محاسبه آنلاین شاخص توده بدنی bmi

[fcp-bmi-calculator]

محاسبه آنلاین bmi

اندازه گیری شاخص توده بدنی (BMI) بزرگسالان ، کودکان و نوجوانان

آشاخص توده بدنی یا بی ام آی BMI ،  نوعی اندازه گیری سایز بدن است که وزن شخص را با قد او ترکیب می کند. شاخص توده بدنی یک ابزار اندازه گیری است که نشان می دهد قد و وزن شما تا چه حد با هم تناسب دارند و آیا دچار کمبود یا اضافه وزن هستید یا خیر؟ نتایج حاصله از اندازه گیری BMI می تواند به فرد ایده ای درباره ی اینکه آیا وزن مناسبی نسبت به قد خود دارد ،بدهد.

BMI ابزاری غربالگری است که می تواند بگوید که آیا فرد کم وزن است یا وزن سالمی دارد ، اضافه وزن دارد و یا چاق است. اگر BMI فرد خارج از محدوده سالم باشد ، ممکن است خطرات تهدید کننده سلامت وی به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

اضافه وزن داشتن نیز می تواند منجر به انواع وضعیت بد سلامتی همانند دیابت نوع 2 ، فشار خون بالا و مشکلات قلبی عروقی ، شود.

کم وزنی نیز می تواند خطرابتلا به سوء تغذیه ، پوکی استخوان و کم خونی را افزایش دهد. در این باره پزشک  به شما توصیه های مناسبی می دهد.

 BMI یا اندازه گیری شاخص توده بدنی، چربی بدن را مستقیماً اندازه گیری نکرده وهمچنین در بزرگسالان سن ، جنسیت ، قومیت یا مقدار توده عضلانی را درنظر نمیگیرد.

با این حال در بی ام آی از دسته‌های استاندارد وضعیت وزن استفاده می‌شود که پزشکان با کمک آن می‌توانند شرایط وزنی افراد را دنبال و مشکل بالقوه آنها را شناسایی کنند.
BMI یا شاخص توده بدنی در بزرگسالان

برای به دست آوردن نتایج دانستن فاکتورهایی همچون سن، وزن، قد و جنسیت شما اهمیت دارد. شاخص توده بدنی عبارت است از تقسیم وزن (کیلوگرم) بر قد (متر) به توان ۲. این شاخص تنها نشان دهنده سطح چربی بدن بوده و قادر به تشخیص میزان سلامت یا چاقی فرد نمی باشد. البته این روش قطعی نیست و معایبی نیز دارد. مثلا به استخوان بندی و میزان عضله های فرد در این روش اهمیتی داده نمی شود، در حالی که همانطور که می دانیم ممکن است یک کیلوگرم عضله و یک کیلوگرم چربی وزن یکسانی داشته باشند، اما حجم عضله کمتر و چگالی آن بیش از چربی است.

نمودارشاخص توده بدنی BMI یا ماشین حساب می تواند به فرد نشان دهد که ایا وزن سالمی دارد .

محاسبه BMI شامل اندازه گیری قد و وزن بدن فرد میشود.

متریک

از آنجا که بیشتر افراد قد را به سانتی متر (سانتی متر) اندازه می گیرند ،  مقدار قد به سانتی متررا بر 100 تقسیم می کنند تا قد بر متر بدست بیاید.

امپریال

برای اجتناب استفاده از ریاضیات ، فرد می تواند با استفاده از ماشین حساب یا نمودار BMI ، شاخص توده بدنی خود را پیدا کند.

نمودارهای BMI

افراد همچنین می توانند BMI خود را با استفاده از نمودار محاسبه کنند. برای دیدن نمودار ارائه شده توسط موسسه ملی قلب ، ریه و خون (NHLBI) اینجا را کلیک کنید.

قد خود را بر حسب اینچ در کنار نمودار قرار دهید ، سپس به طرف دیگر نگاه کنید تا وزن بدن خود را به پوند پیدا کنید. از بالا بررسی کنید و ببینید آیا نتیجه نهایی با وزن طبیعی ، اضافه وزن یا چاقی مطابقت دارد.

درک نتایج

جدول زیر دسته های استاندارد وضعیت وزن مرتبط با BMI را برای بزرگسالان نشان می دهد.

شاخص توده بدنیوضعیت وزنی
کمتر از 18.5کمبود وزن
24.9-18.5سالم
29.9-25.0اضافه وزن
30.0 و بیشترچاقی
شاخص توده بدنی کمتر از 18.5
BMI کمتر از 18.5 نشانگر کمبود وزن شما است ، بنابراین ممکن است لازم باشد کمی وزن اضافه کنید. به شما توصیه می شود از پزشک یا یک متخصص تغذیه مشاوره بگیرید.  
شاخص توده بدنی 18.5 – 24.9
BMI 18.5-24.9 نشان می دهد که شما نسبت به قد خود ، از وزن مناسبی برخوردار هستید. با حفظ وزن سالم ، خطر ابتلا به مشکلات جدی سلامتی را کاهش می دهید.  
شاخص توده بدنی 25-29.9
BMI 25-29.9 نشان می دهد که شما کمی اضافه وزن دارید. بخاطر سلامتی تان ممکن است به شما توصیه شود که مقداری وزن کم کنید. به شما توصیه می شود با پزشک یا یک متخصص تغذیه صحبت کرده و مشاوره بگیرید.  
شاخص توده بدنی بیشتر از 30
BMI بیش از 30 نشانگر اضافه وزن شدید شما است. اگر لاغر نشوید ممکن است سلامتی تان در معرض خطر باشد. به شما توصیه می شود با پزشک یا یک متخصص تغذیه صحبت کنید و مشاوره بگیرید.  

BMI یا شاخص توده بدنی در کودکان و نوجوانان

در بزرگسالان ، مقدار BMI ربطی به سن ندارد و برای هر دو جنسیت هم یکسان است.

با این حال ، اندازه گیری BMI در کودکان و نوجوانان کمی متفاوت است. دختران و پسران در سنین مختلف با سرعت های مختلفی رشد می کنند و مقادیر متفاوتی چربی بدنی دارند. به همین دلیل ، برای اندازه گیری BMI در دوران کودکی و نوجوانی سن و جنسیت را باید در نظر می گیرد.

پزشکان و سایر متخصصان بهداشت، کودکان را بر اساس محدوده وزنی سالم دسته بندی نمی کنند زیرا:

پزشکان BMI شاخص توده بدنی کودکان و نوجوانان  را به همان روش بزرگسالان ، با اندازه گیری قد و وزن محاسبه می کنند. سپس آنها BMI و سن افراد را در یک نمودار BMI برای سنین و جنسیت بخصوص، قرار می دهند. این  عمل مشخص میکند که آیا کودک در یک محدوده وزنی سالم است یا خیر.

ماشین حساب و نمودارهای شاخص توده بدنی BMI کودک و نوجوان

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) ماشین حسابی تولید کرده اند که BMI و صدک مربوط به BMI سن در نمودار رشد CDC برای کودکان و نوجوانان را فراهم می کند.

ابتدا برای استفاده ازماشین حساب اینجا را کلیک کنید.

در مرحله بعد ، از نمودارها استفاده کنید تا ببینید وزن کودک برای سن او مناسب است یا خیر.

برای مشاهده نمودارها اینجا را کلیک کنید:

• دختران 2 تا 20 ساله

• پسران 2 تا 20 ساله

این نتایج چه معنی ای می دهد؟

طبقه بندی های زیر معانی نتایج را توضیح می دهند:

محدوده صدکطبقه بندی وضغیت وزنی
کمتر از صدک پنجمکمبود وزن
صدک پنجم تا کمتر از صدک هشتادوپنجموزن سالم
صدک هشتاد و پنجم تا کمتر از صدک نود و پنجماضافه وزن
بالاتر از صدک نود و پنجمچاقی

نحوه استفاده پزشکان از BMI

BMI شاخص توده بدنی به اندازه کافی دقیق نیست که بتوان از ان به عنوان ابزاری تشخیصی استفاده کرد ، اما می توان توسط ان، مشکلات احتمالی وزنی را در بزرگسالان و کودکان بررسی کرد

اگر کسی BMI پایین یا بالایی داشته باشد ، پزشک یا متخصص می تواند دیگر شاخص ها را نیز در نظر بگیرد ، مانند:

• اندازه گیری ضخامت پوست ، که نشان می دهد میزان چربی موجود در بدن بزرگسالان و کودکان چقدر است.

پزشک یا متخصصان سلامت پس از دریافت این نتایج می‌توانند رژیم و برنامه ورزشی مناسب افراد را توصیه کنند.

خطرات اضافه وزن بر روی سلامت فرد

اضافه وزن اثرات زیر را بر روی بدن میگذارد:

طبق گفته ی موسسه ملی دیابت و بیماری های گوارشی و کلیوی (NIDDK) ، اضافه وزن داشتن می تواند خطر ابتلا به بیماری های زیر را هم افزایش دهد:

اضافه وزن دوران کودکی یا نوجوانی نیز می تواند خطرات قابل توجهی برای سلامتی فرد ، چه در دوران کودکی و چه در بزرگسالی داشته باشد.

همانند چاقی بزرگسالان ، چاقی کودکان نیز احتمال بروز مشکلات مختلف از جمله بیماری های قلبی عروقی ، دیابت و آپنه خواب را افزایش می دهد.

انجمن قلب آمریكا (AHA) خاطرنشان کرده است كه كودكانی كه BMI شاخص توده بدنی بالاییدارند نیز در معرض خطر بیشتری قرار دارند:

مزایای وزن سالم

پیاده روی با خانواده یا دوستان می تواند روشی لذت بخش برای حفظ تناسب اندام و جلوگیری از افزایش وزن ناخواسته باشد.

جدا از کاهش خطرابتلا به مشکلات سلامتی ، حفظ وزن سالم فواید دیگری را نیز به همراه دارد:

راه های دیگر اندازه گیری بدن سالم

BMI ابزاری بسیار مفید است ، اما نمی تواند تشخیص دهد که وزن شخص از عضله یا چربی تشکیل شده است.

به عنوان مثال ، ممکن است BMI شاخص توده بدنی ورزشکاری با بافت عضلانی زیاد، نسبت به فردی که فعالیت زیادی ندارد ، بیشتر باشد. اما ، این به معنای اضافه وزن داشتن و یا ناسالم بودن ورزشکار نیست.

علاوه بر این ، بیماری های قلبی عروقی و فشار خون بالا بیشتر در افرادی رخ می دهد که چربی اضافی – معروف به چربی احشایی – درقسمت میان تنه و نه  در باسن دارند.

از دیگر معیارهای اندازه گیری بدن می توان به نسبت دور کمر به لگن ، نسبت دور کمر به قد و ترکیب بدن اشاره کرد که مقدارچربی بدنی و قسمت بدون چربی بدن را اندازه گیری می کند. این سیستم و متد های اندازه گیری بیشتر به میزان چربی فرد و توزیع آن در اطراف بدن توجه دارند.

همراه با BMI ، این اقدامات اضافی می تواند به ارزیابی دقیق تر خطرات  تهدید کننده سلامت مرتبط با وزن فرد ،کمک کند.

نتیجه

BMI می تواند ابزار غربالگری مفیدی برای پیش بینی خطرات خاص تهدید کننده سلامت باشد. با این حال ، افراد باید با احتیاط از آن استفاده کنند ، زیرا در آن سایر فاکتورها – همانند سطح فعالیت و ترکیب بدنی – را در نظر نمی گیرند.

حائز اهمیت است که سن و جنسیت کودکان و نوجوانان هنگام اندازه گیری BMI شاخص توده بدنی درج شود ، زیرا بدن آنها با رشد و نمو مداوم تغییر می کند.

منحنی شاخص توده بدنی مناسب.
ردهحدود شاخص جرم بدن – kg/m۲
دچار کمبود وزن شدیدکمتر از ۱۶٫۵
کمبود وزناز ۱۶٫۵ تا ۱۸٫۵
عادیاز ۱۸٫۵ تا ۲۵
اضافه وزناز ۲۵ تا ۳۰
چاقی کلاس ۱از ۳۰ تا ۳۵
چاقی کلاس ۲از ۳۵ تا ۴۰
چاقی کلاس ۳بیش از ۴۰
BMI مناسب گروه‌های سنی مختلف
  • ۱۹-۲۴ سال = ۲۲
  • ۲۵-۳۴ سال = ۲۳
  • ۳۵-۴۴ سال = ۲۴
  • ۴۵-۵۴ سال = ۲۵
  • ۵۵-۶۴ سال = ۲۶
  • ۶۵ سال به بالا = ۲۷

کلید واژه : اندازه گیری شاخص bmi