مقایسه واترپیک و نخ دندان : کدام یک بهتر است؟

دسته بندی :دهان و دندان 22 اسفند 1399 بهاره پاشایی 1088

واترپیک درمقایسه با نخ دندان: مزایا و معایب

تفاوت واترپیک و نخ دندان

چرایی استفاده از نخ دندان و واترپیک؟

هیچ چیزی به اندازه لبخندی زیبا و سالم، دلبرانه نیست ، اما مراقبت از دندان ها و لثه ها چیزی فراتر از داشتن ظاهری زیباست. بهداشت ضعیف دهانی می تواند موجب ایجاد پوسیدگی و کرم خوردگی ، از دست دادن دندان و بیماری های لثه ایی شود.

بیماری های لثه ایی می تواند بر سلامت قلب تأثیر منفی بگذارند. باکتری های عامل بیماری لثه ایی نیز می توانند وارد جریان خون شده و جنین را مورد هدف قرار داده و احتمالاً منجر به نارس بودن ویا کم وزنی نوزادان در هنگام تولد شوند.

مسواک زدن دندانها حداقل دو بار در روز با خمیر دندانهای حاوی فلوراید میتواند شروع خوبی برای سلامت دهان و دندان باشد ، اما تنها مسواک زدن منظم برای پاکسازی ذرات غذا ، پلاک و باکتری های بین دندانها کافی نیست.

موی های مسواک آنقدر کوچک نیستند که بتواند فضاهای تنگ بین دندانی را خوب تمیز کنند. به همین دلیل ، استفاده از ابزار آلات نظافت بین دندانی ، همانند نخ دندان ، همواره توصیه می شود.

امکان دارد شما در حال تصمیم گیری باشید که کدامیک بهتر است: نخ دندان یا واترفلاسر واترپیک؟

واترپیک : مزایا و معایب

از واترپیک به عنوان واترجت های دندانی یا آبپاش های دهانی نیز یاد میشود. اولین آبپاش دهانی در سال 1962 توسط  دندانپزشک کلرادوایی اختراع شد که خود بیمار و مهندس هیدرولیکی در انجام این امر به دندان پزشک کمک کردند.

در واترپیک از جریان ضربانی و پرفشار آب برای تمیز کردن ذرات غذا ، باکتری ها و پلاک های بین دندان ها و زیر خط لثه استفاده می شود.

چه کسانی باید از واترپیک استفاده کنند؟

افراد زیر میتوانند ترجیح دهند که از واترپیک به جای نخ دندان استفاده کنند:

 • ارتودنسی (براکت) دارید
 • دندان مصنوعی ثابت و غیر قابل جداسازی دارید
 • تاج دندان دارید
 • کاشت  یا ایمپلنت دندان دارید

همچنین ممکن است استفاده از واترپیک نسبت به نخ دندان ، برای افراد مبتلا به آرتروز یا افرادی که کار کردن با نخ دندان برایشان مشکل است ، بهتر باشد.

استفاده از واترپیک چه مزایایی دارد؟

 • استفاده آسان
 • قسمت هایی که دسترسی به آن سخت است را تمیز میکند.
 • بین دندانهای نزدیک به هم را تمیز می کند

استفاده از واترجت به ویژه برای قسمت هایی در دهان که دسترسی به آن سخت است، دندان هایی که باهم فاصله کمی دارند و پاکت های پریودنتال( پاکتهای پریو) که ممکن است به علت بیماری قبلی لثه ایجاد شده باشند ، می تواند مفید باشد. واترجت همچنین می تواند به حفظ تازگی و طراوت و طولانی تر شدن نفس، که خود امتیاز اضافی است ؛ کمک کنند.

طرز استفاده از واترپیک آسان است. با چند بار استفاده دستتان میاید که با چه فشار و دمای آبی راحت تر هستید.

برای تاثیر بیشتر واترپیک، کاربران باید به یاد داشته باشند که قبل از روشن کردن دستگاه ، نوک آن را در دهان گذاشته  و سپس نوک آن را به آرامی در امتداد خط لثه حرکت دهند.

برای دستیابی به بهترین نتیجه ممکن ، به شما توصیه می شود که از دندانهای پشتی شروع کرده و به سمت دندانهای جلویی بروید. تا جایی که داخل و خارج دندان های فک بالا و پایین تمیز شده باشند به حرکت خود ادامه دهید. این کارشما را از تمیزشدن کل دهان مطمئن میکند.

استفاده از واترپیک چه معایبی دارد؟

 • امکان دارد تمام پلاک ها را از بین نبرد.
 • می تواند پر هزینه باشد
 • ایجاد بی نظم

استفاده از واترجت برای شستشو دهان امکان دارد برای از بین بردن کامل پلاک  ها از سطح دندان کافی نباشد. برخی از افراد دوست دارند ابتدا از نخ دندان برای خراش و شل کردن پلاک استفاده کنند. سپس می توان از واترجت برای شستشوی موثر پلاک ها باقی مانده استفاده کرد.

استفاده از واترجت ایمن بوده و در مقایسه با نخ دندان های سنتی ، هیچ ریسک شما را تهدید نمیکند.

نخ دندان : مزایا و معایب

استفاده از نخ دندان های سنتی از زمان ماقبل تاریخ شروع شده است! اولین بار توسط دندانپزشکی به نام لوی اسپیر پارملی  در کتاب خود ، “یک راهنمای عملی برای مدیریت دندانها” ، در سال 1819 به چاپ رسیده است، استفاده از نخ دندان به مردم پیشنهاد شده است.

نخ دندان 55 سال بعد به طور رسمی توسط Asahel M. Shurtleff ثبت اختراع شد. او نخ دندان را در بسته بندی هایی که یک کاتر داشت ، تقریبا شبیه مدلی که امروزه برخی از نخ دندانها به فروش می رسند، طراحی کرد.

نخ دندان های قرن 1800، معمولاً از ابریشم خام و پاک نشده ساخته می شد که این مدل نخ دندان بین مردم محبوبیت پیدا نکرد تا اینکه پس از جنگ جهانی دوم ، ابریشم با نایلون جایگزین شد.

امروزه نخ دندانها در نگهدارنده های پلاستیکی متنوع دردسترس اند و شما خودتان رشته های بلندی از آن را می برید. شما می توانید در فروشگاها نخ دندان را در انواع طعم مختلف، و به صورت رشته های موم دار یا بدون موم پیدا کنید.

چه کسی باید از نخ دندان استفاده کند؟

همه باید نخ دندان بکشند. نخ دندان بخشی مهمی از بهداشت دندان برای کاهش خطرابتلا به بیماری لثه و پوسیدگی دندان است.

استفاده ازنخ دندان چه فوایدی دارد؟

 • کنترل آسان
 • قادر به کامل تمیز کردن هر دندان هستید

نخ دندان باکتری ها ، پلاک ها و ذرات غذا را از بین دندان ها پاک می کند. استفاده از نخ دندان به شما این امکان را می دهد هر دندان را تا قبل از تبدیل شدن پلاک های چسبناک آن به جرم  ، آن راکاملا پاک کنید.

مزیت اصلی استفاده از نخ دندان کنترل داشتن است. نخ دندان دستی به شما این امکان را می دهد که با دقت هر دندان را با انجام حرکت های بالا به پایین پاک کرده و نخ دندان را بین دندان ها حرکت دهید.

نخ دندان چه معایبی دارد؟

 • امکان دسترسی به برخی مناطق را ندارد
 • می تواند موجب خونریزی لثه شود

بعضی از افراد وقتی که فقط به نخ دندان اکتفا میکنند، ممکن است نتوانند به راحتی به قسمت های خاصی از دهان دسترسی داشته باشند. همچنین امکان دارد برای دسترسی به بین دندان هایی که بسیار نزدیک به هم هستند، نیز مشکل داشته باشند. اگردرقسمت پایین تر از خط لثه و یا بیش از حد از نخ دندان استفاده کنید ، امکان دارد لثه تان خونریزی کند.

مهم است که بعد از نخ دندان کشیدن دهان خود را بشویید. این امر به شما کمک می کند تا پلاک وجرم های باقی مانده از بین بروند.

آیا باید قبل از مسواک زدن نخ دندان بکشیم یا بعد از آن؟

پزشکان میگویند ، اگر شما هر دو کار را کامل انجام دهید ، فرقی ندارد کدام کار اول انجام داده شود. برخی از افراد میگویند كه دوست دارند ابتدا نخ دندان بكشند تا ابتدا مواد غذایی باقی مانده در بین دندان ها شل شود ، و بعد از آن با مسواك  آن را کامل پاک کنند.

بعضی دیگر از افراد ترجیح می دهند ابتدا مسواک بزنند تا قسمت عمده پلاکها را قبل از نخ دندان کشیدن ،پاک کرده و اجازه دهند تا ماده فلوراید موجود در خمیر دندان به مناطقی که توسط غذا مسدود شده، برسد.

مطالعه اخیر نشان میدهد که اگر اول نخ دندان استفاده شود و سپس مسواک بزنیم ، مقدار پلاک موجود در بین دندانها بیشتر کاهش می یابد.

نتیجه (حرف آخر)

بهترین روش برای بهداشت دندان معمولاً روشی است که شما همیشه به آن پایبند بوده ، لذت برده و می توانید روزانه آن را انجام دهید.

بسیاری از افراد مقدارکنترلی را که از نخ دندان کشیدن دستی بدست می آورند به هر چیزی ترجیح می دهند. بعضی دیگر از افراد احساس تمیز عمیقی که پس از استفاده از واتر پیک به آنها دست می دهد ، را دوست دارند. تحقیقات نشان داده است که بین استفاده از نخ دندان و واترجت تفاوت کمی در از بین بردن پلاکها وجود دارد.

هم واترجت و هم نخ دندان علاوه بر مسواک زدن ، متد های خوبی برای مراقبت از دندان ها و لثه هستند. پزشکان به شما توصیه می کند که در روز دو بار مسواک زده و یک بار در روز بین دندان ها را تمیز کنید. برای دستیابی به نهایت تمیزی و پاک سازی پلاکها ، ازهرروش دو بار در روز استفاده کنید.

درباره ی هر گونه نگرانی که دارید ، با دندانپزشک خود صحبت کنید. همچنین دندانپزشکتان می تواند به شما در انتخاب بهترین گزینه ،کمک کند.

بهاره پاشایی

ما یک راه ساده تر برای برقراری ارتباط با کاربران خود پیدا کرده ایم: اینستاگرام مهرین مدیکال را دنبال کنید:

موارد زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال نظر در سایت

اگر دیدگاه توهین آمیز و متوجه مدیران، نویسندگان و سایر کاربران باشد، تایید نمی شود.

اگر نظر شما جنبه تبلیغاتی داشته باشد تایید نمی شود.

در صورتی که از لینک سایر وبسایت ها استفاده کرده باشید یا وبسایت شما در کامنت تایید نخواهد شد.

در صورتی که در کامنت خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

اگر دیدگاهی غیر مرتبط با موضوع آموزشی مطرح شود تایید نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: