برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه
0

سبد خرید شما خالی است.

کاربرد جوراب واریس چیست؟ آیا واقعا واریس را درمان میکند؟

دسته بندی :واریس 6 بهمن 1399 بهاره پاشایی 249

جوراب واریس: نحوه عملکرد، انتخاب، پوشیدن و نگهداری جوراب واریس

جوراب واریس | مهرین مدیکال

جوراب واریس چیست

آیا جوراب های واریس برای درمان رگ های واریسی موثرند؟

چندیدن دهه است که جوراب واریس، روش استانداردی برای درمان رگ های واریسی بوده و امروزه هم به عنوان بهترین روش غیر تهاجمی (یعنی بدون نیاز به عمل جراحی) برای کنترل علائم و جلوگیری از پیشرفت نارسایی مزمن وریدی (CVI) به حساب میاید.

در حالی که جوراب های واریس در بعضی افراد ممکن است علائم آرامبخش و مفیدی را به ارمغان بیاورد، بسیاری از بیماران آن را ناراحت کننده دانسته و به سختی میتوانند مطابق با برنامه های درمانی خود پیش بروند. حتی وقتی که بیماران کاملا به روش درمانی خود پایبند باشند هم بعید است که این جوراب ها درمانی شفابخش برای بیمار های وریدی باشند. این محدودیت ها به راحتی میتواند پزشک را به این باور که مشکلات وریدی بیمار فقط با یک متد درمانی فشرده سازی کنترل میشود ، سوق دهد. در حالی که در حقیقت بیماری وریدی میتواند همانند گذشته که بدون تجویز نسخه ی درمانی پزشک پیشرفت میکرد، پیشرفت کند.

بیشتر بخوانید > تفاوت جوراب واریس و آمبولی

برای کمک به توضیح بهتر اینکه متد فشاری موثرتر از درمان های وریدی دیگر است، نگاهی به اینکه در اصل چرا جوراب های واریس تجویز شده، محدودیت های آنها و آنچه شواهد بالینی در مورد اثر بخشی انها به ما آموخته؛ میاندازیم.

جوراب واریس بی بی

در این مقاله :

 • جوراب واریس چه کاربردی دارد
 • چالش ها و محدودیت های جوراب های واریس برای  رگ های واریسی
 • مقایسه ی جوراب های واریس و متد های رگ درمانی

جوراب واریس چه کاربردی دارد؟

در یک رگ سالم ، دریچه های ریز در طول رگ باز و بسته می شوند تا از برگشت جریان خون جلوگیری کنند. با افزایش سن فرد ، رگها تحت فشارهایی قرار می گیرند که باعث ضعیف شدن دریچه ها و توقف کار آنها می شود و باعثو این عمل موجب بازگشت جریان خون و تجمع ان در رگ ها می شود. این پدیده ریفلاکس وریدی نامیده می شود و به علائم مختلفی از جمله رگ های واریسی متورم ، واریس عنکبوتی ، ورم و گرفتگی منجر می شود.

خطرات آمبولی

کار جوراب های واریس اعمال فشار خارجی به رگهاست  که این فشار به منظور کاهش جریان خون در رگ با ایجاد یک فشار مطلوب در سراسر رگ اعمال میشود. این متد ممکن است علائم را کاهش داده و و از بدتر شدن بیماری وریدی جلوگیری کند.

پوشیدن جوراب های واریس میتواند چالش برانگیز باشد:

جوراب های واریس فقط در هنگام پوشیدن موثرند. از آنجا که تورم هنگام نشستن یا راه رفتن افزایش می یابد ، باید جوراب را در کل روز بپوشید تا بهترین اثر را بگذارد. به توصیه ی بیشتر پزشکان بهتر است آنها را در طول روز پوشیده و فقط شب ها قبل از خواب آنها را در بیاورید. باید مراقب باشید که این جوراب خیس نشود و در صورت وجود هرگونه زخم یا جراحتی بر روی پاهای خود ، قبل از استفاده از جوراب آنها را ضدعفونی و بانداژ بکنید.

بسیاری از بیماران دریافتند که همگام شدن با متد درمانی فشرده سازی واریس مشکل است. طبق یک بررسی مشخص شده که انطباق بیمار با جوراب های واریس فقط 66٪ است و در صورت تجویز درجات پایینتر فشرده سازی ، احتمال اینکه بیماران با آن مطابقت کنند بیشتر است. تعدادی از چالش هایی که بیماران نمیتوانند تجویز فشرده سازی را ادامه دهندا عبارتند از:

 • فراموش کردن پوشیدن جورابها
 • سخت بودن پوشیدن جورابها
 • عدم رضایت از ظاهر جورابها
 • سخت بودن استفاده از جوراب ها در روز های گرم

مطالعه دیگری نشان داد که جوراب های واریس می توانند عوارض جانبی ناخوشایندی را ایجاد کنند ، از جمله:

 • خارش
 • بی حسی در پاها
 • تعریق
 • دردهای مربوط به استفاده از جوراب
 • آسیب دیدن پوست در صورت تنگی بیش از حد جوراب
 • امکان مبتلا شدن به عفونت های قارچی در صورت وجود زخم باز و یا تمیز نبودن پوست

در صورت حساسیت به جنس جوراب، با مهرین مدیکال در تماس باشید

جوراب های واریس بیماری های وریدی را درمان نمیکند:

مطالعاتی که هر دو متد درمانی جوراب واریس و جراحی وریدی را بررسی می کند ، تفاوت در کارایی بین مدیریت غیرفعال (فشرده سازی) و درمان وریدی فعال (جراحی) را نشان داده است. یکی از این تحقیقات که طی دو سال در فنلاند انجام شد ، نشان داد بیمارانی که تحت عمل جراحی قرار گرفتند ، از نظرکاهش علائمی از جمله خارش ، ظاهر ، توانایی انجام فعالیتهای روزمره و تورم و بهبود کیفیت زندگی پیشرفت چشمگیری داشتند.

و 36% از بیمارانی که در ابتدا از متد درمانی جوراب واریس استفاده کرده بودند، تصمیم گرفتند که تحت عمل جراحی وریدی قرار بگیرند.

در حالی که این مطالعات متد درمانی جراحی ورید را در مقایسه با جوراب های واریس بررسی می کرد، این یافته ها قطعاً در درمان های کمتر تهاجمی همانند لیزر درون رگی ، وناسیل VenaSeal و اسکلروتراپی به کمک سونوگرافی نیز کاربرد دارد.

نتیجه گیری: آیا جوراب های واریس در درمان واریس موثر هستند؟

جوراب های واریس ممکن است موجب تسکین علائم شده و از بدتر شدن بیماری وریدی جلوگیری کند ، اما برای موثر بودن آنها به استفاده مداوم نیاز دارند و منبع اصلی بیماری ورید را برطرف نمی کنند.

مطالعات بالینی نشان داده است که متد های درمانی فعال وریدی موثرتر ازمتد ساده ی درمانی فشرده سازی هستند. روی هم رفته ، این حقایق به متد درمانی فشرده سازی به عنوان یک روش درمانی بسیار محافظه کارانه با احتمال بالایی از شکست اشاره می کنند.در حالی که خطرات ناشی ازاستفاده از متد درمانی فشرده سازی کم است ، اما خطر واقعی این است که درمان موثر رگ به دلیل اعتماد بیش از حد به جوراب واریس در تامین اثرگذاری طولانی مدت و مدیریت بیماری ورید ، به تأخیر می افتد.

جوراب واریس قیمت

 
بهاره پاشایی

ما یک راه ساده تر برای برقراری ارتباط با کاربران خود پیدا کرده ایم: اینستاگرام مهرین مدیکال را دنبال کنید:

موارد زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال نظر در سایت

اگر دیدگاه توهین آمیز و متوجه مدیران، نویسندگان و سایر کاربران باشد، تایید نمی شود.

اگر نظر شما جنبه تبلیغاتی داشته باشد تایید نمی شود.

در صورتی که از لینک سایر وبسایت ها استفاده کرده باشید یا وبسایت شما در کامنت تایید نخواهد شد.

در صورتی که در کامنت خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

اگر دیدگاهی غیر مرتبط با موضوع آموزشی مطرح شود تایید نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه:
0