تنگ
جوراب واریس بی بی

راه حل درمان آکنه:

 • صبحها صورت را با صورت شوری که حاوی اسید سالیسیلیک است و برای از بین بردن منافذ بکار میرود بشورید و بعد از آن از محلول بنزویئل پراکسید (محلولهای بدون نسخه ی 2.5% – 10% ) برای مبارزه با باکتری ها استفاده کنید. اگر آکنه های متوسط تا شدید یا مقاوم دارید، از آنتی بیوتیک موضعی (یا در بعضی موارد خوراکی) استفاده کنید.
 • شبها، اگر پوستتان خیلی خشک باشد از همان شوینده ی صورت اسید سالیسیلیک یا یک پاک کننده ملایم استفاده کنید. در ادامه به اندازه ی یک نخود از رتینوئید مانند تازاروتین و دیفرین که برای لایه برداری سلولهای مرده پوست و جلوگیری از مسدود شدن منافذ پوست است استفاده کنید.

برای آکنه های خفیف تا متوسط روش جدید و با صرفه تری در دسترس وجود دارد: ژل اپیدوی، که دو داروی تجویز شده ی (بنزویئل پراکسید و آداپالن، نسخه ی عمومی دیفرین) را با هم ترکیب میکنند و فقط باید روزی یک بار مصرف شود. همچنین داروهای ضد بارداری خوراکی و داروهای تجویز شده ی ضد آندوژن مانند اسپیرو نولاکتون (آلداکتون)، میتواند به کنترل آکنه های هورمونی کمک کند.

در مورد آکنه بدن چه میدانید؟ این نوع آکنه نیز توسط همان باکتری های آکنه صورت ایجاد میشود اما میتواند در اثر ورزش و تعریق تشدید شود. برای جلوگیری از بروز آکنه روزانه از شوینده بدن حاوی بنزوئیل پراکسید یا سالسیلیک اسید همراه برس یا لیف برای لایه برداری سلولهای مرده ی پوست استفاده کنید.

لک های پیری یا کبدی

چگونه این لک ها ایجاد میشوند: لک های قهوه ای تخت آزار دهنده هیچ ارتباطی با افزایش سن و کبد ندارند. آنها را میتوان لک های ناشی از در معرض نور خورشید بودن نام نهاد که در اثر آسیب اشعه ماورا بنفش ایجاد میشوند. “ملانوسیت ها سلولهای تولید کننده ملانین که به پوست رنگ میدهند با گذشت زمان آسیب میبینند و رنگدانه بیشتر و ناهموار تولید میکنند”.نتیجه آن که قسمت هایی از بدن که در معرض آفتاب قرار دارند دچار لک میشوند.

راه حل درمان: با یک تیر دو نشان بزنید. یک محصول برای روشن شدن پوست و همچنین برای لایه برداری که به جذب مواد بر روی پوست کمک میکند را امتحان کنید. هیدروکینون مانند Tri-luma یک کرم سفید کننده موضعی است که تولید ملانین را مهار میکند، بنابراین باعث میشود لک ها کمرنگ شوند. ” پوست میتواند به هیدروکیون عادت کند”. بیماران میتوانند درمان را با یک تا دو پماد Tri-luma شروع میکنند و سپس از Retin-A استفاده کنند. رتینوئیدها مانند Retin-A با سرعت بخشیدن به گردش سلول به عنوان یک لایه بردار عمل میکنند.

از دیگر گزینه های خوب برای کمرنگ کردن لک ها میتوان به لایه بردارهای شیمیایی و میکرودرم ابریژن اشاره کرد که از دانه های ریز و زبر تشکیل شده اند.

برای لک های سمج و تیره روش های درمانی لیزر با شدت نور پالس (IPL) را برای روشن شدن آنها امتحان کنید. شما به سه الی چهار جلسه لیزر با متخصص پوست با تجربه نیاز خواهید داشت. بعد از درمان ها حتما از کرم ضد آفتاب استفاده کنید این بهترین راه برای جلوگیری از لک ها است.

جای زخم

چگونه جای زخم ایجاد میشود: میتوانید جای زخم های ناشی از یک حادثه ی دوچرخه سواری در دوران کودکی را بر روی زانوهایتان ببینید. جای زخم ها نتیجه ی آسیب به کلاژن و الاستین پوست است. این آسیب ها میتوانند ناشی از جراحی، آسیب دیدگی و حتی آکنه های شدید باشند.

راه حل درمان جای زخم: اگر جای زخمها قدیمی است باید آنها را بپذیرید و با آنها زندگی کنید. شما میتوانید جای زخمهایی که کمتر از یک سال از آنها گذشته است را درمان کنید.

جای زخمهایی که نازک، صاف و سفید هستند بعضی اوقات با لیزر فراکسل که سوراخهای کوچکی در پوست ایجاد میکند قابل درمان است. زمانی که زخم خوب شود پوست به هم میچسبد وسفت تر میشود. تزریق استروئید میتواند جای زخمهای نازک و کلوییدهایی که برجسته، ناهموار و گوشتی هستند را بهبود بخشد. برای برداشتن جای زخم های بزرگتر ممکن است از عمل جراحی استفاده شود. برای جای زخم های قرمز میتوان از لیزر ضایعات عروقی که رگهای خونی را هدف قرار میدهد و باعث کاهش و کمرنگ شدن آنها میشود استفاده کرد.

با جاهای گود و فرو رفته که بر اثر آکنه های شدید ایجاده اند چه کار میتوان کرد؟ از لیزرهای Fraxel و مواد حجم دهنده و پر کننده قابل تزریق مانند ژل رستیلن که تولید کلاژن را برای کمک به پر کردن مناطق فرو رفته تحریک میکند استفاده کرد. در برخی موارد میتوان آنها را با جراحی پلاستیک از بین برد.

خال و یا ماه گرفتگی مادرزادی

خال و یا ماه گرفتگی مادرزادی چگونه ایجاد میشود: خال و یا ماه گرفتگی رشد بیش از حد سلولهای رنگدانه ای هست، با این وجود بعضی از آنها با گذشت زمان کمرنگ شده و از بین میروند. بیشتر آنها بی خطر هستند و نیازی به درمان ندارند اما ممکن است بخواهید آنها را از بین ببرید. اگر خال یا ماه گرفتگی شما قهوه ای تیره است باید توسط یک متخصص پوست ارزیابی شود. این خالها میتوانند تبدیل به ملانوم نوعی سرطان پوست خطرناک و کشنده شوند.

راه حل های درمان: انواع لیزرها میتوانند رنگدانه ها را مورد هدف قرارداده و از بین ببرند. لیزر ضایعات عروقی مانند V-Beam میتواند شما را از شر لک ها و خال های شرابی و بنفش خلاص کند.

یک جراح پلاستیک با استفاده از بی حسی موضعی میتواند این خالها را جراحی کرده و از بین ببرد. هنگام جراحی کردن این خالها خطر ایجاد زخم نیز وجود دارد.

آیا دنبال یک راه حل موثر هستید؟ میتوانید از کرمهایی با پوشانندگی بالا مانند کرم آرایشی Corrective Dermablend که دارای فرمولاسیون ضد آب است استفاده کنید.

رگهای عنکبوتی و واریسی

رگ های عنکبوتی و واریسی چگونه ایجاد میشوند: وریدها دریچه هایی دارند که از برگشت جریان خون به عقب جلوگیری میکنند. زمانی که این دریچه ها ضعیف میشوند به خون اجازه میدهند که به عقب برگردند و این عمل سبب برجستگی رگها میشود. رگهای واریسی اغلب آبی رنگ هستند و به نظر میرسد آنها پیچ خورده و در سطح پوست جلو آمده و برجسته شده باشند. رگهای عنکبوتی شکل اغلب قرمز یا آبی رنگ هستند. آنها بیشتر شبیه به شاخه های ریز و کوچک در زیر پوست قرار دارند. هم رگ های واریسی و هم عنکبوتی بیشتر تمایل دارند که در پاها جمع شوند. گاهی اوقات رگ های عنکبوتی در صورت نیز ظاهر میشوند. “این عوامل میتواند ناشی از ارثی بودن، در معرض آفتاب بودن، تغییرات هورمونی در زمان بارداری یا روزاسه بزرگسالان باشد.”

راه حل درمان: دستگاه لیزر میتواند رگ های عنکبوتی صورت را از بین ببرد. درمان با دستگاه لیزر نیاز به حدود سه بار مراجعه به مطب متخصص پوست به فاصله یک ماه را دارد. بعد از استفاده از این دستگاه پوست تا چند روز قرمز میشود. اسکروتراپی یک استاندارد ویژه برای درمان رگهای واریسی است. پزشک پس از ارزیابی رگ از طریق اولتراسوند ماده ای مانند گلیسرین را به ورید واریسی تزریق میکنند. این عمل باعث میشود که ورید فوراً کوچک شده ودر طی چند هفته کاملاً از بین برود. برای درمان سه نوبت تزریق لازم است. بعد از هر بار درمان مجبور هستید به مدت یک هفته از جوراب واریس استفاده کنید.

آیا در وهله اول راهی برای جلوگیری از بروز واریس وجود دارد؟

سوبل می گوید ” ورزش منظم مانند راه رفتن و یا دویدن قدرت و گردش خون در پا را بهبود می بخشد. همچنین از داشتن اضافه وزن نیز خودداری کنید، هنگام نشستن پاهای خود را روی هم نیندازید و برای مدت طولانی سر پا نایستید.”

لک های سفید

لک­های سفید چگونه ظاهر می­شوند، به خاطر وجود لک­های بی­رنگ روی پاها، بازوها و دستان، خورشید را باید مقصر دانست.

لک­های سفید نتیجه آسیب هایی است که خورشید به سلولهای تولید کننده (ملانوسیت ها) وارد می­کند و آنها را از بین می­برد.

همچنین لک­های سفید ممکن است نشانه یک اختلال پوستی جدی­تری به نام ویتیلیگو (لک و پیس) باشد که توسط لک­های سفید مشخص شده و به آرامی بزرگتر می­شوند. متخصصان معتقدند زمانی که دچار این بیماری می­شوید بدن آنتی­بادی­هایی تولید میکند که به سلولهای رنگدانه ای حمله کرده و آنها را از بین می­برد و باعث تخریب تدریجی رنگ می­شود.

راه حل درمان: برای بررسی لک و پیس­ها بلافاصله بعد از دیدن آنها به متخصص پوست مراجعه کنید تا پوستتان را ارزیابی کند.

به طور واضح هیچ درمانی برای این ­اختلال وجود ندارد، اما ممکن است درمانها بتوانند برخی از رنگدانه­ها را بازیابی کنند.

به عنوان مثال داروی سورالن موضعی یا خوراکی، به نور UV واکنش می­دهد تا پوست را تیره کند.

گزینه دیگر: پماد ضدالتهابی Protopic که از حمله آنتی بادی ها به سلول های رنگدانه جلوگیری می­کند. لازم است روزی دوبار از این پماد استفاده شود.

در حالی که درمان قطعی برای از بین بردن این لک­های سفید وجود ندارد، می­توانید آنها را با کرم­های آرایشی مانند (Derulaben corretive) پنهان کنید تا رنگ پوست یکدست به­نظر برسد.

ترک­های پوستی

ترکهای پوستی چگونه ایجاد می­شوند:افزایش سریع وزن به عنوان مثال، در دوران بارداری یا کاهش وزن، پوست را تا حد ترک خوردن کش می­دهد، دقیقا مانند یک نوار لاستیکی که خاصیت ارتجاعی خود را از دست می­دهد. نتیجه این اتفاق ها شیارهای به رنگ صورتی مایل به قرمز یا بنفش که معمولا در سینه­ها، باسن، شکم و پهلو ایجاد می شوند است.

راه حل درمان: ترک­های پوستی را بهتر است زمانی که تازه و هنوز قرمز هستند، درمان کنید استفاده از مرطوب کننده ها باعث انعطاف پذیری بیشتر پوست میشود و به کاهش ترکهای پوستی کمک میکند. کرم رتینوئید مانند Retin-A نیز میتواند موثر باشد.

Retin-A به سرعت گردش سلول کمک می­کند و کلاژن را تحریک کرده و آسیب ها را ترمیم می کند.

راه حل گرانتر دیگر: لیرز درمانی Frexel، که باعث ایجاد نقاط ریزی بر روی مناطق آسیب دیده می شود که به تولید کلاژن کمک می کند و همچنین الاستین پوست را تحریک می کند تا باعث پر شدن ترک های پوستی شود.

 • آکنه روزاسه

چگونه روزاسه اتفاق می افتد: علت این بیماری آزر دهنده پوستی مشخص نیست اما می تواند به دلایل مختلفی بروز پیدا کند. برافروختگی صورت از جمله قرمزی در گونه ها و بینی، برجستگی های شبیه آکنه، رگ های خونی کوچک و گشاد شده در نزدیکی سطح پوست و تورم و برجستگی در امتداد بینی و چشم می تواند از نشانه های بیماری روزاسه باشد.

” هیچ درمانی برای بیماری روزاسه وجود ندارد اما می توان آن را کنترل کرد و از تشدید آن جلوگیری کرد”.

راه حل درمان: از مواد پاک کننده و مرطوب کننده با خاصیت ضد التهابی مانند Aveeno Ultra Calming و لوشن Eucerin Redness Relief Daily  برای رفع قرمزی استفاده کنید.  این موضوع بهانه ای است برای نوشیدن قهوه.  کافئین موجود در قهوه به بسته شدن رگ های خونی گشاد شده کمک می کند. از محرک های بیماری روزاسه از جمله قرار گرفتن در معرض خورشید خودداری نمایید و همیشه از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید، از قرار گرفتن درآب و هوای خیلی سرد و گرم دوری کنید، غذاهای پر ادویه و نوشیدنی های الکلی استفاده نکنید .

” برای زمان هایی که روزاسه متوسط تا شدید است از درمان های موضعی روزانه مانند میکروب کش Finacia و یا آنتی بیوتیک Metrogel را امتحان کنید تا التهاب و برجستگی های جوش مانند را کاهش دهید”.

باومن می گوید ” لیزر درمانی های IPL به نسبت شدت بیماری می تواند رگ های خونی قابل مشاهده و قرمزی صورت را در یک تا پنج جلسه کاهش دهد.

 • برگشت مو در پوست

چگونه موهای زیر پوستی ایجاد می شوند: دلیل عمده این اتفاق اصلاح و اپیلاسیون است. اصلاح کردن موها باعث می شود نوک مو تیز شود. باومن می گوید ” زمانی که موی اصلاح شده شروع به رشد می کند، پوست اطراف فولیکول را سوراخ می کند. در موارد دیگر، مو به جای اینکه از بین برود فر می شود و دوباره داخل پوست رشد می کند. همانند آکنه، باکتری ها نیز می توانند آن را آلوده کرده و باعث درد، قرمزی و چرک شوند.

راه حل درمان: موچین خود را زمین بگذارید و از آن استفاده نکنید. ” قرار نیست که اطراف مو را حفاری کنید فقط لایه اولیه پوست را از بین ببرید تا موهای محبوس شده آزاد شود. نحوه کار این عمل:

 • ابتدا یک لیف را در آب داغ خیس کنید و بعد آن را بچلانید و این کمپرس گرم را بر روی محل مورد نظر بمالید. این کار باعث نرم شدن پوست می شود تا مو بتواند به راحتی از داخل پوست خارج شود.
 • اگر این روش جواب نداد هنگام دوش گرفتن محل مورد نظر را به آرامی با یک لیف نرم لایه برداری کنید و یا از یک لایه بردار شیمیایی مانند آلفاهیدروکسی اسید یا سالسیلیک اسید استفاده کنید.
 • اگر ناحیه مورد نظر ملتهب و چرکی است، بنزوئیل پر اکسید را به پارچه نرمی آغشته کنید و به آن بمالید تا باکتری ها از بین بروند دقیقا مانند زمانی که جوش را در می آورید.

از اصلاح موهای زائد از طریق تیغ دست بردارید و از دستگاههای لیزر موهای زائد استفاده کنید. دستگاه لیزر الکساندرایت در طی دو تا سه جلسه موهای زائد را از بین می برد و به احتمال زیاد  رشد موها را کاهش می دهد. با این وجود همه ی افراد نمی توانند از لیزر موهای زائد استفاده کنند، بنابراین قبل از انجام این کار با پزشک واجد شرایط مشورت کنید.

خال

خال ها چگونه ایجاد می شوند: خال ها به جای گسترش در پوست در یک دسته یا گروه ایجاد می شوند. آن ها بیشتر در کسانی که پوست روشن دارند نمایان می شوند. اگرچه بیشتر خال ها خطرناک نیستند اما برخی از آن ها می توانند به ملانوم که سرطان پوست کشنده است تبدیل شوند.

اگر خال نامتقارن، دارای مرز ناهموار، پوسته پوسته، دو رنگ ( برنزه و سیاه )، بزرگتر از اندازه پاک کن و یا اندازه، شکل یا رنگ آن تغییر کرده باشد سریعا با پزشک متخصص پوست مشورت کنید.

را حل درمان: همه خال ها پیش ساز سرطان پوست نیستند و ممکن است نیازی به برداشتن آن ها نباشد. خال ها را سالی یکبار توسط متخصص پوست چک کنید. ( اگر سابقه شخصی و یا خانوادگی سرطان پوست دارید سالی دو بار مراجعه کنید.) اما اگر شاهد آن بودید که خال ناگهان رشد می کند،تغییر رنگ می دهد و یا خونریزی می کند بلافاصله پزشک را ملاقات کنید. این تغییرات می تواند نشانه های ملانوما باشند.در صورت مشکوک بودن به سرطان پوست ممکن است متخصص پوست خال را تراشیده و یا برش دهد و با استفاده از داروی بی حسی موضعی نمونه بافتی از آن را به دست بیاورد. نمونه برداری از خال ها به تعیین سرطانی یا بی خطر بودن آن ها کمک می کند.

زهرا فرجامی نژاد

ما یک راه ساده تر برای برقراری ارتباط با کاربران خود پیدا کرده ایم: اینستاگرام مهرین مدیکال را دنبال کنید:

موارد زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال نظر در سایت

اگر دیدگاه توهین آمیز و متوجه مدیران، نویسندگان و سایر کاربران باشد، تایید نمی شود.

اگر نظر شما جنبه تبلیغاتی داشته باشد تایید نمی شود.

در صورتی که از لینک سایر وبسایت ها استفاده کرده باشید یا وبسایت شما در کامنت تایید نخواهد شد.

در صورتی که در کامنت خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

اگر دیدگاهی غیر مرتبط با موضوع آموزشی مطرح شود تایید نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: