ابدومینوپلاستی چیست + مزایا ، معایب و عوارض

دسته بندی :لیپوساکشن 23 دی 1399 مهرین مدیکال 1884

ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم چیست؟

ابدومینوپلاستی چیست

ابدومینوپلاستی (abdominoplasty) یا “تامی تاک” (tummy tuck) یک عمل جراحی زیبایی برای زنان و مردانی است که به دنبال داشتن شکمی صاف و خوش فرم هستند.

آبدومینوپلاستی یا تامی تاک
عمل آبدومینوپلاستی
در طی عمل تامی تاک ، پوست و چربی اضافی از شکم برداشته می شود. سپس پوست بر روی کانتورهای مشخص شده (خط چین) کشیده میشود تا شکم ظاهری صاف پیدا کند.

در جراحی ابدومینوپلاستی ، پوست و چربی اضافی از شکم برداشته می شود. گرچه با لیپوساکشن تفاوت دارد. این جراحی برای از بین بردن پوست و چربی اضافی از قسمت میانی و تحتانی شکم و سفت شدن عضلات دیواره شکم است.

مطالعه بیشتر > لیپوساکشن چیست ؟ مزایا و معایب

به زبان علمی تر : در ابدومینوپلاستی بافت همبند شکم (فاسیا) نیز معمولاً با بخیه محکم می شود. فاسیا یک بافت نرم از نوع بافت همبند است که در قسمت‌های مختلفی از بدن انسان (همانند عضلات و اعصاب محیطی) نفوذ می‌کند و همچنین در پوشش، ارتباط و یا محافظت از بافت‌های بدن نقش دارد. این عمل موجب سفت شدن دیواره شکمی نیز میشود. سپس پوست باقیمانده مجدداً تغییر مکان داده و ظاهری صاف تر در شکم ایجاد میشود.

اگر چربی یا پوست اضافی در اطراف ناحیه شکم یا دیواره شکم ضعیف دارید ، عمل آبدومینوپلاستی میتواند به شما کمک کند.

چرا ابدومینوپلاستی؟

بنا به دلایلی ممکن است شما دارای چربی اضافی ، کشش ضعیف پوست (پوست شل) یا ضعف بافت همبند در شکم داشته باشید که این شامل:

 • تغییرات قابل توجه در وزن
 • بارداری
 • جراحی در شکم ، مانند عمل سزارین
 • بالا رفتن سن
 • ژنتیک طبیعی بدن

عمل آبدومینوپلاستی دو نوع است: کامل و مینی آبدومینو پلاستی.

در عمل آبدومینوپلاستیِ کامل ، پوست و چربی شل و اضافی بالا و پایین شکم برداشته میشود و عضلات شکم سفت تر میشود. اما در عمل مینی، تنها شُلی و پوست اضافی در قسمت تحتانی شکم (زیر ناف شکم) برداشته می شود.

اگر قبلاً جراحی سزارین داشته اید ، جراح پلاستیک شما میتواند اسکار (جای زخم ناشی از عمل سزارین) را با اسکار ناشی از عمل آبدومینوپلاستی ترکیب کند. به عبارتی دقیقا روی جای زخم قبلی ناشی از عمل سزارین، شکافته شود.

در این لینک> اسکار چیست و انواع اسکار پوستی کدامند؟

تامی تاک همچنین می تواند در ترکیب با سایر روش های زیبایی کانتور بدن مانند جراحی پستان انجام شود. اگر چربی را از شکم خود خارج کرده اید (لیپوساکشن) ، بهتر است که عمل ابدومینوپلاستی هم انجام دهید، زیرا لیپوساکشن فقط بافت زیر پوست و چربی را از بین می برد اما پوست اضافی برداشته نمیشود.

عمل تامی تاک برای همه مناسب نیست. اگر قادر باشید موارد را انجام دهید:

 • اگر برنامه ریزی کرده اید که وزن زیادی کم کنید
 • امکان بارداری در آینده نیز وجود داشته باشد
 • یک بیماری مزمن شدید مانند بیماری قلبی یا دیابت داشته باشید
 • دارای شاخص توده بدنی BMI بزرگتر از 30 باشید
 • سیگاری هستند
 • قبلا جراحی روی شکم خود داشته اید که باعث ایجاد بافت اسکار (جای زخم) قابل توجهی شده است

کرم سیکالفیت اون ترمیم‌کننده اسکار

کرم سیکالفیت اون

Eau Thermale Avene Cicalfate Restorative Skin Cream , Optimal Healing, Reduce Appearance Of Scars

✨یک کرم ترمیم کننده پوست با تکنولوژی پیشرفته که از نظر بالینی ثابت شده است که روند بهبودی را تا 2 برابر تسریع می کند و یک محیط درمانی بهینه برای زخم را حفظ می کند.

 • ترمیم کننده، آنتی باکتریال و التیام بخش با ساختار کرمی برای ایجاد لایه محافظ (semi-occlusive) روی پوست
 • مناسب برای ترمیم انواع زخم، جای بخیه، سوختگی پای نوزاد، ترک لب، شقاق نوک سینه و…
 • مناسب برای بعد از اعمال درماتولوژیک (مانند پیلینگ، لیزر درمانی و اعمال جراحی و …)
 • برای پوست های تحریک شده و سوختگی ناشی از ادرار

خطرات

عمل ابدومینوپلاستی خطرات مختلفی را به همراه دارد ، از جمله:

تجمع مایعات در زیر پوست (سروما). لوله های تخلیه پس از جراحی می توانند به کاهش خطر تجمع مایعات اضافی کمک کنند. همچنین ممکن است پزشک با استفاده از سوزن و سرنگ مایعات را خارج کند.
بهبود کند زخم. گاهی اوقات نواحی در امتداد خط برش به کندی ترمیم می شوند یا ممکن است زخم دوباره سرباز کند. برای جلوگیری از عفونت ممکن است در حین و بعد از جراحی به شما آنتی بیوتیک تجویز شود.
جای زخم غیر منتظره. جای زخم شکاف جراحی دائمی است ، اما در امتداد خط بیکینی (بالای ناحیه ای است که توسط مایوی بیکینی پوشیده میشود) که به راحتی پنهان می شود قرار می گیرد. طول و دید اسکار در افراد مختلف متفاوت است.
مرگ یا آسیب بافتی. در حین عمل ابدومینوپلاستی ، بافت چربی در اعماق پوست شما در ناحیه شکم آسیب می بیند یا می میرد. سیگار کشیدن این خطر را افزایش می دهد. بسته به اندازه ناحیه ، بافت ممکن است به خودی خود بهبود یابد یا به جراحی نیاز داشته باشد.
تغییر در احساس پوست. در حین عمل تامی تاک ، تغییر مکان بافت های شکمی شما می تواند بر روی اعصاب ناحیه شکم و به ندرت در ران های فوقانی تأثیر بگذارد. به احتمال زیاد احساس کاهش یا بی حسی را احساس خواهید کرد که معمولاً در ماه های بعد از عمل کاهش می یابد.

مانند هر نوع عمل جراحی بزرگ به خصوص در میان انواع عمل جراحی زیبایی ، در عمل ابدومینوپلاستی ممکن است خطر خونریزی ، عفونت و واکنش نامطلوب به بیهوشی وجود داشته باشد.

گن بعد از جراحی

آمادگی برای عمل جراحی ابدومینوپلاستی

مثل هر عمل جراحی دیگری در ابتدا ، شما با پزشک خود صحبت های اولیه ای خواهید داشت. در اولین ویزیت با جراح پلاستیکتان ، سابقه پزشکی شما بررسی میشود. حتما در مورد هر دارویی که مصرف می کنید یا اخیراً مصرف کرده اید و همچنین جراحی هایی که انجام داده اید جراح را در جریان بگذارید.

در صورت حساسیت به هر دارویی به پزشک خود اطلاع دهید. اگر قصد شما از عمل ابدومینوپلاستی صرفا به کاهش وزن مربوط باشد ، در نتیجه پزشک شما از میزان تغغیرات وزنی در گذشته باید مطلع باشد. معاینه بدنی انجام خواهد شد که شامل معاینه شکم و عکسبرداری خواهد بود.

حتما در مورد خطرات و عوارض عمل تامی تاک از پزشک خود سوال بپرسید و حتی مطالعه سایت های معتبر پزشکی را مد نظر قرار دهید. اگر قبلا هم جراحی شکم داشته اید ممکن است انتظار نهایی شما از عمل تامی تاک محدودتر شود. درمورد مکان و ابعادِ اسکار (جای زخم جراحی) هم مطمئن شوید.

گن لیپوماتیک اینو

قبل از عمل ابدومینو پلاستی ممکن است لازم باشد:

مصرف سیگار و دخانیات را متوقف کنید. سیگار کشیدن جریان خون در پوست را کاهش می دهد و روند بهبودی را کند میکند. علاوه بر این ، سیگار کشیدن احتمال آسیب به بافت را افزایش می دهد. اگر سیگار می کشید ، توصیه می شود که قبل از جراحی و در دوران نقاهت سیگار را ترک کنید.

از مصرف برخی داروها خودداری کنید. به احتمال زیاد باید از مصرف آسپرین ، داروهای ضد التهاب و مکمل های گیاهی که باعث افزایش خونریزی می شود خودداری کنید.

وزن ثابتی داشته باشید. در حالت ایده آل ، حداقل 12 ماه قبل از عمل ، وزن متعادل خود را حفظ کنید. اگر به شدت اضافه وزن دارید ، توصیه می شود قبل از انجام این روش مقداری لاغر شوید. چون اگر بعد از عمل کاهش قابل توجه وزن داشته باشید، نتیجه ای که باید را نمیگیرید.

برای جلوگیری از عوارض دارو مصرف کنید. کمی قبل از تامی تاک ، باید از داروهای ضد انعقاد خون برای جلوگیری از لخته شدن خون استفاده کنید.

قیمت گن لیپوماتیک

روند انجام عمل تامی تاک

عمل ابدومینوپلاستی در بیمارستان یا یک مرکز جراحی سرپایی انجام می شود. در حین عمل برای اینکه احساس درد نداشته باشید ، تحت بیهوشی کامل قرار خواهید گرفت. در بعضی موارد ، ممکن است داروی مسکن به شما داده شود و آرام آرام (نیمه هوشیار) باشید.

قبل از عمل

روش های مختلفی برای عمل ابدومینوپلاستی وجود دارد ، بسته به میزان تغییراتی که می خواهید مشاهده کنید. در حین انجام تامی تاک ، جراح پلاستیک برش هایی را برای از بین بردن بیشتر پوست و چربی بین ناف و موهای شرمگاهی شما به شکل بیضی یا بیضوی افقی ایجاد می کند. سپس دیواره شکمی (فاشیا) که بر روی عضلات شکم قرار دارد با بخیه های دائمی محکم می شود.

نحوه عمل ابدومینوپلاستی
ایجاد شکاف بیضوی در عمل ابدومینوپلاستی

سپس جراح پلاستیک ، پوست اطراف ناف را میکشد. ناف از طریق یک برش کوچک بیرون آورده می شود و در موقعیت طبیعی خود بخیه می شود. سپس برش از بالای رویش موهای شرمگاهی به هم بخیه زده می شود و جای زخمی ایجاد می کند که در امتداد چین و چروک طبیعی در خط بیکینی قرار می گیرد.

در طی این روش ممکن است برای جلوگیری از عفونت آنتی بیوتیک هم تجویز شود.

گن لیپوماتیک شکم پهلو

مدت زمان انجام عمل

عمل جراحی ابدومینوپلاستی به طور معمول حدود دو تا سه ساعت طول می کشد.

بعد از عمل

بعد از عمل ابدومینوپلاستی ، شکاف و ناف شکم شما با پانسمان جراحی پوشانده می شود. لوله های کوچکی نیز در امتداد محل برش قرار داده شود تا خون یا مایعات اضافی تخلیه شود.

پرستار به شما کمک می کنند تا در اولین روز پس ازعمل راه بروید تا از تشکیل لخته های خون جلوگیری شود.

به احتمال زیاد درد متوسطی را احساس خواهید کرد که با استفاده از داروهای مسکن کنترل می شود. وجود تورم در ناحیه جراحی طبیعی است.

پس از جراحی چندین روز لوله های تخلیه در جای خود باقی می مانند. پزشک به شما نحوه تخلیه و مراقبت از لوله ها را نشان می دهد. مدتی باید به مصرف آنتی بیوتیک ها ادامه دهید تا عفونتی در محل لوله های تخلیه رخ ندهد.

همچنین جراح برای مدت کوتاهی پس از عمل تامی تاک ، داروی رقیق کننده خون (مثل آسپیرین) برای شما تجویز میکند.

بعد از عمل ، حدود شش هفته باید گن ابدومینوپلاستی بپوشید. پوشیدن گن به جلوگیری از تجمع مایعات کمک می کند و در حین بهبودی، شکم را پشتیبانی می کند. پزشک شما نحوه مراقبت از اسکار(جای زخم) را توضیح می دهد. پمادهایی هم وجود دارند که بهبودی جای زخم را تسریع میکنند مانند اسکارهیل .

برای شش هفته اول بعد از عمل ، باید در هنگام حرکت احتیاط کنید. همچنین برای جلوگیری از باز شدن مجدد زخم ، باید از موقعیت هایی که به خط برش عمل فشار وارد میکند – مانند خم شدن سریع در کمر – اجتناب کنید.

باید بازدیدهای منظمی با پزشک خود داشته باشید.

خرید گن بعد از عمل ابدو

نتایج

با برداشتن پوست و چربی اضافی و سفت شدن ماهیچه شکم ، عمل ابدومینوپلاستی می تواند ظاهر شکیل و خوش فرم تری به شکم شما بدهد.

اگر وزن ثابتی داشته باشید ، نتایج این عمل طولانی مدت است.

مهرین مدیکال

ما یک راه ساده تر برای برقراری ارتباط با کاربران خود پیدا کرده ایم: اینستاگرام مهرین مدیکال را دنبال کنید:

موارد زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال نظر در سایت

اگر دیدگاه توهین آمیز و متوجه مدیران، نویسندگان و سایر کاربران باشد، تایید نمی شود.

اگر نظر شما جنبه تبلیغاتی داشته باشد تایید نمی شود.

در صورتی که از لینک سایر وبسایت ها استفاده کرده باشید یا وبسایت شما در کامنت تایید نخواهد شد.

در صورتی که در کامنت خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

اگر دیدگاهی غیر مرتبط با موضوع آموزشی مطرح شود تایید نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: