سروما چیست ؟ نحوه تشخیص و درمان سروما

سروما چیست

سروما عارضه ای است که بعد از هر عمل جراحی خیلی نزدیک به جایی که عمل شده است تبدیل به مایعی میشود که زیر پوست انباشته میشود. این انباشتگی مایع در هر بافت چربی و پوستی که بریده شده و جراحی شده است بسیار شایع است. مانند جراحی های پلاستیک، ابدومینوپلاستی، لیپوساکشن، جراحی سینه، یا بعد از عمل سزارین. سروما التهاب بدن ناشی از عمل نیست، بلکه توسط مکانیزم دفاعی بدن ایجاد میشود. با این حال، در بعضی مواقع پزشک معمولا باید یک روش کوچکی انجام دهد که شامل قراردادن یک سرنگ زیر پوست و خارج کردن مایعات اضافی است (درن). برای کاهش این موضوع بغرنج، بعد از عمل جراحی باید از بانداژ و گن مخصوص استفاده کنید تا روند بهبودی تقویت شود.

علائم و نشانه های اصلی:

میتوان وجود یک سروما را با علائم و نشانه های زیر تشخیص داد:

  • ظاهر شدن مایع شفاف زیر زخم
  • ورم کردن و متورم شدن یک قسمت
  • احساس درد در زخم و یا اطراف آن
  • قرمزی و افزایش دما در ناحیه اطراف زخم

ممکن است یک رنگ قرمز یا قهوه ای که در آن جا سروما با خون مخلوط شده است وجود داشته باشد که اصولاً بلافاصله بعد از عمل جراحی دیده میشود و زمانی که رو به بهبود است کم رنگ و شفاف میشود. به محض اینکه علائم سروما ظاهر شد خیلی سریع به پزشک مراجعه کنید تا بررسی شود و نسبت به شدت آن درمان شروع شود.

چه زمانی سروما ظاهر میشود؟

سروما معمولاً در طی دو هفته اول پس از عمل جراحی در نتیجه تجمع مایع آبکی در بین لایه هایی از پوست ظاهر میشود. اگر علائمی که نشانگر سروما است را مشاهده کردید با جراح درمیان بگذارید تا او بتواند شرایط را بررسی کند و تشخیص بدهد که آیا درمان نیاز است یا خیر.

سروما درمان نشده میتواند باعث سفت شدن مایع آبکی زیر زخم، سرومای که به شکل کپسول شده و جای زخم زشت شود. درمان سروما بسیار قابل اهمیت است زیرا سروما میتواند آلوده شود و به شکل آبسه درآید و از آن عفونت ترشح شود که باید در آن صورت با آنتی بیوتیک درمان شود.

درمان سروما

درمان سروما فقط در زمانی که تجمع زیاد مایعات زیر پوست است و یا احساس درد وجود دارد لازم است. زیرا بدن در بعضی موارد مایعات اضافی را جذب میکند. با این حال در صورت لزوم، مایعات با استفاده از یک سرنگ یا درن که لوله کوچکی است که زیر پوست قرارداده میشود تخلیه میشود و تا زمانی که سروما را لمس کند اجازه تخلیه مایع را میدهد.

اگر دردتان زیاد است و نیاز به تسکین دارید، پزشک میتواند به عنوان مثال مسکن یا ایپوپروفن تجویز کند.

لینک مفید > دلیل پوشیدن گن بعد از عمل لیپوساکشن

از طرف دیگر، درمان سروماان کپسوله شده دشوارتر است و برای از بین بردن آن نیاز به کورتیکواستروئید یا جراحی است. همچنین روش حفره اولتراسونیک نیز میتواند مورد استفاده قرار بگیرد، زیرا برمبنای سونوگرافی که با قدرت و دقت بالاست که میتواند به ناحیه مورد نیاز درمان برسد و واکنشی ایجاد کند که باعث از بین رفتن مایع شود.

در مواردی که سروما عفونی شود، پزشک معمولاً با تجویز آنتی بیوتیک آن را درمان میکند. برای یک سروما کپسوله شده پزشک ممکن است برای برداشتن مایعات و زیباتر نشاند دادن جای زخم جراحی را توصیه کند.

درمان­های خانگی سروما

هدف از درمان خانگی این است که به محض ظاهر شدن اولین علائم، از بروز سروما جلوگیری کرده و آن را درمان کرد. یکی از درمانهای خانگی استفاده از باندهای فشاری است که بستگی به نوع جراحی دارد و معمولا بعد از جراحی های شکم وسزارین نشان داده میشود.

بسیار مهم است که از پزشک خود در مورد بانداژهای فشاری یا پمادهایی که میتوانند روی زخم قرار بگیرند سوال کنید، زیرا روند بهبود را سریع تر میکنند و تورمی که معمولاً پس از هرگونه عمل جراحی رخ میدهد کاهش میدهد. همچنین شما میتوانید میوه هایی که باعث بهبود و تقویت روند بهبودی است مانند پرتغال، آناناس و هویج میل کنید.

چه چیزی میتواند باعث ایجاد سروما شود؟

بسته به شرایط بهبود بدنی هر فردی سروما میتواند بعد از هر عمل جراحی ظاهر شود. با این حال این شکل بیشتر در موارد زیر مشاهده میشود:

  • جراحی های بزرگ مانند برداشتن سینه در سرطان سینه
  • مواردی که نیاز به قراردادن درن بعد از عمل جراحی دارند
  • عمل های جراحی که باعث جراحت های مختلف میشود
  • افرادی که سابقه قبلی سروما دارند

اگرچه این عارضه بسیار شایع است اما میتوان با استفاده از پانسمان روی زخم و انجام ندادن ورزش های سخت به راحتی از وقوع آن جلوگیری کرد.

در صورت افزایش خطر ابتلا به سروما، پزشک معمولاً در حین عمل جراحی از درن استفاده میکند به طوری که مایع انباشته شده ممکن است با ترمیم و بهبود زخم تراوش کند.

خرید گن پس از عمل جراحی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *