استفاده از جوراب واریس در هنگام ورزش

دسته بندی :واریس 10 آبان 1400 مهرین مدیکال 3073

استفاده از جوراب واریس در هنگام ورزش

ورزشکاران امروزی در حین تمرین، مسابقه و ریکاوری بیش از پیش به قدرت و پشتیبانی لباس‌های فشرده‌سازی مثل جوراب واریس تکیه می‌کنند. چه یک ورزشکار حرفه‌ای باشید و چه آماتور، استفاده از جوراب واریس می‌تواند به بهبود عملکرد ورزشی و حتی ریکاوری شما کمک کند.

ورزشکاران از لباس‌های فشاری استفاده می‌کنند:

هر ورزشکار به دنبال راهی برای داشتن بیشترین و بالاترین عملکرد ورزشی است. ذات مسابقه همین است. ورزشکاران هر رشته‌ی ورزشی خواهان افزایش استقامت، عملکرد ورزشی و رکوردهای شخصی خود هستند. با توجه به این که لباس‌های فشاری می‌توانند گردش خون را بهبود ببخشند، عملکرد ورزشی را افزایش دهند و به تسریع ریکاوری کمک کنند، جوراب واریس و ساق‌بندهای فشاری محبوبیت زیادی در میان ورزشکاران رقابتی و آن دسته از ورزشکارانی پیدا کرده است که ورزش را صرفا در اوقات فراغت خود دنبال می‌کنند.

جوراب‌واریس و ساق بندهای فشاری در میان دوندگان مسافت‌های طولانی و ورزشکاران سه گانه محبوبیت بسیار بالایی دارند، اما ورزشکاران سایر رشته‌ها نیز علاقمند به استفاده از این محصولات هستند و مختص گروه خاصی از ورزشکاران نیست. امروزه در آمریکا و اکثر کشوراهای اروپایی ، از فوتبالیست‌های دبیرستانی گرفته تا دارندگان مدال طلای المپیک از این جوراب و ساق‌بندها استفاده می‌کنند.

جوراب واریس بی بی

آیا جوراب‌ واریس می‌توانند سبب افزایش عملکرد ورزشی افراد شوند؟

جوراب‌واریس در اصل به منظور تسکین پاهای خسته و متورم و درمان بسیاری از بیماری‌ها مانند رگ‌های واریسی، ادم و فلبیت طراحی شده بودند. این محصولات با افزایش گردش خون سبب می‌شوند که خون از بخش‌های تحتانی پا به سوی قلب جریان یابد.

ورزشکاران از مزایای پوشیدن جوراب‌ واریس و تاثیر آنها بر بهبود گردش خون در حین فعالیت بدنی مطلع هستند. به لحاظ نظری باور بر این است که انتقال سریع اکسیژن به سلول‌های ماهیچه‌ای منجر به افزایش استقامت ورزشی می‌شود.

واقعیت: جوراب فشاری سبب ایجاد پشتیبانی بیشتر می‌شود!

پشتیبانی محکم و کامل این لباس‌های فشاری که لرزش و اصطکاک عضلات و رباط‌ها را کاهش می‌دهد، سبب بهبود کارایی مکانیکی نیز می‌شود. به همین دلیل، مسلم است ورزشکار هنگام برخورد مکرر به زمین، کمتر ساییدگی و پارگی عضلات را تجربه کند.

آیا جوراب‌ واریس سبب تسریع مدت زمان ریکاوری می‌شوند؟

بسیاری از ورزشکاران بعد از پوشیدن جوراب واریس یا ساق بند فشاری، ریکاوری سریع‌تر و آسان‎تری را تجربه می‌کنند، که به نظر می‌رسد به بازیابی موثر عضلات کمک می‌نماید.

این ادعاها تا حدی توسط تحقیقاتی توجیه و اثبات شده‌اند که تاحدودی ریکاوری سریع بعد از ورزش را نشان می‌دهند. ورزشکارانی که در این تحقیقات شرکت کردند، کاهش قابل توجه درد، سفتی، خستگی و گرفتگی در ساق پا را گزارش کردند، به خصوص وقتی که پس از اتمام تمرینات ورزشی نیز جوراب فشاری را درنمی‌آوردند.

سوال : آیا تاثیر و مزایای جوراب واریس واقعی است یا صرفا مانند دارونما عمل می‌کند و فرد به خود تلقین می‌کند که با پوشیدن جوراب عملکرد ورزشی بهتر و مدت زمان ریکاوری کوتاه‌تری دارد؟

لازم به ذکر است که فشرده سازی هیچ تاثیر منفی‌ای بر عملکرد ورزشی و ریکاوری ندارد.

حتی اگر نمی‌توانید علت تاثیر آن را به صورت دقیق توضیح دهید و هیچ مطالعه علمی‌ای برای اثبات ادعای شما وجود نداشته باشد، اما اگر پوشیدن جوراب‌ها یا آستین‌های فشاری سبب اعتماد به نفس بیشتر شما از لحاظ جسمی می‌شود، پس کار شما درست است و به پوشیدن آن ادامه دهید.

خرید جوراب وساق‌بند فشاری

تمامی محصولات برند بی بی مدیکال پرتغال ، از اصول اولیه و لازم برای فشرده‌سازی مندرج با بیشترین فشار بر مچ پا استفاده می‌کنند. هنگامی که گردش خون به درستی انجام شود، اکسیژن و مواد مغذی لازم را به ماهیچه‌ها و عضلاتی که در طول تمرینات ورزشی از دریافت آنها محروم بوده‌اند، می‌رسانند.

از میان جوراب‌ واریس (با درجه‌بندی‌های مختلف) که بدون نسخه پزشک در دسترس هستند، جوراب‌هایی که فشاری معادل 8 الی 15 میلیمتر جیوه اعمال می‌کنند، ممکن است به اندازه‌ی جوراب‌هایی که فشار 15 الی 20 میلیمتر جیوه اعمال می‌کنند، راحت نباشند. ورزشکاران نیز معمولا از جوراب‌هایی با فشار 15 الی 20 میلیمتر جیوه استفاده می‌کنند.

اندازه و فیت‌بودن جوراب نیز بسیار حائز اهمیت است. بنابراین، قبل از خرید، دستورالعمل‌های ما را برای خریداری و پوشیدن آنها به دقت مطالعه نمایید.

واقعیت این است که جوراب های تراکمی نقش خاصی را در ورزشکاران و زنان از نظر عملکرد برای بازیابی در حین یا بعد از تمرینات بدنی ایفا می کنند.

نقش نهایی جوراب واریس ، بهینه سازی بازگشت وریدی است ، بنابراین سرعت بازگشت خون – که پس از آن اکسیژن خود را از دست داد – به قلب باز می گردد تا CO2 را دوباره پر کند. طبق تعریف ، جوراب ساقه ای فشرده سازی بافتهای اطراف سیستم گردش خون (ماهیچه ها و رباط ها) را فشرده می کند ، بنابراین اجازه می دهد خون در مدارهای وریدی پاها ، جایی که توسط موانع فیزیولوژیکی (مانند گرانش و سایر موارد) محدود می شود ، رکود نکند.

چرا ورزشکاران جوراب واریس می پوشند؟

اول از همه ، مهم است بدانید که اکسیژن منبع غنی انرژی برای ورزشکاران است. اگر بدانیم که سطح اکسیژن موجود در خون یک عامل تعیین کننده در ذخیره انرژی آن است ، به راحتی می توان استنباط کرد که ورزشکاران مشتری خاصی برای پوشیدن جوراب های فشاری هستند.

اثرات این فشرده سازی بی شمار است. جوراب واریس همچنین دارای مزیت جلوگیری از آسیب شناسی های خاص است. وریدهای واریسی و رگ های عنکبوتی که شناخته شده اند عملکرد بهینه ورزشی را مختل می کنند ، نمونه هایی از این موارد هستند.

3 فایده استفاده از جوراب واریس هنگام ورزش

سطح مکانیکی: ارتعاشات عضلانی در ورزشکاران (مانند دوندگان) مسئول آسیب های خرد هستند. جوراب واریس تا حد امکان این ارتعاشات را کاهش می دهد و در نتیجه خطر آسیب های ریز را کاهش می دهد.
سطح روانشناختی: جوراب واریس احساس خوشبختی و آرامش خاصی را برای ورزشکار به ارمغان می آورد ، که می تواند به او اعتماد به نفس بیشتری بدهد و در نتیجه طول مدت و عملکرد فعالیت های او را افزایش دهد.
سطح حرارتی: در موارد خاص ، فشرده سازی یک اثر تنظیم حرارتی را ایجاد می کند ، که به طور قابل توجهی خطر گرم شدن بیش از حد عضلات را در ورزشکاران کاهش می دهد.

انتخاب جوراب واریس برای ورزش

هنگام خرید جوراب واریس ، محصولات زیادی در بازار وجود دارد. شما می توانید آنها را در رنج قیمت ، سبک ، رنگ و معیارهای دیگر پیدا کنید.

برای انتخاب آگاهانه ، از مشاوره افرادی که در مورد لباس های فشرده سازی (از جوراب واریس تا آستین فشرده سازی) ، مانند مهرین مدیکال اطلاع دارند ، دریغ نکنید. کارشناسان مهرین مدیکال به اندازه کافی مجرب هستند که به شما در مورد مزایای مختلف جوراب بسته به مارک توصیه می کند و همچنین بسته به کاربردی که قصد دارید از آنها استفاده کنید به شما در انتخاب درست کمک می کند.

دریغ نکنید با یکی از متخصصان ما در این زمینه مشورت کنید تا مطمئن شوید محصول مناسب را انتخاب کرده اید ، بهترین محصول که مناسب تمرین شماست.

مهرین مدیکال

ما یک راه ساده تر برای برقراری ارتباط با کاربران خود پیدا کرده ایم: اینستاگرام مهرین مدیکال را دنبال کنید:

موارد زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال نظر در سایت

اگر دیدگاه توهین آمیز و متوجه مدیران، نویسندگان و سایر کاربران باشد، تایید نمی شود.

اگر نظر شما جنبه تبلیغاتی داشته باشد تایید نمی شود.

در صورتی که از لینک سایر وبسایت ها استفاده کرده باشید یا وبسایت شما در کامنت تایید نخواهد شد.

در صورتی که در کامنت خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

اگر دیدگاهی غیر مرتبط با موضوع آموزشی مطرح شود تایید نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: